שתף

קרנות מחקות (Tracking Funds) - קרנות הנאמנות מחקות את תעודות הסל

הכירו את עולם קרנות הנאמנות המחקות המקבילות לקרנות ETF (Exchange Traded Fund) הנסחרות בחו"ל

24.03.2008

בעקבות הרפורמה בשוק קרנות הנאמנות משיבים מנהלי הקרנות מלחמה לתעודות הסל.

הכירו את קרנות הנאמנות המחקות

קרן מחקה (Tracking Fund) הHT קרן אינדקס שבדומה ל תעודת סל אמורה להתחקות אחר מדד מסוים של מניות, אג"ח או סחורות.

המדובר במוצר מקביל לקרנות (ETF (Exchange Traded Fund, הנסחרות בחו"ל.

בקרנות המחקות לא קיימות עמלות הפצה ויתרונן על פני תעודות סל נובע מכך שכאשר תעודת סל מחלקת דיבידנדים למשקיעים, מוטל על המשקיע מס. לעומת זאת, בקרן מחקה הדיבידנדים מושקעים בחזרה בקרן והמשקיע אינו מחויב במס.

בנוסף יש תחרות משמעותית על העלויות. בקרן נאמנות מחקה נשלם 0% דמי ניהול או במילים אחרות לא נשלם דמי ניהול. הבדלים נוספים שראוי לתת עליהם את הדעת: חלוקת דיבידנד - מנהלי תעודות הסל אינם מחויבים ע"פ חוק להחזיר את הדיבידנד במלואו למשקיע.

בעצם זו דרך של מנהלי תעודות הסל לגזור דמי ניהול נוספים מהמשקיע. במקרה של קרן הנאמנות המחקה מחויב מנהל הקרן להחזיר למשקיע את הדיבידנד שהניבה ההשקעה במלואו. מועד ניכוי המס על רווחי הון – בתעודות הסל משלם המשקיע מס בעת חלוקת הדיבידנד.

בקרנות המחקות תשלום המס יידחה למועד מכירת יחידות הקרן, כך יכול המשקיע לצבור תשואות על הצבירה לכל תקופת ההשקעה ולהגדיל את סך הצבירה. יש לקחת בחשבון שגם במקרה של הפסד הכלל חל וההפסד יחול על כל הצבירה.

שקיפות – מנהלי הקרנות המחקות טוענים כי הם מציעים שקיפות מוחלטת על עלויות הקרן לעומת תעודות הסל בה מבנה העלויות אינו שקוף לחלוטין. בשלב זה ניתן למצוא שלוש קרנות מחקות מבית מגדל שוקי הון שיגבו כאמור 0% דמי ניהול.

MTF ת"א 25 - העוקבת אחר מדד ת"א 25 MTF ת"א 75 - העוקבת אחר מדד ת"א 75 MTF ת"א 100 - העוקבת אחר מדד ת``א 100 מה השלב הבא? אנחנו כמובן מחכים שתעודות הסל ישיבו מלחמה וככה אנחנו הצרכנים נהנה יותר ויותר מהתגברות התחרות בשוק ההון.

קרנות נאמנות כספיות עם אפס אחוז דמי ניהול - יש דבר כזה?

בא לשכונה מוצר חדש - אגד קרנות נאמנות

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש