שתף

5 טעויות נפוצות ברכישת דירה מקבלן

אנשים רבים שעומדים לרכוש דירה חדשה נוטים לבצע טעויות בשיקול הדעת שלהם. אז לפני שאתם מתפתים, קבלו מדריך לכמה טעויות נפוצות שעושים רבים בדרך לרכישת דירה מקבלן, שכדאי ומומלץ להכיר על מנת להימנע מהן

17.06.2014

הדירות שמפרסמים יזמים וקבלנים בפרויקטים חדשים נשמעות תמיד מפתות במיוחד, וזו סיבה מצוינת לגלות זהירות יתר.

אנשים רבים שעומדים לרכוש דירה חדשה נוטים לבצע טעויות בשיקול הדעת שלהם. 

הסיבה לכך פשוטה: רכישת דירה היא עסקה שלצד האספקטים הכלכליים והפיננסיים שבה, יש לה גם השלכות פסיכולוגיות רבות. אלו גורמות לרבים מאתנו לבצע שיקולים מוטעים, להתעלם מנושאים חשובים ולתת משקל יתר לנושאים פעוטים. משווקי הדירות מודעים לחולשות הללו. לכן בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר קמפיינים פרסומים לפרויקטי דיור, שמלאים בהבטחות מכל טוב.

אז לפני שאתם מתפתים, קבלו מדריך לכמה טעויות נפוצות שעושים רבים בדרך לרכישת דירה מקבלן, שכדאי ומומלץ להכיר על מנת להימנע מהן:

1. זכרו שהעתיד רחוק - אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא תכנון לטווח ארוך מדי. רובנו גדלנו על המיתוס והחלום של אנשים רבים מדור ההורים שלנו שגרו בדירה אחת במשך רוב חייהם, ועבדו באותו מקום עבודה. כיום, החיים דינמיים הרבה יותר. הסטטיסטיקות מוכיחות שאנשים נוטים לשנות לעתים קרובות מקומות עבודה, להחליף אזורי דיור, ובכלל החיים בעידן שלנו פחות יציבים.

מהסיבה הזו בדיוק כדאי לא לנסות לתכנן עשרות שנים קדימה כשאתם רוכשים דירה.

אחרי הכל, אתם לא תדעו באמת איפה אתם עומדים לעבוד, ועוד נושאים שכאלה.

מומלץ לתכנן לרכוש דירה תוך מחשבה של חמש עד עשר שנים קדימה מקסימום, ולבחור את הדירה המתאימה למצבכם החזוי בשנים הללו מבחינה כלכלית, מבחינת גודל המשפחה, גיל הילדים וכדומה.

2. התרחקו מחלומות - טעות נפוצה נוספת היא ניסיון לרכוש את דירת החלומות, בהתעלמות מהאפשרויות התקציביות.

אנשים רבים נוטים להתפתות לרכישת דירות בעקבות מבצעים ופרסומים שונים שגורמים להם לנסוע מפרויקט לפרויקט ולפתח ציפיות מוגזמות.

הפרסומות הללו מפתות אמנם, אבל התהליך הנכון של רכישת דירה צריך להתחיל לא בחיפוש אחר דירת החלומות, אלא בחישוב כלכלי של המצב הפיננסי שלכם, חישוב שבסיומו תוכלו להעריך מהו סדר גודל התקציב שעומד לרשותכם ובהתאם לתוצאות הללו תתחילו לחפש דירות רלוונטיות.

באופן כזה תימנעו מפיתויים שלא תוכלו לעמוד בהם ושעלולים לגרום לכם להיקלע לסחרור של חובות.

3. חשבו את העלות המלאה - טעות נפוצה נוספת שקשורה לנושא התקציבי היא התעלמות מהעלות הכוללת של העסקה.

אנשים רבים נוטים להתפתות למחירים שנראים בהישג יד, בפרסומות השונות, אבל אלו לא מציגות בדרך כלל את העלות המלאה של רכישת הדירה. זאת, מאחר שלצד עלות הדירה עצמה, יש עלויות נלוות שלעיתים קרובות לא מצורפות לפרסומים, כמו: תשלומי המיסים השונים, עלויות של רכישת ריהוט, תשלומים לעורך דין, עלות המעבר מהדירה הקיימת, שינויים ותוספות בדירה ועוד.

בנוסף, חשוב לזכור! כי אם אתם רוכשים דירה חדשה שאינה מוכנה עדיין - תצטרכו לשאת במקרים רבים בתשלום שנובע מההצמדה למדד תשומות הבנייה.

את העלות הזו, אגב, כדאי לדעת, אי אפשר לממן באמצעות משכנתא מאחר שהיא משולמת ליזם בשלבים המתקדמים של הבניה, לקראת הסיום, ולכן יש לשמור סכום רזרבי לתשלום שלה מתוך ההון העצמי.

4. מיקום, מיקום, מיקום - טעות נפוצה נוספת היא בחינת הפרמטרים השונים של מיקום רכישת הדירה באופן שטחי.

אם אתם עומדים לרכוש דירה באזור שאתם לא מכירים היטב, אל תסתפקו בתחקיר דליל, סעו למקום בעצמכם, התרשמו מהשטח, טיילו ברחובות, בגני השעשועים ובאזורים המסחריים באזור, בידקו אלו פקקים יש באזור בבוקר ואחר הצהריים (בהתאם כמובן לנתיבי הנסיעה שלכם). במקביל, אל תשכחו לבקש מהקבלן, או לחפש בעצמכם נתונים על הפיתוח העתידי המתוכנן לאזור כולו מבחינה תחבורתית, מבחינת תשתיות חינוך, מוסדות ציבור ועוד.

כמובן כי גם התייעצות עם אנשים שגרים במקום, שיוכלו לתת לכם התרשמות מאופי האוכלוסייה והסביבה - תעזור מאוד.

כמו כן, אל תוותרו על בדיקת אזור המגורים עצמו בזמנים שונים ובמועדים שונים – כדי לבדוק את מידת השקט/הרעש במקום וככלל, באזור.

5. היזהרו מהבטחות שווא – משווקי הפרויקטים נוטים מטבע הדברים להגזמות. כל הבטחה שנמסרה לכם בעל פה, התעלמו ממנה.

דירשו לקבל בכתב כל התחייבות שקשורה למועדי מסירה, מועדי השלמת הפרויקט, פרטי המפרט וכו'.

לסיכום, זכרו! הדמיות נוצצות הן רק הדמיות – והמציאות תמיד תיראה אחרת.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש