שתף

כיצד לבחור ולעדכן את המוטבים בביטוח החיים

ביטוח חיים הינו מעיין מטריה המשמשת כביטחון כלכלי של משפחתך בקרות מקרה ביטוחי

23.10.2011

מוטב הוא מי שנקבע כזכאי לתגמולי ביטוח בקרות מקרה הביטוח בהתאם לתנאי הפוליסה.

 

הגדרתו של ביטוח חיים קובעת, כי המוטב בביטוח הוא המבוטח עצמו (ולפיכך – יורשיו החוקיים, במקרה של מוות), ועם זאת, בבואו של אדם לחתום על פוליסת ביטוח חיים, הרי שביכולתו לקבוע מוטבים אחרים לפוליסה.

 

מהי משמעותו של מוטב זה, כיצד נקבעים המוטבים ומהם זכויותיהם אל מול החוק ?

 

התייחסותו של חוק הביטוח אודות מוטבים בביטוח חיים חוק הביטוח קובע את ההתייחסות למוטב בפוליסה באופן הבא :

 

 1. ניתן לקבוע בפוליסה מוטב ללא שם, כי אם בזכות קירבה בלבד. כך לדוגמא, מוטב "בן זוג" ללא ציון שמו, יקנה את כספי הביטוח למי שהיה בן זוגו של המבוטח בעת קרות המקרה הביטוחי. מוטב "קרוב משפחה" ללא ציון שם ספציפי, יקנה את כספי הביטוח לקרובי המבוטח שחיים בעת קרות המקרה.
   
 2. ילדים, הנקבעים כמוטבים, יזכו לכספי הביטוח אם נולדו בתוך 300 ימים לאחר קרות המקרה הביטוחי. כך גם לגבי ילדים מאומצים.
   
 3. במידה ובעל הפוליסה הגדיר מספר מוטבים בפוליסה, אולם לא קבע את חלקם היחסי, הרי שסכום הכסף יחולק שווה בשווה בין המוטבים כולם.
   
 4. במידה ובעל הפוליסה לא הגדיר מוטבים כלל, הרי שמוטבי הפוליסה יהיו יורשיו החוקיים.
   
 5. במידה וקיימת סתירה בין מוטבי הפוליסה בצוואה וברישומים של חברת הביטוח, הרי שהפוליסה גוברת. במילים אחרות - אין להסתפק בקביעת יורשי כספי הביטוח בצוואה בלבד, ויש לידע בכך את חברת הביטוח.

 

חברת הביטוח אינה מחויבת למוטבים שאינם מופיעים בפוליסה. במקרים אלה, תשלם חברת הביטוח רק למוטבים המופיעים בפוליסה, גם אם בצוואתו ביקש המבוטח להוריש את הכספים למוטבים אחרים. שינוי מוטבים וביטולם בפוליסה על פי חוק חוזה הביטוח, התשמ"א -1981, כל עוד לא קרה מקרה הביטוח (המקרה שבעטיו מוגשת לאחר מכן תביעת ביטוח החיים), רשאי המבוטח בהודעה בכתב למבטח, לבטל את הקביעה ולקבוע מוטב אחר, אלא אם היתה קביעת המבוטח בלתי חוזרת.

 

על מנת לעדכן את הפוליסה, נדרש המבוטח לפנות אל חברת הביטוח ולהודיעה על השינוי בכתב.

 

המלצות לקביעת מוטבים בפוליסת ביטוח:

 

 1. על מנת למנוע מקרים של כפל משמעות או אי ודאות בחלוקת הכסף, הרי שמומלץ שלא להסתפק בציון הקרבה המשפחתית של המוטבים, כי אם לציין את שמם המלא ומספר תעודת הזהות שלהם. בנוסף, כדאי לקבוע את החלק היחסי באחוזים שיזכה לו כל מוטב.
   
 2. לציון שם המוטבים ישנה חשיבות נוספת – במקרה של מות המבוטח, יכולים המוטבים לדרוש את כספם בזכות המצאת תעודת פטירה בלבד. במידה ולא צוינו שמות המוטבים, הרי שטרם יפנו אל חברת הביטוח יהיה עליהם לקבל צו ירושה, מה שלוקח זמן ממושך.
   
 3. עדכנו את המוטבים, כי תקופת ההתיישנות של תביעת ביטוח חיים היא שלוש שנים לאחר שקרה מקרה הביטוח. הגשת תביעת ביטוח חיים לאחר מועד זה פירושה דחיית התביעה על ידי חברת הביטוח.
   
 4. המלצה חשובה אחרונה – בדקו ורעננו את רשימת המוטבים מעת לעת מומלץ למי שעשה ביטוח חיים בעת שהיה רווק/ה ונישא/ה לאחר מכן, לאיש/אישה שהתגרשו ו/או נישאו שוב, וכן למי שנולדו לו ילדים - לרענן מידי פעם את זכרונו ברשימת המוטבים שקבע בפוליסות ביטוח החיים, שכן – הם אלו שיהיו זכאים להגיש תביעת ביטוח חיים, והם יהיו זכאים לקבלת הסכום שיתקבל מחברת הביטוח לאחר תביעת ביטוח החיים.

 

במידה ולא תרוענן רשימת המוטבים, הרי שעלולה להיגרם עוגמת נפש רבה לבני המשפחה/הקרובים המשוכנעים שהם המוטבים, והם שיקבלו את תגמולי הביטוח, ואולם אם המבוטח לא שינה את המוטבים בפוליסה, את הכספים עלולים לקבל מוטבים אחרים הרשומים בפוליסה, של נפטר, סמוך למותו, לא היתה כוונה שיקבלו אותם, דוגמת בן או בת הזוג לשעבר.

 

קיבלתם החלטה נכונה לרכוש ביטוח חיים או לבדוק את הביטוח הקיים שלכם, מלאו פרטים וניצור איתכם קשר בהקדם

* מדובר על ביטוח חיים פרטי (ריסק) בלבד ולא ביטוח חיים במסגרת ביטוח המשכנתא - לקריאה על ההבדל בין הביטוחים

האם את/ה מעוניין/ת לקבל הצעה לביטוח משכנתא?:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader