שתף

5 טיפים למשקיעים בעידן הריבית האפסית

הריבית במשק אפסית והתשואות באפיקים רבים מזעריות. מה עושים עם הכסף? הנה 5 עצות שיעזרו לכם

05.05.2015

בסוף חודש פברואר הוריד בנק ישראל את הריבית במשק לשפל חסר תקדים. גם קודם לכן הריבית במשק הייתה נמוכה מאוד, אבל כעת נקבע שיא חדש. שיעורי הריבית הנמוכים הביאו לשינויי בהתנהגות המשקיעים – ובעיקר לנטישה של הקרנות הכספיות הפופולריות. כאשר הריבית אפסית, בפקדונות בבנקים לא מקבלים למעשה תשואה, אגרות חוב רבות הופך למסוכנות והחשש מהשקעה במניות גדול.

מנהלי תיקי השקעות

מה יכולים לעשות המשקיעים בתגובה? הנה 5 עצות:

1. לחכות בסבלנות – לפעמים, לא לעשות כלום, זו העצה הטובה ביותר. אם תיק ההשקעות שלכם מיועד לטווח ארוך, והוא מפוזר בין כיווני השקעה שונים – ייתכן שעדיף לכם פשוט לא לגעת בו ולא לבצע מהלכים פזיזים, בשל מצב רגעי.

בינתיים, אפשר גם למשוך את הכסף מההשקעות שלא מניבות לכם תשואה כעת, להישאר עם מזומן ולחכות לשינויים בשוק ולהזדמנויות שבוודאי יצוצו.

את הכסף אתם יכולים לנצל גם כדי להשקיע בשדרוג מקצועי שלכם: רכישת ידע חדש, השתלמויות וכו', שיגדילו את יכולת ההשתכרות העתידית שלכם, ויגוונו אותה.

2. להתנסות באפיקים חריגים - אם אתם בכל זאת רוצים לנסות ולייצר תשואה גבוהה יותר, זה הזמן להתנסות באפיקי השקעה לא רגילים. למשל: בבורסות במדינות מתפתחות, או להשקיע בסחורות כמו נפט או זהב, באתרי הלוואות לגולשים, במניות של חברות קטנות וכו'. קחו בחשבון, שבדרך כלל, אלו השקעות בסיכון גבוה, כך שכדאי לתכנן היטב איזה חלק מתיק ההשקעות שלכם יוקדש להן.

3. אופציה אחרת היא לפנות לשוק הנדל"ן.

בשנים האחרונות לא מעט משקיעים ישראלים נהרו לתחום, וניצלו את הריבית הנמוכה כדי לקחת משכנתאות זולות ולרכוש דירות. זכרו! הממשלה החדשה מתכננת להטיל מגבלות על השקעה בנדל"ן, וייתכן מאוד שגם להעלות מיסים.

אפשרות אחרת היא לפנות לנדל"ן בחו"ל. במקרה כזה: חשוב לבחור במתווכים מוכרים ומנוסים, ולבחון היטב ומקרוב כל השקעה.

4. אפשרות נוספת להשקעה היא בתחום אגרות החוב (אג"ח) – תוכלו למצוא בשוק אג"ח קצרות טווח שנותנות תשואה נמוכה, בסיכון נמוך.

אפשרות אחרת היא לרכוש אג"ח בריבית משתנה, שמגנות עליכם אם וכאשר הריבית תעלה.

5. בגזרת המניות שווה לשקול להתמקד בחברות שיכולות להרוויח מסביבת ריבית נמוכה. למשל: חברות נדל"ן מסחרי, שהמודל העסקי שלהן מבוסס במידה רבה על הפרשים בין עלות המימון לבין הרווח מההשכרה.

הורדת הריבית עוזרת לחברות אלה למחזר חוב בריבית נמוכה, להוריד את עלויות המימון,ולהעלות את שיעורי הרווח.


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש