שתף

קרנות נאמנות גמישות: האם הן באמת נותנות לנו יותר?

במסגרת ההבדלים ובניגוד לקרנות המתמחות שהן ברות השוואה, לא ניתן למשל, להשוות בין קרן גמישה אחת לאחרת. אז מדוע רבים נוהרים לקרנות הנאמנות הגמישות

18.07.2017

קרן נאמנות גמישה כשמה כן היא, קרן המאפשרת למנהל אותה גמישות מלאה בכל הנוגע למדיניות ההשקעה בה.

מנהל הקרן אינו מתחייב מראש לגבי השקעה באפיק מסוים או לגבי שיעור החשיפה של הקרן ושומר לעצמו את הזכות לפעול לפי שיקול דעתו המוחלט.

את הקרנות הגמישות מנהלים בדר"כ מנהלי בית השקעות או מנהלי השקעות הבכירים. קרנות נאמנות מתמחות מחויבות למדיניות השקעה מסוימת לכן קרן מנייתית שמחויבת להשקעה של לפחות 75% במניות תיאלץ להתמודד עם תוצאות החשיפה לשיעור גבוה של מניות גם בעת נפילה של השוק ואילו בקרן נאמנות הגמישה קיימת האפשרות להקטין את החשיפה.

מהצד השני, כאשר השוק עולה קרנות כמו ה- 90/10 ו- 20/80 המוגבלות בחשיפה למניות אינן יכולות לנצל את ההזדמנויות בשוק כמו הקרנות הגמישות. אולם מהסתכלות על פעילותן של קרנות הנאמנות הגמישות בשנים האחרונות ניתן לראות כי מנהלי הקרנות לא בהכרח הפחיתו את החשיפה למניות בתיק נכסי הקרן בתקופה של ירידות.

הדבר נובע מסיבות שונות:

  1. מנהלי הקרנות לא בהכרח מצליחים לתזמן את השינויים בשוק ולבצע את ההתאמות הנדרשות בתיק נכסי הקרן.
     
  2. לא תמיד ניתן להגיב מיידית לשינויים בשוק והדבר תלוי ברמת הנזילות של נכסי הקרן.
     
  3. מנהלי קרנות מעדיפים אסטרטגית ניהול של תיק לטווח ארוך, אשר מבוססת על בחירת מניות מוצלחות שיניבו תשואה עודפת לאורך זמן, על פני אסטרטגית ניהול תיק לטווח קצר בו מתבצעים שינויים תכופים יותר כתגובה לשינויים הצפויים בשוק.

בניגוד לקרנות המתמחות שהן ברות השוואה, שכן מדיניות ההשקעה בהן דומה, בקרנות הגמישות כל מנהל קרן בוחר לעצמו את המדיניות הטובה בעיניו, ולכן לא ניתן להשוות בין קרן גמישה אחת לאחרת.

כמו כן, מאחר ומנהל הקרן רשאי לא מחויב לשמור על קו השקעה אחד לאורך זמן, קיים קושי לבנות מדד יחס (Benchmark) לקרן, שיאפשר השוואה של ביצועי הקרן למדדי השוק. הדרך למדוד קרן גמישה היא במבחן התשואה שהשיג מנהל הקרן לאורך זמן ובמצבי שוק משתנים.

דבר נוסף: מאחר ודמי הניהול על קרן גמישה הנם גבוהים יחסית לשאר סוגי הקרנות ועשויים להגיע גם ל- 4%, יש לבחון בכמה ביצועי הקרן הגמישה עדיפים על פני הקרן המנייתית של אותו בית השקעות לאורך זמן. 

על מנת לאפשר גמישות בניהול הקרן, קיימים בחלק מהקרנות מחסומי כניסה ויציאה, כגון קביעת רף השקעה מינימלי גבוה אשר מזמין בעיקר משקיעים אמידים המסוגלים להשקיע בקרן לפרק זמן ארוך יחסית, או הגבלת נזילות יחידות הקרן המאפשרת להיכנס ולצאת ממנה אחת לחודש.

למדור קרנות נאמנות

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש