שתף

גידור סיכונים באמצעות עסקת פורוורד

27.07.2000

מעבר לרווחיות המצופה מהשקעה בשוק המט``ח, השקעה זו מאפשרת לנו לגדר סיכונים.

 

לשם פשטות, פרק זה מדגים את רעיון גידור הסיכונים עבור יבואנים ויצואנים, אולם יש לציין כי גידור סיכונים מיועד באותה מידה גם לסוחרים בניירות ערך, המעוניינים להקטין את הסיכון של תיק הנכסים שלהם.

 

גידור סיכונים במקרה של יבוא:

מול רכישת סחורה מיובאת עליה נצטרך לשלם באירו בעוד שלושה חודשים נבצע עסקת קניית פורוורד על היורו לשלושה חודשים, שתגן עלינו מפני מצב של עליה בשער האירו–שקל. אנחנו רוצים להבטיח שנוכל לקנות אירו בעוד שלושה חודשים בשער חליפין לא גבוה מזה של היום (מאחר ועסקת החליפין לא מתבצעת היום, אלא בעוד שלושה חודשים, שער הפורוורד מגלם גם את הפרשי הריבית על שלושה חודשים).
אם האירו מול השקל יעלה בעוד שלושה חודשים היבואן יהיה מוגן ויוכל לקנות אירו על פי שער הפורוורד מלפני שלושה חודשים שנקבע בהתאם לשער החליפין שהיה לפני שלושה חודשים.
כמו תמיד, אי אפשר לרקוד על כל החתונות, לכן אם שער האירו ירד לאחר שלושה חודשים, היבואן עדיין ישלם לפי שער הפורוורד שנקבע לפני שלושה חודשים ולא יוכל ליהנות מירידת האירו.

 


גידור סיכונים במקרה של יצוא:

אם אנחנו מוכרים סחורה עליה נקבל דולרים בעוד חודש, נרצה להגן על עצמנו מפני ירידת הדולר, ולכן נמכור עסקת פורוורד על הדולר מול השקל. אנחנו רוצים להבטיח שנוכל לקנות שקלים תמורת הדולרים שנקבל בעוד חודש בשער חליפין לא נמוך מזה של היום (בתוספת הפרשי ריבית על חודש).
אם הדולר מול השקל ירד עדיין נוכל לקבל בתמורה לדולרים שנקבל בעוד חודש שקלים על פי השער של הפורוורד שנקבע לפני חודש. (גם כאן אם הדולר עלה במהלך החודש היצואן לא ייהנה מעלייה זו כיוון שהוא מחויב לשער של עסקת הפורוורד).

 

יש לציין כי גידור סיכונים אפשרי גם באמצעות באמצעות עסקת ספוט כאשר טווח הזמן הרלוונטי הוא יומיים וכן באמצעות אופציות מט``חיות לפי אותו רעיון המוצג לעיל.

 

המשך למסחר הספקולנטי

 

כיצד בנקרייט יכול לסייע לסוחר במט"ח

 

מדריך מסחר במט"ח - תוכן העניינים

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש