שתף

קרנות נאמנות – ברוטו למול הנטו

הכתבה הבאה מציגה מהו הרווח הנקי (ברוטו למול נטו) בקרנות נאמנות. ככלל, חשוב לזכור לפני כל השקעה, כי השקעה בקרן נאמנות כרוכה במספר רב יחסית של עמלות

29.11.2007

קרנות נאמנות הוא מכשיר השקעה המגלם מספר יתרונות:

1. פיזור ההשקעה – המשקיע בקרן מצרף את כספיו לאלו של משקיעים רבים נוספים, ולכן מנהל הקרן יכול לפזר את סך הנכסים בקרן על מגוון ניירות ערך. פיזור זה לא היה מתאפשר עבור כל משקיע בנפרד.

2. השקעה מנוהלת – השקעה בקרן נאמנות הנה השקעה פסיבית, שכן המשקיע רוכש נייר ערך ומנהל הקרן מבצע את ההשקעה בכספים בהתאם למדיניות ההשקעה שנקבעה מראש.

3. מיקסום התשואה – מטרתה של קרן נאמנות הנה להניב כמה שיותר רווחים למשקיעים בה.

בנוסף, חשוב לזכור! כי השקעה בקרן נאמנות כרוכה במספר רב יחסית של עמלות.

נסכם ונפרט עמלות אלו:

1. עמלת קניה ומכירה ודמי משמרת לבנק – עמלות אלו משולמת בקנייה ומכירה של כל נייר ערך.

2. דמי ניהול – דמי הניהול נעים בין 1% - 4% לשנה והם גבוהים יותר ככל שהקרן יותר מסוכנת.

3. שיעור הוספה - ההפרש בין מחיר היחידה למחיר הרכישה. מחיר היחידה מחושב לפי השווי הנקי של נכסי הקרן, בתוספת הוצאות קנייה, מחולק במספר יחידותיה. שיעור ההוספה הנו הרווח של מנהל הקרן כתוצאה מעליה בערכה.

4. פרמיית רכישה – הפרש בין מחיר הרכישה ומחיר הפידיון. מחיר הפידיון מחושב לפי השווי הנקי של נכסי הקרן, בניכוי הוצאות המכירה, מחולק במספר יחידותיה. כלומר ההפרש בין מחיר הקרן בעת הרכישה ובעת הפידיון.

5. מס על רווחי הון בשיעור של 20%. בקרן פטורה נהנים המשקיעים מכך שהמס נגבה רק במועד הפידיון על כל התקופה (כלומר במשך תקופת ההשקעה הרווחים נצברים על כל הסכום ברוטו).

* הערה: ביצוע תחשיב של מחיר הרכישה ופידיון של הקרן מורכב ולכן הוא מבוצע אחת ליום. משקיע המבצע מכירה או קנייה של קרן נאמנות משתמש במחיר הרכישה והפידיון המפורסמים כאומדן והוא יוכל לדעת את המחיר בפועל רק לאחר ביצוע הפעולה. מאחר ורכישת קרן נאמנות כרוכה בעמלות מינימום יש לבדוק את כדאיות ההשקעה בה מבחינת טווח והיקף ההשקעה. ברכישת קרן נאמנות לתקופה קצרה מדי יכול להיווצר מצב שהעמלות יקזזו כמעט לחלוטין את הרווחים שהתקבלו. באותו השקעה של סכום נמוך מדי יכולה להתברר כלא כדאית. 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש