שתף

שוקלים למחזר משכנתא? עכשיו זה משתלם יותר

שוקלים למחזר משכנתא? עכשיו זה משתלם יותר

04.05.2015

בנק ישראל ומשרד האוצר בצעו לאחרונה מספר שינויים שאמורים לסייע ולעודד ממחזרי משכנתא. בנק ישראל הורה לשנות את הדרך בה מחושבת עמלת הפירעון. משרד האוצר קבע כי חברות הביטוח יחויבו למחזר את ביטוח החיים שנכלל בביטוח המשכנתא בתנאים של המשכנתא הישנה.

 

הריבית הנמוכה במשק הפכה את תהליך מחזור המשכנתא למשתלם בעבור לווים רבים בישראל, שנטלו את המשכנתא שלהם בעידן שבו הריביות היו גבוהות יותר משמעותית. מנתוני הבנקים עולה כי בשנת 2014 עלה היקף מחזורי המשכנתאות בעשרות אחוזים. הרגולטורים, ששואפים לעודד את התהליך שיכול לחסוך סכומי כסף גדולים ללווים, קיבלו באחרונה שורת החלטות בנושא.בחודשים האחרונים נכנס לתוקפו שינוי בחישוב עמלת הפירעון המוקדם, הנגבית כאשר ממחזרים משכנתאות. עמלה זו נועדה להגן על הבנק מפני נזקים אפשריים בעת מחזור או ייעוץ משכנתא, שהוענקה במסלול של ריבית קבועה. מחזר משכנתא שמבוצע בריבית נמוכה יותר, גורם לבנק להפסד ביחס לתכנון המקורי שלו – ולכן הוא גובה עמלת פיצוי.השינוי נכנס לתוקף בהוראת בנק ישראל, והוא יסייע ללווים שקיבלו משכנתא בריבית גבוהה יחסית לממוצע ששרר באותה עת. עד עתה - העמלה חושבה לפי ההפרש בין הריבית המקורית בה ניטלה ההלוואה לבין הריבית שהוענקה ללווים לאחר המיחזור. מעתה – היא תחושב לפי ההפרש מגובה הריבית המקורית או מגובה הריבית הממוצעת על משכנתאות בחודש שבו המשכנתא ניטלה במקור - הנמוך מבין השניים. המשמעות היא שבעבור הלווים שהריבית המקורית על המשכנתא שלהם הייתה גבוהה מהממוצע, העמלה תהיה כעת נמוכה יותר, מה שיכול לחסוך להם אלפי שקלים ולהפוך את המחזור לכדאי יותר. בעבור מי שלקח משכנתא בריבית נמוכה מהממוצע, אין שינוי.

 

הקלה נוספת לממחזרי המשכנתאות נוגעת לביטוח החיים - אותו מחויב כל לווה לרכוש. עד עתה – מחזור משכנתא חייב את ביטולה של הפוליסה הקיימת ורכישת חדשה, בכפוף לחוות דעת רפואית מעודכנת. בכמה מקרים, בהם השתנה המצב הרפואי מהותית, חברות הביטוח סירבו לבצע את החידוש וסיכלו את המחזור. התקנות החדשות של משרד האוצר בנושא קובעות כעת כי חברת הביטוח תחויב לספק את אותה פוליסה גם לאחר המחזור, ללא צורך בחיתום רפואי מחודש.

 

מעוניינים בביטוח משכנתא הכנס כעת

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש