שתף

תעודות הסל הופכות לקרנות נאמנות

רשות ניירות ערך (ני"ע) החליטה לבצע שינוי משפטי במעמדן של תעודות הסל, מכלי ההשקעה הפופולריים ביותר בשנים האחרונות. על הרפורמה החשובה הזו, בכתבה שלפניכם

09.08.2015

רשות ניירות ערך החליטה לשנות את מעמדן של התעודות לקרנות נאמנות, ומבטיחה: "הרפורמה תעניק לציבור הרחב כלי השקעה טוב, שקוף ובטוח יותר לצד הקלה ברגולציה המתוכננת בתחום".

רשות ניירות ערך (ני"ע) החליטה לבצע שינוי משפטי במעמדן של תעודות הסל, מכלי ההשקעה הפופולריים ביותר בשנים האחרונות.

יו"ר הרשות, פרופ' שמואל האוזר החליט לבצע את השינוי כדי להגביר את הפיקוח על הנעשה בענף זה, לצמצם את הסיכון לשווקים הפיננסים ולחברות המנהלות, להגביר את התחרות על כספי המשקיעים ולסייע להם.

החלטת הרשות משנה את אחד המאפיינים הייחודים של תעודות הסל - החובה להניב למשקיע את תשואת המדד אחריו הן עוקבות. לחילופין - על מנת לצמצם את הסבירות לקיומה של טעות עקיבה של התעודה ביחס למדד הנבחר, יוכלו מנהלי תעודות הסל לספק למשקיעים "רצועת ביטחון" בשיעור מוגבל. הם יקבלו אפשרות לגבות בנוסף לדמי הניהול הקבועים, דמי ניהול משתנים בשיעור מוגבל, והם ישולמו למנהל התעודה מתוך התשואה העודפת מעבר לשינוי המדד. מצד שני הם ישולמו על ידי מנהל התעודה למחזיקים בה, במקרה שהתעודה תשיג תשואת חסר עד לשיעור האמור (החישוב יבוצע אחת לשנה).

השינוי המשפטי הזה הופך את תעודת הסל לדומה למוצר השקעה נפוץ אחר: קרנות עוקבות.

כעת, ניתן יהיה להסב קרנות אלה ל"קרנות סל" (ההבדל העיקרי: קרן עוקבת נסחרת פעם ביום, ואילו קרן סל נסחרת בבורסה באופן שוטף).

המטרה העיקרית של השינוי היא למנוע את הסיכון לו חשופה כיום החברה המנפיקה את תעודת הסל, סיכון שיכול להערכת הרגולטורים לפגוע ביציבות החברות ולגרום לזעזועים במשק הפיננסי.

השינוי יאפשר הקטנה דרמטית של דרישות ההון ממנהלי תעודות הסל, ויפחית את הרגולציה.

ברשות מקווים כי הדבר יוביל לכניסת מנהלים חדשים לשוק זה, שכולל היום ארבעה מנפיקים בלבד, דבר שיגדיל את התחרות, יפחית את דמי הניהול וישפר את מגוון המוצרים שמוצעים למשקיעים. 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש