שתף

רוצים לחסוך לפנסיה לבד? עכשיו יותר קל לעשות זאת

רוצים לחסוך לפנסיה לבד? עכשיו יותר קל לעשות זאת

15.06.2015

המפקחת על הביטוח הקלה בתקנות – ומעכשיו תוכלו לחסוך יותר וביותר קלות לבד בקופת גמל בניהול אישי - IRA.

 

מזה כמה שנים, החוסכים לפנסיה בישראל יכולים לנהל חלק מהחיסכון שלהם בעצמם – באמצעות קופת גמל אישית – הנקראת גם IRA , individual retirement account . באמצעות קופות גמל אלו ניתן לחסוך בעלויות דמי הניהול. למרות זאת, בשל מגבלות רגולטוריות שונות והיעדר מודעות, מספר המשתמשים באופציה הזו נמוך מאוד. באחרונה החליטה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר להקל על ציבור החוסכים שמעוניין להשתמש באופציה – והגמישה את המגבלות והתקנות הנוגעות לנושא.

 

נכון להיום ניתן להפקיד לחיסכון אישי לפנסיה בקופת גמל כספים מקרנות השתלמות, כספים נזילים שחסכו עצמאים בקופות גמל שהיו קיימות בעבר ל-15 שנה (אופציה שלא קיימת יותר), וכספים של שכירים במעמד עצמאי – למשל כספים שהמעסיק מאפשר להפקיד לקרן השתלמות שנכללים ברובד השני של השכר כמו שעות נוספות והוצאות נסיעה. חשוב להדגיש כי, באפיקי החיסכון העיקרי לפנסיה, ביטוח מנהלים וקרן פנסיה, לא ניתן לנהל באופן אישי.

 

כעת קבעה המפקחת סלינגר כי ניתן יהיה לחסוך גם במקרים הבאים:

 

  1. מי שהגיע לגיל פרישה והתחיל לקבל קצבה מזערית (4,600 שקל נכון להיום) ויש לו עוד כספים עודפים מכול מקור שהוא (והוא ייהנה מהטבת מס של פטור מס מרווחי הון רק לצרכים פנסיונים). הסכום יוגבל ל-2 מיליון שקל.

     
  2. מי שיש לו בקופה מיליון שקל יוכל להפקיד את הכסף העודף, מעבר לזה המוקדש לקצבה החודשית.

     
  3. כספי פיצויים או ירושות שנמצאים בקופות גמל ובביטוחים ניתן יהיה להפקיד בקופה אישית ולנהל אותם, תוך כדי קבלת הטבות מס, בתנאי שהשימוש בכסף יהיה לצורך פנסיוני.למי כדאי לחסוך באופן אישי? אם אתם מרגישים שיש לכם מספיק ידע בשוק ההון ובענף הפיננסים – ויש לכם מספיק זמן פנוי כדי להשקיע בנושא, ייתכן בהחלט שכדאי לכם לשקול לחסוך בעצמכם, בתנאי שאתם עומדים בתנאים שפורטו לעיל. החיסכון המצטבר בדמי הניהול יכול להסתכם בסכומים משמעותיים מאוד.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש