שתף

10 עובדות שחשוב לדעת על ביטוח סיעודי

משום שרבים מהמבוטחים חותמים על הפוליסה זמן רב לפני מימושה, ולא מודעים תמיד לכל הסעיפים והאותיות הקטנות, הרי 10 דברים שחשוב מאוד לדעת על הביטוח הסיעודי

03.09.2017

ביטוח סיעודי הוא אחד הביטוחים החשובים שישנם – אך גם כזה שרבים אינם מכירים היטב.

רבים מהמבוטחים חותמים על הפוליסה זמן רב לפני מימושה ולא מודעים תמיד לכל הסעיפים והאותיות הקטנות.

לפניכם 10 דברים שחשוב לדעת על הביטוח החשוב הזה, הביטוח הסיעודי:

1. ייתכן בכלל שיש לכם ביטוח סיעודי, וכלל אינכם יודעים עליו

לאנשים רבים יש ביטוח סיעודי שהם כלל לא מודעים לו, למשל באמצעות פוליסות של קופות-חולים, או פוליסות קבוצתיות שנרכשו במקום העבודה. לפני שאתם רוכשים ביטוח פרטי. לכן, בדקו אלו כיסויים יש לכם כבר.

2. תקופת ההמתנה בפוליסת ביטוח סיעודי

בכל פוליסת ביטוח סיעודי מוגדרת תקופת המתנה. זו התקופה שתחלוף מרגע שמבוטח שהפך לסיעודי יקבל את הכיסוי.

בדרך כלל תקופת ההמתנה היא 60 יום, אך יש לעתים פוליסות שבהן היא ארוכה יותר משמעותית.

לכן, אם יש לכם פוליסה – בדקו מה תקופת ההמתנה בה. אם אתם עומדים לעשות כזו, בדקו מה מציעים לכם בסעיף זה.

3. ממתי סופרים את תקופת ההמתנה בביטוח הסיעודי

חלק מחברות הביטוח נוהגות להתחיל לספור את תקופת ההמתנה מיום הגשת התביעה, למרות שהמועד הרלוונטי אמור להיות המועד שבו הפך התובע למקרה סיעודי. אם אתם מגישים תביעה, הקפידו על הגשתה בהקדם ועל מילוי תנאי זה.

4. זול עולה ביוקר

לחלק גדול מהעובדים בישראל יש ביטוח סיעודי קבוצתי, במסגרת העבודה. הביטוח הזה זול יחסית, אבל לעתים קרובות, כדי לאפשר את התמחור הזו, חברות הביטוח הרעו את התנאים ביחס לביטוח אישי. אם יש לכם ביטוח שכזה, כדאי לכם להשוות בינו לבין ביטוח אישי – ולראות אם קיימים הבדלים משמעותיים.

5. בביטוח סיעודי אין הורשה 

חשוב לדעת שזכויות הסיעוד ניתנות רק למבוטח כל עוד הוא בחיים, ולא ניתן להעבירן, או את דמי הביטוח, לשארים, אם המבוטח נפטר בזמן ההמתנה.

6. מי מוגדר סיעודי

 כדי לקבוע אם אדם הוא סיעודי או לא, נערכים לו מבחני פעילות כגון שכיבה וקימה, מקלחת, אכילה וכו' (ומבחני תשישות נפש במקרים רלוונטיים). בכל פוליסה מוגדר בכמה מבחנים יש להיכשל, כדי להיות מוכר כסיעודי.

על מנת למנוע פרשנות מחמירה, הבהיר הפיקוח על הביטוח, כי יש לבחון את המסוגלות לביצוע פעולות בצורה מלאה וריאלית, ולוודא שהמבוטח יכול לבצע את הפעולה הנדרשת באופן מהותי והגיוני, כדי לקבוע שהוא אינו מוגבל בה.

7. פוליסות אחידות

תקנות חדשות קובעות כי קופות-החולים יחויבו להציע ביטוחים סיעודיים אחידים לכל המבוטחים, כדי למנוע מגבלה על מעבר קופת חולים מחשש לאבד תנאי הביטוח הסיעודי. הביטוחים הללו יתאימו גם לקבוצות מבוטחים שחברות הביטוח בוחרות שלא לחדש להם הסכמים קבוצתיים שפג תוקפם.

8. משך תקופת הכיסוי בביטוח הסיעודי

העלייה בתוחלת החיים שינתה את צרכי המבוטחים והובילה את חברות הביטוח לעדכן את תקופת הזכאות. כיום מקובל לערוך פוליסות שכוללות תקופות החזר של 5-8 שנים (ולא של 3 שנים כמו בעבר).

9. אפשרות הארכת תקופת הביטוח הסיעודי

בביטוחים סיעודיים פרטיים ניתן לרכוש גם פוליסות שכוללות החזר לכל החיים, בעלות גבוהה כמובן.

10. ביטוח כפול

ביטוח סיעודי הוא שיפוי, כך שההחזר מחושב על בסיס הוצאות. כלומר ביטוח פרטי נוסף על ביטוח קיים, ישתלם רק במקרה של הוצאות גבוהות.

אז, האם כדאי לעשות ביטוח סיעודי?

לא​ ניתן כמובן לדעת זאת מראש... העלות החודשית היא גבוהה, אבל היתרון הוא הקטנת הסיכון מהוצאות ענקיות בעתיד.

 

* לביטוח סיעודי, השאירו פרטים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader