שתף

ריבית פריים או צמודת מדד – מה עדיף?

חשוב לבחור מסלול משכנתה מתאים ונכון עבורכם. כיום, קיימים מסלולי משכנתה רבים המוצעים על ידי הבנקים השונים.

22.03.2009

משכנתה – הינה ריצה למרחקים ארוכים... בישראל מקובל מאוד שרכישת דירה או כל נכס אחר מתבצעת באמצעות קבלת משכנתה .

 

לרבים מאתנו נטילת משכנתה היא ההשקעה הפיננסית הגדולה ביותר שנעשה במהלך חיינו. מרבית המשכנתאות הניתנות כיום על ידי הבנקים השונים למשכנתאות, ניתנות לתקופות ארוכות, מה שעשוי להקשות על מוסר התשלומים העתידי, ועל עליית רמת אי הוודאות לגבי תשלום החזר המשכנתה.

כדי להקטין את הסיכון יש להתאים את יכולת החזר המשכנתה ליכולות שלכם.

חשוב לבחור מסלול משכנתה מתאים ונכון עבורכם. כיום, קיימים מסלולי משכנתה רבים המוצעים על ידי הבנקים השונים. במאמר זה נעמוד על יתרונותיהם וחסרונותיהם של שני סוגי מסלולים בתקופה זו – משכנתה בריבית פריים, ומשכנתה צמודת מדד - נבדוק למי המסלולים מתאימים, ובעיקר נענה על השאלה – האם התמונה הכלכלית כיום בארץ אמורה להשפיע על ההחלטה באיזה משני המסלולים לבחור?

 

4 מסלולי המשכנתא הנפוצים כיום הם: משכנתא בריבית קבועה צמודת מדד , משכנתא צמודת מדד בריבית משתנה , ריבית פריים, ריבית ליבור - צמוד מט"ח.

 

להרחבה בנושא מסלולי המשכנתא ניתן להכנס למדריך משכנתא - לכתבה לחץ כאן

 

 

משכנתא במסלול צמודת מדד - הוא מצב בו הריבית נשארת קבועה לכל תקופת ההלוואה – וההחזר החודשי קבוע והוא צמוד מדד.

 

 • יתרונות מסלול משכנתה צמודת מדד – מסלול משכנתה זה מתאים בעיקר לזוג צעיר, בתחילת דרכו. המסלול מאפשר יציבות מסוימת מצד אחד, משום שהלווים יודעים מהו הסכום שיש להחזיר בכל חודש, וניתן לתכנן את ההוצאות בהתאם.
   
 • חסרונות משכנתה במסלול צמוד מדד- במידה והלווים ירצו לחסל את המשכנתה לפני המועד הסופי, הם צפויים לתשלום קנסות ופערי היוון בגין פירעון מוקדם.

 

משכנתה במסלול ריבית הפריים - היא ריבית שאינה צמודה למדד אלא לפריים. ריבית הפריים הינה ריבית בנק ישראל, המוכרזת על ידי נגיד בנק ישראל בתוספת מרווח קבוע של 1.5%. ריבית פריים נקבעת לאור מכלול נתונים מוניטאריים- כלכליים כמו כמות הכסף במשק, פערי ריביות בין ישראל לגושי המדינות הגדולות (יורו, דולר), ציפיות של משקיעים, צריכה פרטית ועליית מדד המחירים לצרכן לאורך זמן.

 

 • יתרון משכנתה במסלול ריבית הפריים - אין קנסות ואין עמלות בגין חלק מפירעון המשכנתה, וכן בתקופות מסוימות (כמו היום) ריבית הפריים נמוכה מאד וניתן ליהנות מכך מאד.
   
 • חיסרון משכנתה במסלול ריבית פריים - כפי שהסברנו, ריבית הפריים נתונה לשינויים, ונקבעת על פי מצב המשק. על כן, אין לצפות למצב יציב לאורך כל תקופת המשכנתה, שכן ברוב המקרים, משכנתה היא הלוואה לשנים רבות, ומסלול של ריבית פריים בניגוד לריבית קבועה צמודת מדד יכול להשתנות גם לכיוון של העלאת ריבית פריים באופן ניכר, וכתוצאה מכך גדילת סכום החזר המשכנתה החודשי.
   

מה עדיף כיום? ריבית פריים או צמודת מדד ?

 

בחודשים האחרונים ירד מדד המחירים לצרכן באופן חד, וכפועל יוצא מזה ירדה ריבית הפריים לרמות שאינן זכורות.

לפני כשנה עמדה ריבית הפריים בגובה של 5.72%, ואילו כרגע (3/09) היא עומדת על 2.47%. כלומר מדובר בירידה חדה. מי שמחזיק במשכנתה בריבית פריים יוצא נשכר בתקופה זו ללא ספק. מצבו של המדד דומה למצב ריבית הפריים – ירידה.

בסיום שנת 2008 עמד המדד על 3.8% מצטבר שנתי, וכרגע אנו חווים רק מדדים שליליים. רמתו של המדד מתחילת השנה ועד כה -0.6% - . כלומר מי שמחזיק משכנתה בריבית קבועה צמודת מדד, אמנם נהנה מירידת המדד, אך בגלל שמדובר בהחזר בסכומים קבועים, הרי שהוא לא נהנה מירידת הריבית במשק במצב נכון להיום (בניגוד לבעלי משכנתה בריבית פריים).

מעבר לכך ברוב המשכנתאות הירידה במדד אינה מתורגמת לירידה בהצמדה למדד (ההצמדה היא לרוב רק בעליית המדד ולא בירידתו).

 

לגבי השאלה החשובה איזה מסלול לקחת יש להסתמך על הנתונים הבאים

 1. משך ההלוואה – ככל שמשך ההלוואה קצר יותר כך הכדאיות של משכנתא בריבית פריים גבוה יותר לאור רמות הריבית הנמוכות כיום במסלול זה
   
 2. פרופיל פיננסי של הלוואה – לאיזה נכסים והצמדות הוא חשוף. במידה ולדוגמא הכנסות הלווה (משכירות או משכורת) צמודות למדד או למט"ח מומלץ להכניס מרכיב בהלוואה המנטרל גידול באפיק זה (אם לדוגמא שכ"ד בנכס צמוד לדולר מומלץ לקחת הלוואה דולרית כנגד השכ"ד ובכך לנטרל עלייה אפשרית בשער הדולר) ריבית נמוכה במסלול הפריים 

 

לריבית הפריים 2 יתרונות מובהקים – היתרון הראשון הוא כי קרן המשכנתא רק יורדת (בניגוד לצמוד מדד בו הקרן עולה כשהאינפלציה עולה) והשינוי בהחזר נובע מגידול או קיטון בריבית. היתרון השני הוא כי במסלול זה ניתן לבצע פרעון מיידי של ההלוואה ללא עלויות פרעון מוקדם. לאור האמור מומלץ בטווח הקצר לקחת מרכיב של משכנתא צמוד לפריים ולהמיר אותו לצמוד מדד (ובכך לקבע אותו על רמת ריבית צמודה למדד כשהיא נמוכה) כשהציפיות להעלאת הריבית יגדלו.

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש