שתף

רכישת רכב יד שנייה – כיצד לאתר מציאות וכיצד לבדוק את הרכב ?

רכישת מכונית משומשת יכולה להיות עסקה מצוינת או עסקת ביש, כתלות בעבודת ההכנה שתעשו טרם הקניה

07.02.2011

אם תפתחו לוח רכבים בעיתון או באינטרנט, תמצאו עשרות ומאות כלי רכב המבטיחים עולם ומלואו "על הנייר", אולם כיצד תוכלו לזהות מציאות וכיצד תדעו ממה להיזהר?

כיצד תוכלו למצוא את רכב החלומות שלכם ולעשות עסקה מצוינת, ומה הם הדברים שחובה לבדוק בטרם תבוצע הרכישה? ריכזנו עבורכם את כל העצות, החוקים והנקודות שחובה להכיר בעת רכישת רכב משומש.

כך תאתרו מציאות בלוח הרכב (הן שם, רק צריך למצוא אותן)

לוח הרכב מלא במודעות אטרקטיביות, אולם רק מעטות מהן הן מציאות של ממש.

זכרו, כי מציאות אמיתיות נחטפות מהר, לפיכך חשוב לבדוק מודעות כבר בעת פרסומן (תוכלו להיעזר לשם כך בסוכנים החכמים הקיימים בלוחות האינטרנט המודיעים לכם במייל או בסמס בכל פעם שמתפרסמת הודעה העונה לדרישותיכם).

פעמים רבות נמצאות המציאות דווקא בסוכנויות הליסינג ולא אצל מוכרים פרטיים, כך שכדאי מאוד שלא לפסול מראש את אופציית הליסינג ולבדוק גם אותה.

זכרו ייתכן כי הדרך אל המציאה תהיה ארוכה, אולם דעו גם כי כל רכב שתבדקו, יאפשר לכם להכיר טוב יותר את השוק ואת ההיצע הקיים בו, כך שתוכלו להתמחות ולשכלל את יכולות איתור הרכב המתאים לכם ביותר.

חשוב לדעת, כי מאחורי מודעות המכירה מסתתרים הן אנשים פרטיים והן סוחרים ממולחים.

אין כוונתנו להכליל סוחרים כאנשים שליליים, אולם חשוב לדעת כי סוחרים אלה עוסקים במכירת רכב, הם מומחים בהסתרת פגמים של הרכב ובהבטחת הבטחות לא בהכרח מבוססות, מה גם שפעמים רבות מדובר ברכבים פגועים, אחרי תאונות קשות, משועבדים או מעוקלים ובאופן כללי – כלי רכב שתרצו להתרחק מהם (בעיקר אם אינכם מבקשים להופיע בכלבוטק או בתוכניות דומות).

המוכר הוא סוחר או אדם פרטי?

להלן כל תמרורי האזהרה שיסייעו לכם לזהות:

1. פתחו את השיחה במילים "זה בקשר לרכב". אם תישאלו "איזה רכב", הרי שסיכוי רב כי מדובר בסוחר מכוניות מקצועי.

2. היזהרו ממודעות בהם מופיע מספר טלפון סלולארי בלבד.

פעמים רבות מדובר בסוחר מכוניות המנסה לנדב על עצמו פרטים מועטים ככל האפשר.

3. שאלו של מי הרכב, היזהרו מסיפורי "זה הרכב של דוד שלי ואני מוכר בשבילו".

תוכלו לבקש את פרטי בעל הרכב הרשומים ברישיון, על מנת ליצור איתו קשר ולוודא את דבר המכירה.

את בעל הרכב תוכלו לשאול גם על ההיסטוריה של הרכב, האם עבר תאונות קשות ומה מצבו הנוכחי.

4. היכן להיפגש?

קרוב ככל האפשר לביתו של בעל הרכב.

היזהרו ממי שמציע להביא את הרכב אליכם או מציע להיפגש במקום נייטראלי, גם סימנים אלה מעידים על אפשרות, כי מדובר בסוחר המנסה שלא להזדהות.

5. היזהרו שלא להבטיח שום דבר בטלפון. זכרו, כי על אף שאינכם חותמים על דבר, להצהרות אלה יש תוקף משפטי אם תוקלטו. התעקשו לראות את הרכב לפני שתסכימו לכל הצעה, בפרט כשהמוכר מנסה להלחיץ אתכם בסגנון "יש עוד המון שמתעניינים".

6. וכמובן: היזהרו מאוד ממי שמבטיח לכם מחיר נמוך במיוחד אם תוותרו על הבדיקה. כנראה שיש לו סיבה מצוינת לזה שהוא לא רוצה כי איש מקצוע יבחן את הרכב.

מצאתם מציאה ? מצוין.

עכשיו נוודא שהיא אכן כזו גם את מצאתם מציאה וגם אם נדמה שהיא מושלמת, הרי ששלב הבדיקות עדיין לפניכם וחשוב ביותר לעשות אותו כיאות. זכרו, כי כל תקלה או ליקוי שתגלו בשלב זה יחסוך לכם כספים רבים ועוגמת נפש בהמשך.

כך, שחשוב לבצע את שלב הבדיקות באופן מדוקדק ולזכור כי החיפזון מהשטן:

1. השלב הראשון בבדיקה הוא בדיקה ויזואלית. בדקו את מצבו החיצוני של הרכב, בדקו כי אין עליו פגיעות הנראות לעין, שריטות או כתמי חלודה (בעיקר בחיבורי הפח והדלתות). זו אחת הסיבות לכך שבדיקת רכב נדרשת להתבצע באור יום.

2. בדקו את ספר הטיפולים של הרכב. בדקו כי הרכב טופל במועד, במוסך מורשה (רצוי במוסך היבואן).

האם נעשה הטיפול בהתאם לספר הרכב ודרישות היצרן הספציפיות לדגם?

בדקו כמובן, כי הרכב עבר גם בדיקת רישוי (טסט) כנדרש וכי הבדיקה בתוקף.

3. בדקו היטב את מספרי הרישוי של הרכב, את מספר המנוע ואת מספר השלדה, בדקו כי הם תקינים, וכי לא נעשה מאמץ לטשטש אותם.

אם אינכם יודעים כיצד לעשות זאת, השאירו את הבדיקה למכון מקצועי.

4. הביטו במד הקילומטרים של הרכב.  כמה קילומטרים הרכב עבר? בדקו את המלצות היצרן הספציפיות לדגם אותו אתם בודקים, על מנת להבין האם המנוע קרוב לסוף חייו (מה שקורה בדרך כלל לאחר 200,000 ק"מ ויותר).

5. אם הבדיקה שקיימתם השביעה את רצונכם, זה הזמן לתת למומחים לעשות את העבודה.

קחו את הרכב לבדיקה מעמיקה במוסך בדיקות שלפני קניה, על מנת לקבל אסמכתא סופית לתקינותו. המלצתנו היא שלא לקבל טופסי בדיקה שמציג המוכר בפניכם עד בדיקה שביצע בעצמו או ביצעו קונים אחרים (גם אם התאריך עדכני מאוד). לא,  זה  לא המקום לעגל פינות.

6. שוב ושוב נדגיש: אל תוותרו על בדיקה מקצועית, גם אם המוכר מבטיח, כי הרכב תקין לגמרי ועבר טיפול לאחרונה.

רק מומחים בבדיקת מכוניות יוכלו לספק את מלוא המידע על הרכב ועל מצבו. דעו כי מבחינת החוק, לבדיקה עצמה חייב להגיע גם בעל הרכב. אם בבדיקה המקצועית נמצאו ליקויים ברכב, הורידו את מחיר התיקון ממחיר הרכב עצמו (כן, גם אם זה דורש משא ומתן והתעקשות עם בעל הרכב).

7. נקודה אחרונה: בדקו את מעמדו המשפטי של הרכב, בדקו בסניף הדואר, כי אינו משועבד או מעוקל, ועשו בדיקה דומה גם ברשם המשכונות.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש