שתף

5 דברים שחשוב מאוד לדעת על כספי הפיצויים והפנסיה שלכם

מה הנזק ממשיכת כספי הפיתויים מהחיסכון הפנסיוני שלכם, ואיך בכל זאת למשוך חלק מכספי הפיצויים הללו ו"להישאר בחיים". ריכזנו את העצות הרלוונטיות בכתבה שלפניכם

14.07.2017

כספי הפיצויים מהווים חלק חשוב מהחיסכון הפנסיוני שלנו.

הנה כמה דברים שחשוב לדעת עליהם:

1. מהם הפיצויים – כיום, כל שכיר במדינה חייב לחסוך לפנסיה באמצעות הפרשות מהמשכורת שלו ושל המעסיק, בכל חודש.

החיסכון הפנסיוני מורכב משלושה רכיבים: הפרשתו של העובד, הפרשתו של המעסיק וכספי פיצויים, שגובהם נע בין 6%-8.3% מהשכר - בהתאם להחלטת המעסיק.

כספי הפיצויים נבדלים מהרכיבים האחרים בכך שאתם יכולים למשוך אותם כאשר אתם מפוטרים ממקום העבודה, ובדרך כלל גם אם אתם עוזבים את העבודה מרצונכם החופשי.

זאת, בניגוד לשאר הרכיבים שמרכיבים את החיסכון הפנסיוני, שאותם לא ניתן למשוך לפני מועד היציאה לפנסיה.

2. מושכים ומפסידים - המטרה המקורית של רכיב הפיצויים בחיסכון הייתה לסייע לעובדים בתקופות אבטלה ממושכות, לאחר קבלת דמי האבטלה שמוגבלים בזמן.

כיום עם זאת מתייחסים אליהם בעיקר כאל חלק מהחיסכון הפנסיוני, שנועד לשימוש לאחר תום תקופת העבודה.

מרכיב הפיצויים הוא יותר משליש מהחיסכון הפנסיוני – ולכן משיכת הכספים לפני מועד הפרישה - תקטין משמעותית את הסכומים שיישארו לכם לתקופת גיל הזהב, שהולכת ומתארכת ככל שהשנים עוברות והרפואה המערבית, לכל הפחות, הולכת ומתקדמת.

3. הפסד כספי – משיכה של כספי הפיצויים לפני מועד היציאה לפנסיה גורמת לכם גם להפסד כספי לא מבוטל, שכן אתם מוותרים למעשה על הטבות מס משמעותיות שהמדינה מעניקה למי שמשאיר את הכספים לפנסיה, שמסתכמות בעשרות אחוזים.

כמו כן, אתם מוותרים על התשואה העתידית שהכספים הללו יכולים לצבור במהלך השנים שנותרו לכם עד לפרישה.

4. מה עושים – לפני שאתם מושכים את כספי הפיצויים, חשבו תחילה אם יש לכם אלטרנטיבות טובות יתר כמו שימוש בחסכונות אחרים שלכם מהעבר, או לקיחת הלוואה בריבית נוחה, למשל מקרן הפנסיה שלכם.

5. משיכה חלקית – אם אתם בכל זאת זקוקים לכסף באופן מיידי, והאופציה האחרת שעומדת לרשותכם היא לקיחת הלוואה בריבית יקרה, בדקו אם אתם יכולים להשתמש בחלק קטן מכספי הפיצויים, למשל בדרך קצבה חודשית.

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש