שתף

8 דברים שחשוב לדעת על ביטוח חיים

אחד הרגעים הקשים שיכולים להיות בכל חייו של אדם, הוא הרגע שבו אחד מהקרובים אליו ביותר נפטר. ברגעים כאלו קשה לחשוב על נושאים כלכליים, אבל מומלץ לעשות זאת ברגע שהדבר אפשרי - ועוד יותר מכך להיערך מראש למצב שכזה.

06.04.2014

חברות ביטוח נוהגות להתחמק לעתים מתשלום תביעות לביטוח חיים. מתי הן יכולות לעשות זאת ואיך אפשר להימנע מכך מראש? 

 

אחד הרגעים הקשים שיכולים להיות בכל חייו של אדם, הוא הרגע שבו אחד מהקרובים אליו ביותר נפטר. ברגעים כאלו קשה לחשוב על נושאים כלכליים, אבל מומלץ לעשות זאת ברגע שהדבר אפשרי - ועוד יותר מכך להיערך מראש למצב שכזה.

 

כדי למנוע את הנזק הכלכלי האדיר שיכול להיגרם למשפחה בשל מות אחד המפרנסים בה, עושות משפחות רבות בישראל ביטוח חיים פרטי. לחלק גדול מהמשפחות יש יותר מביטוח אחד.

 

לעתים קרובות לשני בני הזוג יש ביטוח חיים ואף ביטוח כפול, אחד פרטי שהכסף בו מיועד למשפחה, למקרה של פטירה, והשני מיועד לכיסוי המשכנתא - ביטוח חיים למשכנתא, שנלקחה כדי לרכוש את הבית.

 

כמו בתחומים אחרים, גם במקרה של ביטוח חיים, מימוש הפוליסה והתביעה עשוי להיתקל בקשיים – וחברות הביטוח לא בהכרח יסכימו לשלם את המצופה מהן. כדי להימנע ממצבים כאלה, רצוי להתכונן לנושא מראש.

 

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם בעת הצורך:

 

 1. חשוב להקפיד על רישום מדויק של כלל ביטוחי החיים שעומדים לרשותכם. חשוב מאוד שתרשמו במקום אחד את הפרטים שלהם, מי מטפל בהם, מה הסכומים שנצברים בהם. אל תשכחו לשמור את כל הפרטים במקום ידוע וברור שיהיה נגיש לכל בני המשפחה, ורצוי גם לעורך דין או רואה חשבון שמטפל בעניינכם.
   
 2. רצוי לוודא אחת לתקופה כי הביטוחים שלכם מעודכנים בכל מה שקשור להיקף הכיסויים שלהם, ולוודא כי הם מתאימים למצבכם המשפחתי ולהיקף החיסכון הנדרש כדי לקיים את משפחתם במקרה של אסון. כמובן חשוב גם לוודא כי המוטבים הרשומים בביטוח החיים הם המוטבים הנכונים.
   
 3. חשוב מאוד להקפיד על רצף התשלומים - ולוודא כי הביטוחים נמצאים בתוקף. אם חברת הביטוח לא מקבלת מדי חודש בחודשו את התשלום עבור הביטוח, עלול להיווצר מצב שבו בשל אי תשלום, הביטוחים לא יהיו בתוקף והחברה תסרב לשלם במקרה הצורך.
   
 4. נושא קריטי הוא מילוי הפרטים הרפואיים בעת רכישת הביטוח. אם טרם רכשתם, ואתם עומדים לעשות זאת בפעם הראשונה, עליכם להקפיד בעת הרכישה כי מילאתם את פרטיכם הרפואיים בצורה המלאה והשקופה ביותר.
  אם כבר עשיתם ביטוח בעבר, מומלץ לחזור ולבדוק כי הצהרתם על כל בעיות הבריאות הרלוונטיות במועד, ואם יש טעות משמעותית, לברר מול חברת הביטוח כיצד לטפל בנושא.

  אם השמטתם בטעות פרט כלשהו, חברת הביטוח עשויה לדחות תביעה עתידית לתשלום הביטוח בטענה שהיא לא קיבלה את המידע הרפואי המלא ולכן לא גבתה מהמבוטח את התעריף הנכון. ישנם לא מעט מקרים מדי בשנה שבהם מחלוקות בנושא זה מגיעות לבתי המשפט והפסיקות יכולות להיות שונות בהתאם למידת האמון שרוכש השופט למבוטחים ולחברת הביטוח.
   
 5. לצד הנושאים הרפואיים, ישנן עוד סיבות רבות שיכולות לשמש את חברת הביטוח לאי תשלום תביעה, כמו למשל טענה כי הפוליסה אינה מכסה את האירוע הספציפי שבגינו נגרם המוות. בהקשר זה מומלץ לוודא בדיוק מה מכסה הפוליסה שלכם - ויתכן שתבחרו להרחיב אותה כך שתהיה בעלת כיסוי נרחב יותר.
   
 6. אפשרות נוספת שעומדת בפני חברת הביטוח היא לטעון שהתביעה לא הוגשה בזמן. כדאי לדעת שתקופת ההגשה אמורה להיות תוך שלוש שנים מרגע שמת הלווה.
   
 7. אם וכאשר נתקלתם כבר במצב שבו החברה דוחה את התביעה שלכם, מומלץ בהחלט להתייעץ עם עורכי דין מומחים בנושא, כדי שיבדקו אם יש רגליים לטענות שעליהן נשענות חברות הביטוח או שהן פועלות "בשיטת מצליח".
   
 8. בכל מקרה של פטירה מומלץ לפנות בהקדם ובאופן ישיר אל סוכן הביטוח שלכם כדי שיתחיל לטפל בבקשה ובמימוש המלא של הזכויות העומדות לרשותכם.

 

 

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader