שתף

10 טיפים פיננסיים לזוגות צעירים

10 טיפים פיננסיים לזוגות צעירים

13.07.2014

החיים כזוג משנים את ההתנהלות הכלכלית שלנו – כך תעשו זאת נכון.

 

אחד השינויים הכלכליים המשמעותיים ביותר בחייו של אדם, מתרחש כאשר הוא הופך מאדם בודד למשק בית שחי בזוג, בוודאי כאשר מדובר במעבר למגורים תחת קורת גג אחת. לחיים בזוגיות יש משמעויות כלכליות רבות. אז אם אתם זוג צעיר - הנה כמה טיפים פיננסיים שיעזרו לכם בתחילת הדרך.

 

 1. תכנון תקציבי מחודש - נושא חשוב ביותר לחייכם המשותפים הוא ניהול משק הבית והתקציב המשותף.
  כדאי לכם לשבת יחדיו ולקבל החלטות בנושאים כגון - האם אתם רוצים לאחד חשבונות בנק, כן או לא? האם אתם רוצים ליצור חשבון משותף אך לשמור על חשבונות פרטיים? האם אתם רוצים לנהל תקציב משותף, כאשר לכל אחד יש גם תקציב פרטי משלו או לא. לכל החלטה יש משמעויות רבות.
  באופן עקרוני ניתן לומר שככל שתאחדו חשבונות ושירותים, כך תוכלו לחסוך בעמלות ובניהול השוטף ולקבל הטבות משמעותיות יותר כמו הלוואות בתנאים מועדפים. עם זאת אנשים רבים מעדיפים לשמור על עצמאות פיננסית מסוימת גם בחיים בזוגיות. בכל מקרה – מומלץ מאוד שתלמדו להכיר את העולם הפיננסי של בן/בת הזוג.

   
 2. ניהול שוטף ומשותף – בני זוג רבים מגיעים למצב לא בריא שבו התקציב מתנהל מעצמו, גם בתקופת הזוגיות.
  כאשר אתם חיים ברווקות כל אחד יודע בד"כ מה ההוצאות וההכנסות שלו, אך המעבר לניהול תקציב משותף מצריך התנהלות שונה שכן מטבע הדברים, לצד השני יש הוצאות שונות וצרכים שאתם לא רגילים אליהם.
  כדאי לכם לעקוב באופן שוטף ומשותף אחר ההכנסות וההוצאות, ואפשר למשל לקבוע יום חודשי קבוע שבו תעשו זאת. ויכוחים על רקע פיננסי יכולים לגרום למתיחויות רבות, ולכן חשוב מאוד לנהל תקשורת זוגית טובה וקבועה בנושא.

   
 3. נצלו את הזוגיות לחיסכון – לחיים בזוג יתרונות כלכליים רבים, שיכולים לאפשר לכם לחסוך לא מעט כסף.
  לדוגמה - כזוג, תוכלו לתכנן ביחד את הנסיעות שלכם ולחסוך בהוצאות על תחבורה (אם יש לכם למשל שתי מכוניות, ייתכן שביחד תוכלו להסתפק באחת). גם בהוצאות על מזון ניתן לחסוך כאשר מבשלים כמויות גדולות יותר, ברכישת מוצרי חשמל וכו`.

   
 4. למדו האחד מהשני – לכל אחד ואחד מאיתנו יש הרגלים פיננסיים טובים ורעים. חיים בזוג? נסו לאמץ את ההרגלים הטובים שמביא איתו הצד השני – מחיסכון בחשמל ומים, דרך ניהול מו"מ מול ספקי שירות וכו`.

   
 5. תכננו המגורים - נושא חשוב ביותר בחיים כזוג, הוא סוגיית הדיור. נסו לקבל החלטה מושכלת ומשותפת בשאלה איפה אתם רוצים לגור, מה האלטרנטיבות השונות והעלות שלהן, מתי ואם כדאי לכם לנסות לרכוש דירה, ובדקו אם אתם זכאים להטבות שונות שלא הייתם זכאים להם כפרטים בעת לקיחת משכנתא.

   
 6. חשבו לעתיד - דבר נוסף שכדאי לכם לבצע הוא תכנון למספר שנים, של ההוצאות הגדולות שאתם מתכננים להוציא. לעיתים בתור זוג, יש הוצאות גדולות שלא ביצענו בתור רווקים, כמו רכישת דירה וחתונה, חופשות משותפות ועוד. כדאי לכם להיערך אליהן מראש, ולהקציב להם חיסכון רלוונטי.

   
 7. חסכו לילדים - אם אתם מתכננים להגדיל את המשפחה, כדאי לכם לתכנן את הנושא מבחינה פיננסית כבר כעת. ההוצאות כאשר מצטרפים ילדים גדלות משמעותיות וכדאי להתכונן לכך מראש גם בפתיחת תוכנית חסכון.

   
 8. צמצמו תשלומים – חלק לא מבוטל מההוצאות השוטפות שלנו מיועד לספקי שירותים שונים.
  כאשר אתם עוברים לגור ביחד, שווה לכם לבדוק כמה שילם כל אחד מכם בנפרד לספקים כמו גז/סלולר/טלוויזיה – ולנסות לשפר ולחדש את התנאים וההטבות, באמצעות דילים חדשים שיחליפו את הקודמים.
  זה נכון כמובן גם לספקי השירותים הפיננסים שלנו – הבנקים, חברות הביטוח, מנהלי השקעות וכו`. 

   
 9. מה שבטוח – ביטוח: כל עוד הייתם רווקים סביר להניח שכלל לא היו לכם ביטוח חיים, או שאם היו לכם כאלה, הם היו בסכומים נמוכים מאוד - והמוטבים היו בני המשפחה הגרעינית. כעת, כאשר אתם חיים כזוג, כדאי לכם לשקול לדאוג לבן/בת הזוג, במקרה של אסון.
  מומלץ לכם לשקול להגדיל או להוסיף כיסוי ביטוחי (ביטוח אבדן כושר עבודה/ביטוח חיים/בריאות) – ולהוסיף את בן הזוג כמוטב.

   
 10. ערכו צוואה – צעירים רבים אינן עושים זאת – וחבל. כדי למנוע ויכוחים ומחלוקות, במקרה של אסון, מומלץ להכין צוואה שתפרט כיצד יחולקו הרכוש והחסכונות שלכם בין בן/בת הזוג ומוטבים אחרים.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש