שתף

קרנות מחקות וההבדל בינן לבין תעודות סל וקרנות מנוהלות

הפעילות של הקרנות המחקות מסתכמת ברכישת הנכסים הכלולים בקרן, בהתאמה לחלוקת המניות שהוגדרה לה, תוך שהמשקיע אינו נדרש לעשות דבר. יש שוני משמעותי בין קרנות מחקות לבין תעודות סל וקרנות מנוהלות. על השוני הזה בכתבה שלפניכם

18.07.2017

קרנות נאמנות מחקות הן קרנות שמטרתן לעקוב אחר מדד מסוים של סחורות, מניות או אג"ח, המוצעות על ידי בתי ההשקעות הגדולים.

המדד אחריו עוקבות הקרנות המחקות מורכב ממספר מניות שונות במשקלים שונים, שהרכבן קבוע ומשתנה לעיתים רחוקות בלבד. 

הפעילות של הקרנות המחקות מסתכמת ברכישת הנכסים הכלולים בקרן, בהתאמה לחלוקת המניות שהוגדרה לה, תוך שהמשקיע אינו נדרש לעשות דבר.

באמצעות הקרן המחקה, יכול המשקיע ליהנות מרווחי המניות כאילו רכש אותן בעצמו. חשוב להבין את ההבדל שבין קרנות מחקות ותעודות סל, שעל פניו פעילותן דומה.

הן בתעודת סל והן בקרן נאמנות מחקה מנסה בעל הנכס להשיג את התשואה אליה התחייב, אך בעוד קרן מחקה פועלת בתיאום מושלם עם המדד אליו היא צמודה, הרי שתעודת הסל אינה מחזיקה את הנכסים באותו אופן, ולפיכך נדרשת להשקיע באפיקים שונים על מנת להשיג את התשואה שהובטחה, כשבסוף התקופה אמורה תעודת הסל לשלם את התשואה למשקיעים על פי נוסחא, כשהיא אינה חייבת להחזיק את הנכסים בעצמם.

כל ההבדלים בין קרנות מחקות ובין תעודות סל:

1. דיבידנדים - בעוד שמנהלי תעודות סל אינם מחויבים לחלק דיבידנדים למשקיעים וביכולתם לגזור דרכם דמי ניהול נוספים, הרי שמנהלי קרנות מחקות מחויבים להחזיר את הדיבידנדים ללקוח במלואם.

גם במס על הדיבידנדים יש הבדל בין המוצרים. בעת שבתעודות הסל יורד המס בעת חלוקת הדיבידנד, הרי שבקרנות המחקות ידחה תשלום המס עד שימכור המשקיע את חלקו בקרן.

2. קרנות מחקות אינן מחויבות בדמי ניהול (או מחויבות בסכום קטן מאוד), זאת בניגוד לקרנות מנוהלות. הסיבה? קרנות מחקות אינן נדרשות כמעט לניהול, לא מצד המשקיע ולא מצד בית ההשקעות. קרנות מנוהלות לעומת זאת, נדרשות לעומס ניהול רב, לפיכך גובה עליהן בית ההשקעות את דמי הניהול שנקבעו (כ-2% לשנה).

3. מדיניות ההשקעה -  מנהליהן של קרנות מחקות נדרשים לרכוש בדיוק את הנכסים שהתחייבו עליהן, בעוד מנהלי קרנות מנוהלות יכולים לרכוש נכסים ככל שירצו, כל עוד הם תואמים את מדיניות הקרן שהוצהרה.

זוהי סיבה נוספת לדמי הניהול הגבוהים של קרנות מנוהלות, היות והחלפת הנכסים בקרן גוררת תשלומי עמלות משמעותיים. גם מנהלי תעודת סל יכולים לשנות את הנכסים שבתעודה בכל זמן, זאת במטרה להשיג את התשואה שהתחייבו לה.

4. במידה וקרן הנאמנות או הקרן המחקה קורסת, הרי שהנכסים שהיוו את הקרן עוברים לרשות המשקיעים היות והם בעליהם החוקיים. במידה וקורסת חברת הניהול של תעודת סל, אין כל הבטחה לכספי המשקיעים והם יהפכו לאחד מתוך רשימת נושי החברה.

5. רמת השקיפות של קרנות מחקות היא גבוהה יותר מזו של תעודות הסל, בהן לא ברור מבנה העלויות.

6. מבחינת התשואה המובטחת, הרי שגם הקרנות המנהלות וגם הקרנות המחקות אינן מתחייבות לתשואה מוסכמת מראש למשקיע.

הן יכולות רק לנסות לממש את התשואה הגבוהה ביותר האפשרית, ובמקרה של קרנות מחקות הסטטיסטיקות מראות, כי הן אכן מצליחות להשיג את מטרתן.

7. תעודות סל לעומת זאת, מחויבות לשלם למשקיע את הסכום שהתחייבו לו על פי נוסחה, לפיכך היא מהווה התחייבות מדויקת.

בשורה התחתונה – קרנות מחקות ככלי מושלם למשקיעים פאסיביים קרנות מחקות הן כלי השקעה מושלם למשקיעים פאסיביים, שאינם מעוניינים לעקוב באופן רציף אחר פעילות השקעותיהם.

8. בעת שבוחר המשקיע בקרן מחקה הצמודה למדד רחב, הרי שהוא יכול לגוון את השקעתו ולהפחית את רמת הסיכון שבהשקעה מצומצמת.

9. סטטיסטיקות מראות, כי הרווחים הטמונים בקרנות המחקות הם גדולים ומשמעותיים, לפיכך מדובר בכלי מומלץ שתפוצתו עולה באופן מתמיד.

10. עם זאת, בעת רכישת קרנות מחקות מומלץ לבדוק היטב את מדד החיקוי ויעילותו (לרוב באמצעות בדיקת ההיסטוריה של רווחי הקרן) ולהשוות את דמי הניהול.

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש