שתף

2014 החלה – מה השתנה במיסים שלכם?

בעקבות השיפור במצב המשק בחודשים האחרונים וצמצום הגרעון בתקציב המדינה, הוחלט לבטל את השינויים ותלושי השכר של רוב אזרחי ישראל ניצלו מהפגיעה הצפויה. מה בכל זאת תהיה ההשפעה על משלמי המס? כל התשובות בכתבה שלפניכם

15.01.2014

העלאת מס ההכנסה שתוכננה לשנה זו בוטלה ברגע האחרון. מס החברות הועלה וכך גם מיסים בתחום הנדל"ן.

תלוש השכר שמקבלים מיליוני ישראלים היה אמור להצטמק בחודש ינואר, בשל גזרות מיסוי שונות עליהן החליטו ראש הממשלה ושר האוצר לפני חודשים אחדים.

יחד עם זאת, בעקבות השיפור במצב המשק בחודשים האחרונים וצמצום הגרעון בתקציב המדינה, הוחלט לבטל את השינויים ותלושי השכר של רוב אזרחי ישראל ניצלו מהפגיעה הצפויה.

העלאת המס תוכננה במקור במטרה להגדיל את הכנסות המדינה ב-3 מיליארד שקלים במהלך שנת 2014. בעקבות השיפור במצב המשק הוחלט לבטל את ההעלאה כאמור ולהסתפק בקיצוצים אחרים.

ביטול ההעלאה מנע קיצוץ בתלוש המשכורת של רבים מהאזרחים, אך חשוב לזכור כי שינויים במס ההכנסה לא משפיעים כלל על חלקים גדולים מהאוכלוסייה. הסיבה: כ-2 מיליון ישראלים כלל אינם מגיעים אל רף המס שבו מתחילים לשלם למדינה מס הכנסה. על פי נתוני האוצר, כיום מתחילים לשלם מס הכנסה החל ממשכורת חודשית של כ-4,800 שקלים לגברים וכ-5,700 שקלים לאישה (ללא ילדים). באמצעות זיכויים שונים הניתנים לאזרחים ממגוון סיבות, ניתן להגיע גם עד לרמת שכר של כ-11 אלף שקל ללא תשלום מס הכנסה, כאשר מנצלים את כל ההטבות המותרות.

האחוזון העליון מרוויח

ומה תהיה ההשפעה על מי משלמי המיסים? מאחר שמדובר במס רגרסיבי - בעבור רוב משלמי המיסים, המשמעות היא כי תלוש השכר יגדל (או ליתר דיוק לא יקטן) בכמה עשרות שקלים בחודש בלבד. על פי הנתונים, כ-65% מהשכירים מרוויחים סכום של עד השכר הממוצע במשק, שכר שבו רמת המיסוי נמוכה בכל מקרה מאוד, כך שביטול הגזרה לא ישפיע עליהם משמעותית. אנשי מעמד הביניים, שמרוויחים 10,000 עד 20,000 שקל, יחסכו כמה עשרות שקלים בחודש. אנשי העשירון העליון שמרוויחים כ-20-30 אלף שקל בחודש יחסכו כבר כמה מאות שקלים בחודש. השכירים שבקצה הפירמידה יכולים לחסוך עד כאלף שקלים בחודש.

שינויים נוספים

במקביל לביטול השינויים במס ההכנסה חלים החל מ-2014 עוד מספר שינויים בתחום המיסוי שישפיעו על החברות והאזרחים במשק.

ראשית - מס החברות מועלה החל מחודש ינואר ב-1.5% משיעור של 25% ל-26.5% , ותוספת המס צפויה להוסיף כמיליארד שקלים בשנה לקופת המדינה. תשלום המיסוי ישפיע על כל בעלי החברות, יקטין את הרווח שנשאר להם בסוף השנה ויצמצם במידה קלה את התועלת שבהקמת "חברות ארנק". השפעה מסוימת עשויה להיות גם על השכירים - מאחר ופחות כסף פנוי אצל החברות משמעותו פחות כסף להעלאות שכר ולהשקעות בעובדים.

שינויים נוספים שנכנסים לפועל הם קיצוצים בהטבות המס לבעלי תארים אקדמיים. מדובר בקיצוץ שאמור להיות זמני לשנים 2014 ו-2015. הקיצוץ מגביל את מספר השנים שמחושבות לצורך הטבות המס, כך שאלה יינתנו לשנה אחת בלבד ולא למספר השנים שבהן למדו מקבלי ההטבות לתואר. בנוסף, במהלך השנה צפויה להתייקר הארנונה שמשלמים האזרחים והעסקים ברוב הערים, כאשר השיעור המשוער של ההתייקרות הוא של 3.5% עד 4%, בהתאם להחלטת כל עירייה.

עוד רפורמה חשובה במיסוי נוגעת לתשלום מס שבח. הפטור ממס שבח מצומצם והופך לחלקי, באופן כזה שרוכשי הדירות להשקעה ישלמו מיסים בהיקף גדול יותר. על פי התכנון הפטור ממס שבח יבוטל בעתיד לגמרי, אך בשנים הקרובות יינתן פטור חלקי בהתאם לחישוב הבא: על החלק היחסי של תקופת ההחזקה בדירה עד סוף 2013 לא ישולם מס (כמו בעבר), בעוד שעל החלק מינואר 2014 (עד לביצוע המכירה) ישולם מס של 25% מהשבח, כלומר מהרווח של המוכר (כל זאת ביחס למי שמוגדרים כרוכשי דירות להשקעה, על פי פרמטרים שונים).

כמו כן שונו מדרגות מס הרכישה כדי לייקר את העלות למשקיעים. שיעור מס הרכישה של נדל"ן הועלה מ–5% ל–6% אך העלאה זו אינה רלוונטית למי שרוכש דירה למגורים, שישלם מס רכישה של 3.5% עבור דירה ממוצעת בעלות של 1.5 מיליון שקל.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש