שתף

רוכשים רכב: כיצד תדעו את שנת היצור האמיתית שלו?

אז באיזו שנה יוצר הרכב שלכם? מה כתוב ברישיון הנהיגה ומתי קיבלתם את הרכב לידיכם?

07.03.2011

לפני כעשר שנים שינה משרד התחבורה את הסדרי רישום שנת הייצור של הרכב ברישיון הנהיגה, וכיום לא רשום בו יותר "שנת הדגם", כי אם "שנת העלייה על הכביש", אולם מה באמת מסתתר מאחורי השנה, ומה יודעים הלקוחות על מועד היצור האמיתי של רכבם?

לקוח חכם מחכה לינואר, האומנם?

השינוי המתואר לעיל אותו ביצע משרד התחבורה, גורם לכך שלקוחות רבים ממתינים עם רכישת רכב חדש עד לחודש ינואר של השנה החדשה.

זאת, כדי שתחת השדה "שנת העלייה על הכביש" תיכתב השנה החדשה, מה שכמובן ישדרג את מחירו, ומעמדו של הרכב ויבטיח את מחירו הגבוה יותר בעת המכירה.

עם זאת, הניסיון מגלה כי אין כל קשר בין מועד העלייה של הרכב על הכביש ובין מועד היצור האמיתי שלו. זאת ועוד:

 

העובדה כי לקוחות רבים מחכים לינואר, על מנת לרכוש מכונית חדשה, גורמת לכך שמכוניות חדשות רבות מחכות בנמלים ובמגרשי החניה של היצרנים ללא דורש, וידוע הרי שמכונית שמחכה חודשים רבים בשמש הקופחת היא מכונית שצוברת בלאי ונהרסת מבלי שהלקוח יודע על כך.

 

בנוסף, הסטטיסטיקות שהיצרנים לא חושפים בפניכם מספרות, כי לעתים במהלך חודשים אלה מפסידים כלי הרכב הממתינים גם שדרוגי תוכנה ותיקונים אחרים, כך שבסופו של דבר הלקוח שניסה להיות חכם - יצא מופסד ונוהג ברכב מעודכן פחות.

גם בשוק המכוניות המשומשות מכירים כבר את השיטה החדשה, לפיכך עבור מכוניות חדשות (שגילן פחות מ-3 שנים) הוגדרה שיטת תמחור חדשה, על פיה מכוניות שעלו על הכביש בשלושת החודשים הראשונים של השנה מפסידות ממחירן 5% באופן אוטומטי, כשכל חודש נוסף מגדיל את ההפסד בחצי אחוז נוסף.

 

כיצד, אם כן, תדעו באמת מתי יוצר הרכב?

ישנן מספר שיטות שיצרני הרכב אינם ששים לחשוף, אודות האופן בו אפשר לגלות את מועד היצור של הרכב.

 

כך לדוגמא, יכול הלקוח לטרוח ולחפש את מספר השלדה של הרכב, את הרשום על חלקי המנוע או על המושבים עצמם – על כל הרכיבים האלה כתובים בדרך כלל שנת היצור של הרכב וחודש היצור, כך שהלקוח יוכל לקבל את כל הפרטים לידיו.

 

אפשרות אחרת היא לחקור את מספר ה-VIN של הרכב, שהוא מספר השלדה בו מוטמע המידע המדויק אודות מועד היצור (בדיוק כפי שבברקוד של מוצר בחנות מוטמע המחיר).

באינטרנט תוכלו למצוא שפע של כלים ופונקציות המבצעים פעולות אריתמטיות-חישוביות על מספר השלדה ומסוגלים לחשוף את המידע המדויק, כך שכל שהלקוח נדרש לו טרם ביצוע הרכישה הוא לבקש את מספר השלדה ולהפעיל עליו את ההמרה הנדרשת.

אל תהססו לשאול ולחקור ברכישת רכב חדש, גם אם חיכיתם לחודש ינואר, אין זה אומר שלא תוכלו לשאול את כל השאלות הנכונות – שאלו את סוכן המכירות מתי הגיע הרכב לנמל וכמה זמן הוא ממתין שם (או במגרש היצרן).

 

לעתים אפילו יראו לכם את תעודת המשלוח.

 

בנוסף, כצרכנים חכמים זיכרו את החוק הפשוט:

 

בעת רכישת דגם שהביקוש אליו רב וגועש, הרי שרבים הסיכויים כי רכיבים מאותו דגם נחטפים, ואינם מחכים חודשים ארוכים.

 

כך, שברכישת רכב מבוקש, זוכה הלקוח להגנה מסוימת, לכל הפחות מהבחינה הזו.

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש