שתף

איך בוחרים תעודת סל

תעודות סל הנסחרות בשוק המקומי מאפשרות למשקיעים רבים לגוון את תיק ההשקעות שלהם באופן זול ויעיל יותר מאשר רכישת הנכסים הפיננסים הספציפיים שאחריהם עוקבות תעודות הסל. המבחר המקומי רב וכשבאים לבחור איזו תעודת סל לרכוש יש לשים לב לכמה דברים. הפירוט המלא בכתבה שלפניכם

18.09.2007

תעודות סל העוקבות אחר נכסים פיננסיים שונים הפכו ללהיט החם של המשקיעים.

שימוש בתעודות סל מאפשר למשקיע לרכוש מדדי מניות, סחורות, מטבעות ואף להיכנס לשווקים עולמיים באמצעות רכישת נכס אחד בלבד, בדומה לרכישה של מניה בודדת.

נכס זה נסחר בשוק המקומי באופן רציף ורמת הסחירות בו היא לרוב גבוהה ומאפשרת לכל סוגי המשקיעים, קטנים וגדולים, לרכוש את התעודה באופן רציף ומיידי.

מנהלי השקעות רבים נעזרים בתעודות סל כחלק מניהול פסיבי של תיק ההשקעות, כשאת החלק האקטיבי הם מבצעים על ידי בחירה סלקטיבית של מניות וניהול שוטף ודינאמי של רכיב זה.

תעודות סל הנסחרות בשוק המקומי מאפשרות למשקיעים רבים לגוון את תיק ההשקעות שלהם באופן זול ויעיל יותר מאשר רכישת הנכסים הפיננסים הספציפיים שאחריהם עוקבות תעודות הסל. המבחר המקומי רב וכשבאים לבחור איזו תעודת סל לרכוש יש לשים לב לכמה דברים.

ראשית, חשוב להשוות את דמי הניהול אותן גובות תעודות סל, אם כי יש לציין כי כוחות השוק יצרו את שוויון בנושא זה כמעט באופן מלא.

בנוסף, יש לבחון את מדיניות חלוקת הדיווידנד של תעודת הסל ואת מנגנון הריבית שלה.

חשוב גם לבחון את הסחירות של התעודה ועוד יותר חשוב לבחון את המרווח, ה - SPREAD, של ציטוטי הקניה והמכירה בכל תעודת סל.

המרווח הזה, אותו נותנת החברה שהנפיקה את תעודת הסל, הינו בעל משמעות רבה בחישוב הכולל של העסקה.

אני באופן אישי חושבת שבסופו של דבר אם זה ניתן ואפשרי, הכי נוח לקנות מוצרים בתחומי הבית, בשעות המסחר שלנו, בעברית וכשאפשר בקלות לקרוא את כל האותיות הקטנות.

חשוב תמיד להשוות ולבדוק את העלויות אבל אם ההבדלים קטנים וזניחים, ולזכור שיש לנו בארץ מבחר לא רע בתחום תעודות הסל.

הכתבה מאת: תמי זנד, מנהלת תחום הפעילות בניירות ערך בבנק ירושלים.

אין לראות בכתבה זו משום חוות דעת, ייעוץ או המלצה. האמור בכתבה זו הינו על דעת הכותבת בלבד.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש