שתף

הלוואות חברתיות – הכירו את הטרנד הלוהט של עולם הפיננסים

מה זה בעצם אומר "הלוואות חברתיות"? הנה 10 דברים ששווה לכם לדעת על העולם המסעיר הזה

14.09.2017

רוצים לקחת הלוואה במהירות ובזול, מאנשים כמוכם? רוצים להרוויח כסף ממתן הלוואות לאנשים אחרים? בואו לגלות איך אפשר לעשות את זה באמצעות הלוואות חברתיות.

הלוואות

צריכים הלוואה מיידית? קבלו מדריך שיעזור לכם

המושג "הלוואות חברתיות" (הידוע גם בשמות הלוואות מעמית לעמית, הלוואות p2p , peer to peer lending או הלוואות להמונים) הוא אחד הטרנדים החמים ביותר היום בעולם הפיננסים, ורבים צופים כי בשנים הקרובות הוא יילך ויתעצם. 

מה זה בעצם אומר? הנה 10 דברים ששווה לכם לדעת עליו:

 1. נכון להיום, קיימים בשוק הפיננסי מספר גופים שמעניקים הלוואות לאנשים פרטיים ולחברות: בנקים, חברות ביטוח וניהול חסכונות לפנסיה, חברות כרטיסי אשראי וחברות מימון פרטיות. אתרים המעניקים הלוואה חברתית מבקשים להתחרות בהם באמצעות יצירת זירה נוספת – קלה ופשוטה לתפעול, שמציעה לכל מי שמעוניין בכך לקחת הלוואות ובמקביל, גם להיות זה שמעניק אותן לאחרים.
   
 2. בכמה מדינות בעולם, אתרי הלוואות חברתיות זוכים לפופולריות רבה, ובעיקר בארצות הברית ובבריטניה. אחד האתרים המובילים בתחום Lending Club אף הונפק באחרונה בוול סטריט בשווי של מיליארדי דולרים, לאחר שחילק כבר יותר מ-5 מיליארד דולר בהלוואות. האתר שהוליד את הטרנד הוא "Zopa" הבריטי שהושק כבר ב-2005, ואחראי היום על יותר מ-3% משוק ההלוואות החוץ בנקאיות במדינה.
   
 3. העיקרון של הלוואה חברתית עליו מבוססים האתרים - פשוט – מצד אחד, הם מאפשרים לכל אחד לבקש הלוואה, בריבית נוחה, בעיקר בהשוואה לריביות על המינוס בבנק או לריביות של חברות אשראי. מצד שני, הם מאפשרים לכל אחד להיות בצד השני, כלומר: לתת הלוואות, ולהרוויח, כאשר הריבית המובטחת גבוהה יותר מזו של הפיקדונות הבנקאיים הבסיסיים.
   
 4. הפעילות של האתרים הללו מבוססת בעיקר על אלגוריתמים טכנולוגיים מתוחכמים, שאמורים לחשב את הסיכון הגלום בכל הלוואה באמצעות נתוני הלווה, ובכך למנוע מצב שבו הלוואות רבות לא יוחזרו. לעתים, הם מוסיפים גם שכבה נוספת של בדיקה אישית של מסמכי הלווה.
   
 5. בישראל פועלים כמה שחקנים בתחום של הלוואה חברתית, המנסים לבסס לעצמם נתח שוק. בין השאר ניתן להזכיר את אתר e-loan, אתר בלנדר (blender), טריא       (tarya) ואינקרדיטה (incredita).
   
 6. ללווים - האתרים מציעים לקחת הלוואות בסכומים של כמה עשרות אלפי שקלים. למלווים הם מציעים לקבל ריביות של מעל ל-6%.
   
 7. כל אחד מהאתרים מפעיל מנגנון בטיחות שונה, לפני אישור ההלוואות. האתרים אינם מתחייבים לתת הלוואה לכל מי שמבקש זאת, ודורשים אישורים ומסמכים שונים על מצבו הפיננסי של מבקש ההלוואה, לפני מתן האישור. המסמכים הללו מאפשרים לאתרים לקבוע את דירוג האשראי של המבקש, ולהחליט אם הוא זכאי להלוואה.
   
 8. לטענת מפעילי האתרים, הסיכון שבמתן הלוואה דרכם נמוך – משום שהסיכון מתפזר על פני לווים רבים, וכך, גם אם מי מהלווים לא עומד בהחזר - ההשפעה על המלווה תהיה קטנה. כמו כן, לדבריהם, הבדיקות שהם עושים לפני אישור ההלוואות – מצמצמים במידה רבה את הסיכון.
   
 9. לפני שבוחרים לקחת או לתת הלוואה אינטרנטית, יש לזכור כי הפעילות הזו, לפחות בשלב זה, לא כפופה לפיקוח המפקח על הבנקים, כך שבמקרה של הסתבכות או קריסה, אין כל ערבות או ביטחון.
   
 10. האתרים עצמם מרוויחים מגביית עמלות מהעסקאות שמבוצעות דרכם. לפני שבוחרים באיזה אתר לקחת הלוואה, חשוב כמובן להשוות בין העמלות שהם גובים, שמשפיעות הן על הסכום שמקבלים הלווים והם על התשואה שמקבלים המלווים. כמו כן, כדאי לחפש המלצות וביקורות מאנשים שכבר השתמשו באתר, ולבדוק אם הם היו מרוצים ממנו.

  למידע נוסף בנושא : העברת חשבון בנק | הלוואות לעסקים

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע להלוואה לכל מטרה, אנא מלאו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש