שתף

ניהול תיק עצמאי בשוק ההון: 5 טעויות שכדאי להיזהר מהן

ניהול תיק עצמאי בשוק ההון: 5 טעויות שכדאי להיזהר מהן

17.06.2014

מנהלים תיק השקעות בשוק ההון, או מתכננים לעשות זאת בעתיד? קבלו מדריך לטעויות נפוצות.

 

רוב האנשים בישראל אינם מנהלים את החסכונות שלהם בעצמם - ומי שמנהל אותם עבורם אלו הם בתי השקעות השונים וחברות הביטוח. הסיבה לכך פשוטה - החסכונות המשמעותיים של רובנו הם חסכונות פנסיונים. עם זאת, לא מעט אנשים בישראל ומספרם גדל והולך, מנהלים גם תיק השקעות עצמאי – במקביל לחסכונות לטווח הרחוק.

 

מי הם אותם אנשים? בדרך כלל אלו הם עצמאים שיש להם סכומים גדולים שחסכו (מאחר שהם לא מחויבים בהפרשות לפנסיה), או שכירים שהצליחו לחסוך בנפרד מהחיסכון לפנסיה סכום משמעותי (בעזרת משכורות גבוהות, או ירושה שקיבלו). בנוסף, יש לציין שכיום ניתן לנהל גם חלק מהחיסכון הפנסיוני באופן עצמאי.

 

תיק השקעות שכזה ניתן לנהל כמובן באמצעות מנהל מוסמך או לפנות לחברה מתמחה, אך אפשר לעשות זאת גם לבד בעזרת הכלים הטכנולוגים המתקדמים הקיימים היום. מדוע לבחור לעשות זאת? כדי לחסוך בדמי הניהול, כדי לעקוב אחר התיק מקרוב וכדי לנסות להשיג תשואות טובות יותר – וכמובן גם כדי ליהנות.

 

לניהול עצמאי יש כמובן גם חסרונות. צריך להקדיש לנושא זמן ולצבור ידע – וחוץ מזה, מאחר שזו לא ההתמחות שלכם, אתם חשופים יותר לשגיאות לעומת מנהל מקצועי. אז אם אתם מתעניינים בתחום, פעילים בו כבר או שוקלים לעשות זאת בעתיד - מומלץ לכם להכיר מספר טעויות נפוצות שעושים משקיעים רבים:

 

 1. אל תזיקו - ניהול נכון של תיק עצמאי מבוסס בראש ובראשונה על הימנעות מטעויות קשות שעלולות לגרום לכם נזק רב. בניגוד למנהלים מקצועיים, אנשים פרטיים יכולים לקבל לעתים קרובות יותר החלטות "מהבטן". לפני שאתם מקבלים החלטות משמעותיות, בעלות השלכות גדולות (למשל מכירה גדולה או השקעה גדולה במניה אחת), עצרו לרגע והתייעצו עם מומחים, כדי שלא תגרמו לעצמכם נזק בשל דחף רגעי.

   
 2. היצמדו לשיגרה - אנשים רבים שבוחרים להשקיע לבד חשים לעתים צורך לבנות תיק ייחודי ולא שגרתי – ולהעדיף למשל להשקיע סכומים קטנים יחסית במניות ואגרות חוב, ולפזר את ההשקעות לתחומים אחרים כגון זהב, מט"ח, סחורות וכו`. מחקרים רבים מגלים כי בסופו של דבר, לאורך זמן, ואם מתעלמים מנקודות קיצון של משברים, השקעה במניות היא בעלת ערך רב יחסי לרוב תחומי ההשקעה האחרים – וניתן לייצר בעזרתה תיק מגוון מאוד בעזרת בחירה בתחומים שונים.

   
 3. זכרו לגוון – כאשר אתם בוחרים מניות בתיק (וזה נכון גם לאגרות חוב, סחורות ועוד השקעות) זכרו את עקרון הגיוון. אל תיצמדו לענף מסוים, למדינה אחת או לתחום ספציפי. פצלו את ההשקעה בין חברות שפועלות בשווקים שונים, בשערי מטבע אחרים, במגזרים שונים. בחרו מניות של חברות שמרוויחות גם בתקופות מיתון לצד חברות שמרוויחות בתקופות שגשוג והשקיעו בחברות סולידיות לצד חברות מסוכנות יותר (בהתאם לפרופיל הסיכון המועדף שלכם). הגיוון הזה יגן עליכם מפני סכנות רבות.

   
 4. שימו לב לעמלות - אנשים רבים לא מקדישים מספיק תשומת לב לנושא העמלות. כאשר אתם מנהלים תיק השקעות לגובה העמלות שאתם משלמים יש השפעה אדירה לאורך זמן. הסכומים האלה מצטברים וכל שבריר אחוז יכול להיות בעל חשיבות רבה. לפיכך כדאי לכם להקפיד כל העת לנהל משא ומתן על העמלות שאתם משלמים, להבין מהן בדיוק אותן עמלות ולנסות כל העת להפחית אותן - והדבר עשוי להשפיע בצורה משמעותית על התוצאות שתשיגו בטווח הרחוק.

   
 5. שבו בשקט – לא מעט אנשים שמנהלים בעצמם את התיק נוהגים לעקוב אחריו בצורה יומית ונוטים להתערב יותר מדי בנעשה בו. במקרים רבים, ההתערבויות הללו מבוצעות על סמך הנחות לא מבוססות שיש להן תוקף רגעי בלבד (שלא לדבר על העמלות הרבות שמשלמים על הפעולות). מחקרים רבים מלמדים כי דווקא אנשים שמנהלים את התיק במדיניות של התערבות מופחתת מצליחים להשיג תשואות רבות יותר.למידע נוסף בנושא השוואת מנהלי תיקים / ניהול תיקי השקעות

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש