שתף

שיווק קרנות הנאמנות באינטרנט - המהפכה החדשה (כמעט) כאן

איך זה ישפיע על המסחר בקרנות הנאמנות? כל המידע בכתבה שלפניכם

21.09.2009

בנק ישראל אישר לאחרונה טיוטה לתיקון ההוראה העוסקת בפעילות בנק במערכת סגורה. ההוראה מתייחסת לאפשרות העברת כספים באמצעות האינטרנט בין חשבונותיו של הלקוח. מדובר בהתקדמות משמעותית לעבר השקת פלטפורמה אינטרנטית לשיווק קרנות נאמנות.

הצפי הוא שבטווח הקצר, לא נראה שינוי משמעותי בשוק קרנות הנאמנות, אך בטווח הארוך, מספר שנים קדימה, תהיה לכך השפעה גדולה על היקפי הפעילות בשוק קרנות הנאמנות.

כדי שהתוכנית תצא לפועל נדרשים עוד מספר פתרונות בנושא העמלות, תפעול ידידותי לגולש וזמינות. בכל מקרה נראה, שבקרוב ימצא פתרון לכל הסוגיות ואנו צפויים לתחילתה של המהפכה האינטרנטית בשיווק קרנות הנאמנות ברשת.

איך כולנו נהנה מהשיווק באינטרנט?

הפלטפורמה האינטרנטית, שתוקם עי מערכת "יובנק", תחסוך לנו הלקוחות את תשלום דמי ההפצה עבור קרנות הנאמנות. במקום לשלם אחוז מסוים של דמי ניהול על הקרן, נשלם דמי ניהול הנמוכים בשליש ויותר. מדובר בחסכון תשלום משמעותי של עמלת ההפצה. הסיבה להוזלה זו היא שכיום לקוח, שרוכש בבנק מסוים קרן נאמנות, משלם דמי ניהול שנתיים מסוימים, כאשר שליש מהם נשארים בבנק, ואילו רק 2/3 עוברים למנהלי הקרן. שיווק קרנות נאמנות באינטרנט יבטל את חלקו של הבנק בעמלה, וזהו מקור ההוזלה ללקוח.

ניתן להשתמש באינטרנט למטרות רבות, אחת מהן היא שיווק בעזרת מובילי דעה ברשתות חברתיות. שיווק זה עוזר לך למנף את העסק ולהגדיל רווחים באופן משמעותי.

חשש מאיסור הלבנת הון

אחד מהחששות הגדולים בנושא שיווק קרנות נאמנות באינטרנט הוא שהפלטפורמה האינטרנטית עלולה להוות פרצה לעבירות על חוק איסור הלבנת הון. כדי לפתור את הבעיה הזו הוחלט על שיווק דרך מערכת סגורה. למה הכוונה? בעת רכישת קרן הנאמנות באינטרנט הלקוח יחויב בפתיחת חשבון בנק. לא ניתן יהיה לרכוש קרן נאמנות במזומן, למשל. עם מתן פקודת המכירה של הקרן, יחזור הכסף לחשבון הלקוח בבנק, ללא כל אפשרות להעבירו לצד ג'. מדובר בחסמים לנטרול הלבנות הון.

ועוד כמה בעיות בדרך...

בעיות וחששות נוספים עומדים בדרכו של בנק ישראל לאישור סופי של שיווק קרנות נאמנות בפלטפורמה אינטרנטית. בשל העובדה שהפעולות יקושרו לחשבון הבנק של הלקוח, הרי שבכל קנייה או מכירה יצטרכו להתקשר עם חשבון העו"ש של הלקוח. מדובר בתהליך מסורבל ואיטי במקום שהפעולה תהיה מיידית ונגישה כמו כל פעולה בעלת אופי אינטרנטי.

נוסף על כך, הבנקים, בהם מתנהל חשבון העו"ש של הלקוח, אינם חייבים למסור לחשבון האינטרנטי את פרטי הלקוח. זה אומר ש- UBANK יצטרכו לבדוק פרטים מול כל לקוח שישתמש במערכת.

בעיה נוספת שבנק ישראל מבקש לתת עליה את הדעת היא במקרה של מכירת קרן והעברת הכספים לחשבון המקור, במצב בו שם בעל הקרן אינו תואם בדיוק את שמות בעלי חשבון העו"ש בבנק.

ולסיום: בטיוטת התיקון, שהגיש בנק ישראל, בוטל הנוהל שמאפשר פתיחת חשבון אינטרנטי מרחוק. על פי בנק ישראל, מי שרוצה לפתוח חשבון אינטרנטי, יאלץ להגיע פיזית אל הבנק, לעבור תהליך זיהוי פנים מול פנים עם פקיד הבנק, ורק אז יוכל לפתוח את החשבון האינטרנטי.

מתי זה יתחיל?

המגבלות, שמטיל בנק ישראל, בטיוטת התיקון מעכבות ומסרבלות את השקת הפרויקט האינטרנטי.

כמה זמן נצטרך להמתין עד שנוכל לרכוש ולמכור קרנות נאמנות ע"י חשבונות אינטרנטיים?

מ- UBANK נמסר כי טיוטת ההוראה מחייבת מספר תיקונים, כדי לנטרל את הסרבול של התהליך עבור הלקוח, ולהקל על תפעול המערכת. ככל הנראה יחלפו עוד מספר חודשים עד שנוכל לברך על המוגמר, וליהנות מפלטפורמה אינטרנטית, בה נוכל לנהל חשבון לרכישות ומכירות קרנות נאמנות.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש