שתף

שוק האג"ח ב- 2008: מישהו יודע איך נמחקו 370 מיליארד שקלים?

מה זה אדום על המסכים ושחור בעיניים? התשובה: 2008

27.07.2009

שנת 2008 הייתה שנה שחורה לשווקים הפיננסיים בעולם כולו.

המשקיעים בישראל באפיקים השונים, כגון: מניות, אגרות חוב קונצרניות ואופציות הפסידו 370 מיליארד שקלים מתוך כל ההון שהושקע.

האמת היא שרוב ההפסדים נחתו על כתפיהם של בעלי השליטה, אך זה פגע גם במשקיעים הקטנים, שהפסידו בהשקעות ישירות או דרך קופות גמל וקרנות נאמנות. דווקא אפיק אגרות החוב הממשלתיות היה האור היחיד כמעט בהשקעות בשוק ההון במהלך 2008.

מי שידע לכלכל את צעדיו הצליח לגרוף תשואה של 15%. ממש שושנה בין החוחים.

אגרות חוב ממשלתיות – ירוק ומתוק!

אם כן, למרות המיתון הקשה, והמשבר הכלכלי העולמי, הצליחו אגרות החוב הממשלתיות להניב תשואות יפות למשקיעים בהן. במהלך ספטמבר 2008, לאחר קריסת בנק ההשקעות "ליהמן ברדרס", נוצרה התדרדרות במשבר האשראי, אשר גרמה לקריסת שוק הסחורות העולמי ושוק המניות העולמי.

כתוצאה מכך, החלה הפחתה מאסיבית בריבית בנק ישראל ובריביות של בנקים מרכזיים בעולם.

הפחתות אלו הביאו את אגרות החוב הצמודות והשקליות לטווח ארוך לעדיפות על פני אלו שלטווח קצר. המשקיעים באפיק אגרות חוב ממשלתיות שקליות הרוויחו יותר מהמשקיעים באפיק אגרות חוב צמודות מדד, וזאת בשל המיתון והצפי לירידה באינפלציה.

אגרות קונצרניות – נפילה חופשית (ללא מצנח...)

בשנה החולפת אגרות חוב קונצרניות ספגו מהלומות קשות.

מדוע? כי המשבר העולמי הוא משבר אשראי, ומי שרוכשים אגרות חוב קונצרניות הם שנותנים את האשראי לחברות השונות במשק. החשש הגדול הוא שהחברות לא תוכלנה להשיב למשקיעים את כל הכספים ללא גיוס של הון נוסף.

הבנקים אינם ממהרים לחלק הלוואות לחברות הללו, ולכן ההנפקות של איגרות החוב הללו ממש נעצרו.

קשה להאמין, אך אגרות חוב של חברות גדולות מאד (אפריקה ישראל, כלכלית ירושלים, דלק נדל"ן) נסחרות בתשואת אג"ח "זבל".

לגבי הדולר, הרי שהשער פתוח.

הדולר עבר תמורות רבות במהלך שנת 2008, אך בסופו של דבר לא חל שינוי בשער בהשוואה למצבו בתחילת השנה.

במחצית הראשונה של השנה ירד שערו של הדולר בכ-16%, אך אז החל בנק ישראל להתערב במסחר במט"ח. התערבות זו הביאה לשינוי המגמה, ומאותו רגע החל שער הדולר לעלות והדביק פער של 18%.

ההסבר להתחזקות הדולר במהלך השנה נעוץ במשבר העולמי. מסתבר כי הסברה היא שהכלכלה האמריקאית צפויה להתגבר ראשונה על המשבר הפיננסי הזה. נוסף על כך, הירידות החדות של שערי המטבעות הנסחרים בשווקים תרמו תרומה חשובה בהתחזקותו של הדולר בעולם ובישראל.

בהזדמנות זו, צריך לציין את עמידתו של היין היפני מול כל המהמורות הפיננסיות של שנת 2008. מסתבר שמי שהיה מספיק חכם להשקיע במטבע הזה, קיבל תשואה חיובית של 22.23% ! נשמע כמו סיפור מהאגדות כשמסתכלים על השווקים הפיננסיים בשנת 2008.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש