שתף

דו"ח כלכלי חדש קובע: "קיימת מגמת גידול מתמיד בהיקפי האשראי הבנקאי וירידה ברמת הסיכון"

מהדו"ח השנתי של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה עולה בנוסף כי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל מקבלים 62% מהאשראי הבנקאי. על פי נתוני בנק ישראל סך האשראי לטובת העסקים בישראל בשנת 2016 עמד על כ-850 מיליארד ש"ח

07.11.2017

הדו"ח השנתי של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה לשנת 2017, שפורסם ביממה האחרונה לרגל ציון שבוע היזמות והחדשנות בעסקים, מגלה כי העסקים הקטנים והבינוניים מקבלים 62% מהאשראי הבנקאי וכי קיימת מגמת גידול מתמיד בהיקפי האשראי הבנקאי וירידה ברמת הסיכון.

כך, בשנת 2015, סך ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים עמד על 51% מכלל האשראי הבנקאי לעסקים במשק, לעומת 39.5% מהאשראי הבנקאי לעסקים במשק בשנת 2010.

2010-2015: עלייה בהיקף האשראי הבנקאי לעסקים קטנים ובינוניים

ממצאי הדו"ח מראים על עלייה בהיקף האשראי הבנקאי לעסקים קטנים ובינוניים בין השנים 2010 ל-2015, בשיעור של כ-22% לעסקים בינוניים וכ-45% לעסקים קטנים.

כמו כן, מצביע הדו"ח על מגמת ירידה בהיקף האשראי לעסקים גדולים מ-2011 ועד 2015.

 

* להלוואה לעסקים בתנאים אטרקטיביים, השאירו פרטים:

שדה חובה

מקום רב לשיפור

יחד עם זאת, מהדו"ח המסכם עולה כי עדיין יש מקום רב לשיפור בכל הקשור לטיפול במצב הפיננסי של  העסקים הקטנים והבינוניים.

נתוני הדו"ח מעלים כי אף על פי שחלקם של העסקים הקטנים והבינוניים בתוצר העסקי הישראלי הכללי הוא 54%, והם אחראים לכשני שליש מסך התעסוקה במגזר העסקי  - הם נהנים רק מכרבע מסך האשראי העסקי במשק.

אשראי עסקי בגובה של כ-850 מיליארדי שקלים

על פי נתוני בנק ישראל סך האשראי לטובת העסקים בישראל בשנת 2016 עמד על כ-850 מיליארדי שקלים.

סכום זה מתחלק לשתי מחציות: מחצית אחת, אשראי המוענק בעיקר לעסקים גדולים. המחצית השנייה כוללת אשראי בנקאי כללי, המוענק לכלל סוגי העסקים בארץ, כשהאחוז הניתן לעסקים הקטנים והבינוניים עומד על כ-62%, כאמור לעיל.

מימון של המערכת הבנקאית

הדו"ח מעלה כי בניגוד לעסקים הגדולים אשר מרבית האשראי שלהם מגויס מחוץ למערכת הבנקאית, הרי שעסקים קטנים ובינוניים נסמכים כמעט באופן בלעדי על מימון מהמערכת הבנקאית.

כך למעשה, נהנים העסקים הקטנים והבינוניים המהווים יותר ממחצית מהתוצר העסקי, כאמור, רק מכרבע מעוגת האשראי העסקי במשק. כלומר, על כל שלושה שקלים של אשראי שחלק אחד בתוצר מקבל, החצי השני מקבל רק שקל אחד.

עוד על פי הדו"ח: הריבית הממוצעת שמשלמים עסקים קטנים ובינוניים בארץ עמדה ב-2015 על 3.9% בישראל, בדומה לממוצע ה-OECD העומד על 4.1%, כשאחוז "החוב האבוד" של עסקים קטנים ובינוניים במדינה עומד על 0.4% בלבד - האחוז הנמוך הנחשב לנמוך ביחס לשאר מדינות ה-OECD.

6,000 הלוואות בסכום כולל של כ- 2 מיליארדי שקלים

עוד על פי נתוני הדו"ח, הקרן בערבות מדינה, המסייעת לעסקים הקטנים, ומופעלת על ידי הסוכנות בשיתוף עם אגף החשב הכללי במשרד האוצר, אישרה בשנת 2016 כ- 6,000 הלוואות בסכום כולל של כ- 2 מיליארדי שקלים.

 

"העסקים הקטנים והבינוניים הם קטר צמיחה משמעותי של המשק הישראלי"

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה מסר כי במשרד "מזהים מגמה רב שנתית של גידול באשראי ושיפור בריבית למגזר העסקים הקטנים והבינוניים" וכי "עם זאת, יש מקום להרחבה נוספת ומשמעתית של סך היקף האשראי הניתן למגזר זה באמצעות כלים חוץ בנקאיים כדוגמת קרנות האשראי שהקמנו לאחרונה".

 

* להלוואה לעסקים בתנאים אטרקטיביים, לחצו כאן.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש