שתף

שיקולים להתאגדות כעוסק מורשה או כחברה בע"מ

איך תבחרו בין 2 צורות ההתאגדות הנפוצות: עוסק מורשה או חברה בע"מ? מיטב התשובות בכתבה שלפניכם

11.04.2010

לבעל עסק במדינת ישראל ישנן כמה צורות התאגדות אפשריות: עצמאי (עוסק מורשה), שותפות, עמותה, חברה בע"מ ועוד.

כתבה זו מנסה לסייע בקבלת ההחלטה לבחור בין 2 צורות ההתאגדות הנפוצות – עוסק מורשה או חברה בע"מ תוך הצגת השיקולים המרכזיים:

1. שיקול מיסויי – מס החברות בשנת 2010 במדינת ישראל הינו 25% אך כדי למשוך את הרווחים "הביתה" על בעל המניות למשוך דיבידנד ולשלם מס נוסף בשיעור 25% מהיתרה (סה"כ – 43.75%) או למשוך משכורת (ובכך להיות ממוסה כמו יחיד). המס על היחידים הינו לפי מדרגות מס שהגבוהה בהן, בשנת 2010, היא 45% (החל מהכנסה של 472,080 ש"ח).

יחד עם זאת, יש לזכור, שעל ההכנסה זו (להבדיל מדיבידנד) חלה גם חובת תשלום ביטוח לאומי לפי מדרגות שהגבוהה בהן היא 16.23% (החל מהכנסה של 4,809 ש"ח לחודש).

בכך שיעור המס יכול להגיע ל-61.23%!

מס החברות והמס על היחידים אמורים לרדת בהדרגה עד לשנת 2016.

ייתכן שלעסק שאין לו צורך למשוך את כל הרווחים יש יתרון בהקמת חברה היות והוא יכול לשלם מס בשיעור 25% בלבד ולהשקיע את היתרה בתוך החברה. כמו כן – לחברה בע"מ ישנם יתרונות מיסויים נוספים כגון – פיצויי פיטורין פטורים עד התיקרה בסך 10,980 ש"ח, שליטה בגובה ההכנסה המחוייבת במס שולי ועוד.

2. שיקול משפטי - קיים "מסך" משפטי המפריד בין החברה לבעל המניות שלה היות וחברה בע"מ הינה יישות משפטית נפרדת מבעל המניות. דהיינו: האחריות לחובות החברה היא של החברה עצמה – מה שיכול להוות יתרון גדול בהקמת חברה.

יחד עם זאת, במקרים רבים, הבנקים, הספקים והזכאים האחרים דורשים ערבות אישית של בעל המניות לחובות החברה ובכך מורידים את היתרון המשפטי של החברה.

3. שיקול כלכלי - הקמה והחזקת חברה בע"מ היא יקרה יותר:

א. הקמת חברה ברשם החברות כרוכה באגרה של 2,435 ש"ח (נכון ל-2010) לרשם עצמו, ומאות שקלים נוספים לעורך דין. אגרה שנתית לרשם החברות עולה 1,043 ש"ח (נכון ל-2010).

ב. הנהלת חשבונות וראיית חשבון – חברה נדרשת בניהול חשבונות על פי שיטת ה"חשבונאות הכפולה", כלומר: כל פעולה צריכה להירשם ב-2 מקומות. דרישה זו מעלה בעשרות אחוזים את מחיר הנהלת החשבונות וכפועל יוצא גם את הביקורת של רואה החשבון ואת מחירו.

ג. מידע ושקיפות - כאמור בסעיף הקודם: הרישום בחברה הינו רישום מפורט יותר וכך ניתן מידע רב בהרבה. רישומי היחיד כוללים הכנסות והוצאות בלבד בעוד שרישומי החברה כוללים את מצב הלקוחות, הספקים, החייבים, הזכאים, הבנקים, ההלוואות, הרכוש הקבוע וכו'.

4. במקרה ולעסק יש צורך ברישום מידע לגבי הנעשה בחשבון הבנק (כמו במקרה של עסק עם כמה שותפים) – מומלץ לשקול רישום כפול והקמת חברה בע"מ.

5. הכנסת משקיע / מכירה עתידית כאמור לעיל, המידע הניתן אצל חברה בע"מ גדול בהרבה והדו"חות השנתיים מפורטים (החוק דורש ביקורת של רואה חשבון על דוחות של חברות לעומת יחידים – שאינם נדרשים בכך). בדרך כלל, רוכש או משקיע פוטנציאלי ידרוש דוחות כספיים מפורטים ולא יסתפק בדו"חות של יחיד. זאת על מנת לבחון מדדים שונים של החברה (איתנות פיננסית, שינוי בריווחיות ובמבנה ההון העצמי וכו').

לסיכום:

לכל עסק יש את האופי, הדרישות והצרכים שלו. לכן, החלטה שנכונה לעסק אחד, אינה נכונה בהכרח גם לעסק אחר המקביל לו. עם זאת, מומלץ ליזמים חדשים שאינם בטוחים בהצלחת עיסקם לבחון אפשרות לפתוח עסק חדש כיחיד ולהפוך לחברה רק בשלב מאוחר יותר (התהליך עצמו אינו מסובך, יחסית).

לעסקים מבוססים מומלץ לעבור על השיקולים שהובאו לעיל, ולתת משקל לכל שיקול לפי העדפתם האישית.

כתבה זו נכתבה על ידי רואה חשבון אלעד גריזים – שותף במשרד רואי חשבון גריזים ושות` משרד רואי חשבון גריזים

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש