שתף

10 טיפים חשובים לחיסכון בדלק

התנהלות צרכנית נכונה ונסיעה ע"פ הכללים – יכולה לחסוך עשרות אחוזים מההוצאות על דלק. כך תעשו זאת נכון

24.07.2017

מחירי הדלק שומרים כבר זמן רב על רמה גבוהה למדי, וההוצאות על דלק הפכו לחלק משמעותי מהתקציב של משפחות רבות בישראל.

במקרים רבים ההוצאה על דלק מגיעה לאלפי שקלים בחודש. במציאות החיים, שבה רבים מאתנו צריכים לנסוע מרחקים רבים, קשה מאוד להימנע מההוצאות הללו, אבל יש מספר דרכים לצמצם את ההוצאות על דלק.

הנה כמה טיפים שבטוח יסייעו לכם:

1. בחירה נכונה של מכונית. ההבדלים בין כלי רכב חסכוניים בדלק לבין כלי רכב בזבזנים יכולים לעשות הבדל עצום. 

בחירה במכונית חסכונית יכולה לחסוך עשרות אלפי שקלים במשך שנות השימוש ברכב.

בעיקרון, ככל שהרכב הוא בעל מנוע קטן יותר, הוא יהיה יותר חסכוני.

כמו כן, כלי רכב אוטומטיים נחשבים לצרכני דלק גדולים יותר, בהשוואה לאלו שיש להם גיר ידני או רובוטי.

אם אתם רוצים לחסוך ממש – תוכלו לבחור במכונית שמונעת על דיזל, וכמובן גם האופציה של מכונית חשמלית צריכה להיות על השולחן.

בכל מקרה, לפני הבחירה, חפשו את נתוני צריכת הדלק של היצרן והשוו ביניהם – לא תמיד הם מדוייקים במאת האחוזים, כך שמומלץ לחפש גם סקירות וביקורות שפורסמו בתקשורת.

2. עוצרים לאסוף נוסע?  מחכים לבן הזוג מתחת לבית? כבו את המנוע כשאתם עומדים בצד יותר מדקה, ותחסכו את שריפת הדלק בזמן ההמתנה. בהמתנות קצרות יותר אין צורך לכבות את המנוע שכן פעולת ההצתה תצרוך יותר דלק.

3. אל תמהרו. אומנם לכל מכונית יש מהירות אופטימלית משלה, אבל בעקרון ניתן לומר שכאשר נוסעים במהירויות גבוהות יותר, שורפים יותר דלק. נהיגה במהירות של 90 קמ"ש יכולה להפחית בין 10 ל-20 אחוזים מצריכת הדלק לעומת נהיגה במהירות של 110 קמ"ש.

4. סעו רגוע. שינויים תכופים במהירות, בלימות, האצות וכדומה, מעלים את צריכת הדלק. השתדלו לנסוע במתינות, זה טוב גם לבטיחות וגם לצריכת הדלק. אם יש למכונית שלכם בקרת שיוט - עדיף להפעיל אותה בכבישים בין עירוניים כדי שהרכב ישמור על מהירות קבועה ללא האצות והאטות מיותרות.

נהיגה מתוכננת הכוללת האטה הדרגתית לפני רמזורים, שימוש מינימלי בבלמים והאצות מתונות, יכולה לחסוך עד 30 אחוזים בצריכת הדלק ביחס לנהיגה אגרסיבית. סעו בהילוך הגבוה ביותר האפשרי, כך המנוע עובד בפחות סל"ד (סיבובים לדקה) ושורף פחות דלק.

5. תחזוקת הרכב יכולה להשפיע מאוד על צריכת הדלק.

חשוב להקפיד על טיפולים קבועים ובזמן, ולוודא שנעשה שימוש בשמן מנוע נכון על פי הוראות היצרן.

לחץ אוויר תקין בצמיגים הוא בעל חשיבות בטיחותית רבה – ותורם גם להפחתה בצריכת הדלק.

צמיגים שאינם מנופחים על פי הוראות היצרן מתאפיינים בהתנגדות גבוהה יותר לגלגול – מה שמעלה את צריכת הדלק ב-10 אחוזים ויותר.

6. לא תמיד חייבים להפעיל מזגן – אם לא שורר בחוץ חום כבד או קור מקפיא עצמות – פתחו חלון ותנו למזגן לנוח, ותוכלו לחסוך כמות משמעותית של דלק בכל נסיעה, בעיקר בעיר. במהירויות גבוהות לעומת זאת, פתיחת חלון פוגעת בביצועים האווירודנמיים של הרכב ומגדילה את צריכת הדלק אף יותר ממזגן.  

7. אם אתם מרגישים שהרכב שלכם שורף דלק באופן קיצוני – קחו אותו לבדיקה. שלל תקלות יכולות לגרום לצריכת דלק מוגדלת ולפעמים תיקון קטן יכול לחסוך המון.

8. מגיעים לתחנת דלק? אל תתעצלו ותדלקו לבד. תדלוק עצמי יחסוך בין 15-30 אגורות לכל ליטר. הקפידו לתדלק בשעות קרירות ולחנות בצל. כמו כן, ודאו שמכסה הדלק סגור היטב ואוטם כראוי.

9. סדרו את הבגאז' - עודף משקל ברכב גורם למאמץ גדול יותר של המנוע וכתוצאה מכך לצריכת דלק מוגברת. בדרך זו תוכלו לקצץ עד 5% מהוצאות הדלק.

10. השתמשו ברכב בצורה מושכלת - מומלץ להימנע מנסיעות קצרות ולשלב כמה מהן לנסיעה ארוכה אחת.

נסו, גם כן אך עד כמה שניתן, לאחד נסיעות עם בני משפחה, חברים ועמיתים לעבודה - וזכרו שאפשר גם ללכת ברגל, לנסוע על אופניים, באוטובוס וברכבת. 

זה טוב לכושר, לבריאות וגם לכיס.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש