שתף

10 דברים שאתם חייבים לדעת על ניהול תיק ההשקעות שלכם

10 דברים שאתם חייבים לדעת על ניהול תיק ההשקעות שלכם

15.09.2014

יש לכם חסכונות של כמה מאות אלפי שקלים? כדי לנהל אותם בתבונה – יש כמה דברים שאתם צריכים לחשוב עליהם היטב.

 

מנהלי תיקים

 

לאנשים רבים בישראל יש הון של כמה מאות אלפי שקלים בחסכונות שצברו לאורך השנים, או שקיבלו כתוצאה מירושה, מכירת נכס וכו`. ניהול הסכומים הללו מהווה אתגר לא פשוט בעבור אנשים ששוק ההון ועולם הפיננסים אינו מהווה מגרש המשחקים הביתי שלהם. בעוד שאת החסכונות העיקריים שלנו, אלה שמיועדים לתקופת הפנסיה, מנהלים אנשי המקצוע בחברות הביטוח בבתי השקעות, כמעט ללא מעורבות של החוסכים, הרי שאת החסכונות השוטפים עלינו לנהל באופן צמוד יותר. כיצד כדאי אם כן לנהל את תיק החסכונות האישי שלכם? הנה 10 שאלות שכדאי לכם לשאול את עצמכם לפני שאתם מחליטים כיצד לנהל את החסכונות:

 

 1. מי ינהל? רוב האנשים בוחרים להפקיד את תיק ההשקעות שלהם בידי מנהל מקצועי, אך יש כאלה שמחליטים להתעמק בנושא, ולעשות זאת לבד. כיום, רוב האנשים מעדיפים לבחור במנהל מקצועי. ניהול אישי מאפשר אמנם לחסוך את עלות הניהול, אבל הוא דורש ידע מקצועי רב והקדשת זמן לנושא.

   
 2. איך בוחרים חברה? בשוק פעילות למעלה ממאה חברות מקצועיות שמציעות שירותי ניהול ועוד לא מעט מנהלים עצמאיים. לפני שאתם בוחרים מי ינהל עבורכם את התיק – ודאו שיש לחברה/מנהל רישיון לכך, בקשו המלצות מלקוחות – והיפגשו פנים אל מול פנים עם האחראי הישיר לתיק, כדי להתרשם מאישיותו.

   
 3. מה אתם רוצים להשיג? כאשר אתם בונים תיק השקעות, לבד או עם מנהל מקצועי, כדאי לכם לאפיין את "פרופיל המשקיע" שלכם – שמורכב מפרמטרים שונים – כמו מצבכם המשפחתי, מצבכם התעסוקתי כרגע וזה החזוי לכם בעתיד, חסכונות אחרים שיש לכם או לבני המשפחה הקרובים, נכסים אחרים שיש לכם וכו`. העלו את כל הפרמטרים הללו על הכתב – וזה יעזור לבנות את תיק ההשקעות המתאים עבורכם. כאשר חל שינוי מהותי בפרמטרים הללו – כדאי לעדכן מחדש את הרכב בתיק.

   
 4. מה האופי שלכם? האם אתם אוהבי סיכון, האם אתם יכולים להתמודד עם תנודתיות, האם אתם סבלניים, האם אתם אוהבים אתגרים? לאחר שתחשבו על כל הסוגיות הללו תוכלו לבחור ביתר קלות כיצד תרצו להשקיע את כספכם, בהתאם למגוון הרחב של האופציות הקיימות.

   
 5. מה משמעות המושגים? גם אם אתם מעבירים את ניהול ההשקעה לגורם אחר, אין תחליף לידע אישי ולפיקוח על הנעשה בתיק. כדי שתוכלו לעשות זאת בצורה טובה, עליכם להבין במושגים השונים - לדעת מה ההבדל בין אגרת חוב ממשלתית לאגרת חוב קונצרנית, בין ריבית קבועה ומשתנה וכו`, כדי שתוכלו להבין מה בעצם אומרים לכם מנהלי ההשקעות - ומה באמת מתרחש בתיק שלכם.

   
 6. לכמה זמן אתם משקיעים? ניהול נכון של תיק השקעות צריך להתבצע בהתאם לתקופת ההשקעה המשוערת. האם אתם מתכננים להשתמש בכסף בעתיד הקרוב או הבינוני (למשל לצורך רכישת דירה)? האם אתם מתכננים לשמור אותו כנכס זמין לתקופת הפנסיה או להעברה לילדים? משך ההשקעה המשוער ישפיע באופן משמעותי על מבנה ההשקעה, כאשר בהכללה, ניתן לומר שככל שאופק ההשקעה ארוך יותר – כך תוכלו להשיג יותר תשואה בפחות סיכון.

   
 7. לאיזו נזילות אתם זקוקים? נקודה חשובה שיש לקחת בחשבון בעת הרכבת התיק - היא מידת הנזילות, כלומר, איזה חלק מהתיק להשקיע באופן כזה שתוכלו להפוך את הכסף לנזיל באופן מיידי כדי להשתמש בו, ללא שתאלצו לשלם קנסות.

   
 8. האם אתם אוהבים "להמר"? אם אתם מאוד אוהבים השקעות מסוכנות, בשל הריגוש או בזכות פוטנציאל התשואה, נסו להקצות מראש חלק מהתיק, בסכום שאתם יכולים לספוג את הפסדו, לצורך זה.

   
 9. כמה לפזר את ההשקעה? אנשים רבים מעדיפים השקעות בתחומים שקרובים לליבם ושהם מבינים בהם. יש בכך יתרון כמובן, אבל גם חיסרון – שכן בחירה בהשקעה בתחום ספציפי ללא פיזור מספיק בין ענפים שונים, בין מדינות שונות ובין סוגי השקעה שונים - יכולה להוות סיכון גבוה במקרה של שינויים ספציפיים בתחום נקודתי.

   
 10. מי יעזור לכם להחליט? מטבע הדברים, השוק נוטה למחזוריות, עם עליות, ירידות, מפולות ושיאים. אחת הטעויות הנפוצות בניהול תיק היא קבלת החלטות פתאומיות ולא שקולות בתגובה לתנודות ספציפיות. אם אתם נוטים לקבל החלטות "מהרגש", ייתכן שכדאי לכם להחליט שלא תעשו שינוי משמעותי בתיק ללא התייעצות עם גורמים נוספים ומקצועיים, מלבד מנהל התיק, כמו בני משפחה, יועץ מהבנק וכו`.לקבלת הצעות אטרקטיביות להוזלת עמלות מסחר הקליקו כאן

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש