שתף

רפורמה בביטוח הסיעודי – מורה נבוכים

רפורמה בביטוח הסיעודי – מורה נבוכים

10.11.2014

האוצר החליט לחייב את קופות החולים להציע פוליסה אחידה – ולקלוט ללא בדיקה מבוטחים מבוגרים שנפלטו מביטוחים קבוצתיים.

 

לאחר מספר שנים של דיונים בנושא, החליטו באחרונה במשרד האוצר על פרטי רפורמה חדשה בביטוח הסיעודי. הרפורמה נועדה לעשות סדר בענף שסובל מכשלים מובנים רבים. היא משנה את תמונת המצב בכל הקשור לביטוחים סיעודיים קבוצתיים ומחייבת את קופות החולים להציע פוליסת ביטוח אחידה.

 

כיום, יש בישראל כ-5.5 מיליון מבוטחים בביטוח סיעודי, מתוכם 4 מיליון בביטוחים קבוצתיים של קופות החולים, כמיליון בביטוחים של קבוצות עובדים גדולות וכחצי מיליון בביטוחים פרטיים, שלא יושפעו מהרפורמה.

ביטוח סיעודי מסייע במימון טיפולים רפואיים, טיפול צמוד ואשפוז של חולים סיעודיים, שהעלויות שלהם יכולים להגיע לגובה של אלפי שקלים בחודש ואף רבבות, כאשר יש צורך באשפוז.

 

הדיונים בנושא החלו לפני מספר שנים, כאשר האוצר החליט שלא לאפשר עוד להנפיק פוליסות ביטוח סיעוד קבוצתיות, שהיו נפוצות בקרב ועדי עובדים.

זאת, בשל הערכה, כי הפוליסות הללו מסוכנות מדי בעבור חברות הביטוח, והן עלולות שלא לעמוד בתנאים אותן הבטיחו. מסיבה זו, חברות ביטוח, מצדן, נטו לא לחדש פוליסות כאלה כאשר מועדן פג (הן מחודשות אחת לחמש שנים), מה שגרם לכך שמבוטחים רבים, ששילמו במשך שנים רבות, נותרו ללא ביטוח סיעודי, דווקא בגיל מבוגר, לאחר שחברת הביטוח החליטה על אי חידוש.

 

בנוגע לביטוחים הקבוצתיים של ועדי העובדים, קובע האוצר, כי המבוטחים יוכלו לעבור לביטוחים של קופות החולים - ללא ביצוע בדיקה רפואית. הפרמיה שתיגבה מהם תהיה גבוהה עם זאת ככל הנראה בכ-50 אחוז לעומת המבוטחים האחרים באותה קופה. ההצעה תהיה תקפה רק למבוטחים מבוגרים שאין להם ביטוח סיעודי בקופת החולים.

 

חברות הביטוח מתנגדות בתוקף להצעה הזו, וטוענות שהן למעשה מוכרחות לקלוט מבוטחים מבוגרים ובעייתיים, ללא כל בדיקה, מה שעתיד להשית עליהן עלויות גבוהות.

הן צפויות להערים קשיים רבים על יישום ההחלטה הזו וצפויות לצאת למאבק משפטי בניסיון למנוע את הנושא. יש להדגיש שהביטוח הקבוצתי היה מתחדש אחת לחמש שנים, ולכן הוא היה זול יותר מביטוח פרטי שמובטח לכל החיים. על פי ההערכה, יש כ-200,000 מבוטחים מבוגרים במסגרת הקבוצתית, שייאלצו לעבור לקופת חולים.

 

פוליסה אחידה

 

ביחס לביטוח של קופות החולים, החליט האוצר, כי כל הקופות יחויבו להציע פוליסת ביטוח סיעודי אחידה, זאת כדי שהביטוח שיש למבוטח, לא יהווה מחסום במעבר בין קופ"ח אחת לשנייה. הפוליסה אף תקבע את תנאי הזכאות למבוטח סיעודי - כל מי שסובל מתשישות נפש או שלא יכול לבצע לפחות 50% משלוש פעולות מתוך שש פעולות יסוד. ההצטרפות לביטוח מותנית בבדיקה רפואית של קופות החולים.

 

הפוליסה גם מגדירה את גובה התשלומים שיקבלו מי שיזדקקו למימוש של הביטוח ואת משך התקופה, 5 שנים. מי שהצטרף עד גיל 49 לפוליסת הסיעוד הקבוצתית של אחת מקופות החולים ויגיע למצב סיעודי ויישאר בביתו עם מטפל צמוד יקבל 5,500 שקל בחודש או 10,000 שקל בחודש אם ישהה במוסד סיעודי, ללא קשר לקופה דרכה עשה את הביטוח. מי שיצטרף אחרי גיל 60 יקבל 3,000 ו-4,500 שקל בהתאמה.

 

גובה הפרמיות שיגבו קופות החולים לא נקבע, במטרה לאפשר להן להתחרות זו בזו, מה שעשוי להפחית מחירים. הפוליסה גם מסדירה את מבנה ניהול הסיכונים בביטוח, שהיה עד עתה שונה מקופת חולים אחת לשנייה.

 

ומה עכשיו?

 

הרפורמה עדיין צריכה לעבור אישור של ועדת הכספים ולהיות מאושרת סופית על ידי משרד האוצר. ח"כים שונים צפויים עדיין לנסות להכניס את הביטוח הסיעודי לסל הבריאות או להוסיף אותו כביטוח חובה באמצעות מס מיוחד, רעיון שכבר עלה בעבר, כדי להגדיל את מספר המבוטחים ואת מקורות המימון.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader