שתף

תמונת מצב בקרנות הנאמנות: מחפשים יציבות ומעדיפים את חו"ל

הקרנות הכספיות והסולידיות המשיכו בתנופת הגיוסים בקיץ ובתחילת תקופת החגים

24.09.2012

הקרנות הכספיות והסולידיות המשיכו בתנופת הגיוסים בקיץ ובתחילת תקופת החגים. במחצית הראשונה של ספטמבר רשמה תעשיית הקרנות על פי נתוני מיטב גיוסים של 730 מיליון שקלים, 85% מהם בקרנות הכספיות השקליות.

יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שהתקופה כללה 7 ימי מסחר בלבד.

בשבועיים הללו קרנות מניות חו"ל פדו 5 מיליון שקלים ואילו קרנות מניות בישראל פדו 45 מיליון שקלים. הקרנות הקונצרניות גייסו 165 מיליון שקלים. בקרנות אג"ח מדינה נרשמו גיוסים של 320 מיליון שקלים. הקרנות השקליות סבלו מפדיון של 170 מיליון שקלים.

נתוני הביצועים והגיוסים של קרנות הנאמנות באוגוסט מלמדים על המשך המגמה של החודשים האחרונים: התחזקות חו"ל על חשבון ישראל – והמשך ההסטה של כספים לקרנות סולידיות. מתחילת השנה, גייסו הקרנות המסורתיות 9.8 מיליארד שקלים והקרנות הכספיות גייסו 1.8 מיליארד שקלים.

למרות שכלכלות אירופה וארה"ב לא בדיוק משגשגות, מצב הבורסות בהן טוב לאין שיעור מאשר מצבה של הבורסה בתל אביב – ולא מעט חברות בעולם שומרות על רווחיות נאה.

כשמוספים לכך את סביבת הריבית הנמוכה ואת האלטרנטיבות החיוורות באג"ח ממשלתיות, בקונצרניות ובפיקדונות – מקבלים את הסיבות שמובילות למגמה זו.

באוגוסט תעשיית הקרנות גייסה בסך הכל 1.73 מיליארד שקלים, כאשר הקרנות המסורתיות היו אחראיות לגיוס של 670 מיליון שקלים ואילו יתר הגיוסים התבצעו בקרנות הכספיות. הקרנות הכספיות הסולידיות המשיכו בתנופה וגייסו מעט יותר ממיליארד שקלים נטו. קרנות אג"ח מדינה וקרנות צמודות מדד גייסו סכום דומה. קרנות אג"ח חו"ל רשמו את חודש השיא שלהן מאז 2006: גיוס של 470 מיליון שקלים. קרנות אג"ח כללי פדו באוגוסט 520 מיליון שקל, הקרנות המנייתיות פדו 232 מיליון שקלים וקרנות אג"ח חברות והמרה פדו 107 מיליון שקלים.

כרגיל בתקופה האחרונה בית ההשקעות  אלטשולר שחם בלט באוגוסט עם גיוס של 650 מיליון שקל בקרנות המסורתיות. מתחילת השנה גייסו קרנות הנאמנות המסורתיות של אלטשולר שחם כ-4 מיליארד שקל ולמעשה מתחילת 2012 ועד סוף אוגוסט הכפיל בית ההשקעות את הנכסים המנוהלים אצלו, כל זאת ללא רכישות.

מגדל שוקי הון גייס 250 מיליון שקל בקרנות אלו (2.4 מיליארד שקל מתחילת השנה) ואקסלנס 179 מיליון שקלים. בלט לרעה אי.בי.אי עם פדיונות גדולים של 470 מיליון שקלים (ומתחילת השנה איבדו הקרנות שלו 1.7 מיליארד שקל), פסגות איבד 307 מיליון שקלים. בתחום הקרנות הכספיות בלטו באוגוסט פסגות ומיטב עם גיוסים של 470 ו-450 מיליון שקלים, בהתאמה.

מבחינת ביצועים סיכום אוגוסט משקף את ביצועי שוק ההון העולמי והישראלי ושוקי המט"ח: קרנות אג"ח אירופאיות זינקו על רקע ההתאוששות היחסית ביבשת, ואילו קרנות האג"ח הישראליות רשמו נפילות חדות לאור חולשת שוק ההון בארץ. קרנות האג"ח הקונצרניות נפלו בעוצמה רבה, בשל החשש ליציבות הקבוצות הגדולות במשק.

קרנות אג"ח חו"ל, ובראשן קרנות אג"ח צמוד ליורו, נהנו גם מהיחלשות השקל. קרנות אג"ח בארץ בלטו לרעה בכל הגזרות: הקרנות הקונצרניות רשמו תשואה שלילית של כ-0.9%, ואילו קרנות אג"ח רשמו באוגוסט ירידות שערים של כ-0.3%. קרנות מניות בחו"ל רשמו עליות שערים בהובלת קרנות מניות אירופה וקרנות אנרגיה וסחורות שעלו בכ-4%. קרנות מניות בישראל עלו בכ-0.3% בלבד במהלך חודש אוגוסט.

בראש טבלת התשואות של קרנות מניות חו"ל (נתוני ינואר עד סוף יולי) נמצאות קרנות מניות אירופה, ואחריהן קרנות אגד חוץ מניות, קרנות מניות אסיה וקרנות מניות ארה"ב.

מעורב ישראלי

מחקר חדש ומעניין של IFO מגלה שמשקיעים בישראל מתגלים כחובבי קרנות "מעורבות", שמשלבות אג"ח עם קורטוב של מניות. בולטות בפופולריות שלהן קרנות האג"ח הכללי עד 10% מניות שמנהלות כ־7.8 מיליארד שקל ב־49 קרנות. הסיבה: קרנות אלו מעניקות גמישות מרבית לבית ההשקעות ומהוות מבחן טוב ליכולת שלהן.

את קרנות 10/90 אפשר לחלק לשני סוגים: קרנות עם מדיניות מוגדרת בתוספת חשיפה של עד 10% למניות ולצידן קרנות אג"ח כללי המעניקות גמישות רבה למנהל הקרן. מעניין לציין כי מהמחקר עולה שבסיכום של שלוש שנים אחרונה התשואות הממוצעות של קרנות אג"ח מעורבות (עד 10% במניות) היו נמוכות מקרנות אג"ח כללי ללא חשיפה למניות.

מי שמככבת בראש המחקר בבדיקה של 18 חודשים היא קרן אלטשולר שחם 10/90, שהשיגה תשואה של 9.6% בשנה וחצי האחרונות שלפני פרסום המחקר ותשואה של 6.3% מתחילתה של שנת 2012. קרן זו היא גם המגייסת הגדולה ביותר בקטגוריה זו במהלך שלושת החודשים האחרונים - 124 מיליון שקלים (לשם השוואה - בתקופה זו נפדו מהקרנות בקטגוריה יותר מ־10% ממנה - כ־856 מיליון שקלים).

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש