שתף

קרנות השתלמות - המנצחים והמפסידים בשנת 2008

22.01.2009

בדומה לתחום קופות הגמל (ראה כתבה בנושא קופות גמל המנצחים והמפסידים), גם בתחום קרנות השתלמות ספגו העמיתים תשואות שליליות חדות בשנת 2008. למעשה כל קרנות ההשתלמות רשמו תשואות שליליות ב- 2008. מי שירדו בצורה קלה היו דווקא הקופות הכלליות שידעו למזער את השקעתם במניות , ובאג"ח קונצרני. מבין קרנות השתלמות הגדולות מגדל השתלמות עומדת בראש הטבלה עם תשואה שלילית של 9.38%- בזכות השקעה גדולה באג"ח ממשלתי. כאשר אחריה ניצבות סמדר של איילון (13.76%-), פסגות השתלמות (16.42%-), דש השתלמות (16.98%-) וקרנות ההשתלמות של אלטשולר שחם (17.51%-). קרן ההשתלמות הגדולה קהל בניהול מגדל שוקי הון תופסת מקום טוב במרכז הטבלה.

את הטבלה בקרנות ההשתלמות סוגרות גם כן אקסלנס עם אקסלנס השתלמות (%22.85-), מיטב השתלמות (24.08%-) אנליסט השתלמות (27.90%-) ובתחתית פריזמה כינרת, קרן ההשתלמות השנייה בגודלה שאיבדה לעמיתה בשנת 2008 28.68%-. בפרספקטיבה של 3 שנים הקופות שהעניקו לחוסכים בהן מעל ל-10% תשואה נומינלית ברוטו הן מגדל השתלמות, אלטשולר שחם קרנות השתלמות, תגמולים, ביטחון של איילון, דש השתלמות, תמר של כלל וגפן של כלל והראל קרן השתלמות. הקופות שלאחר 3 שנים מעמידים את עמיתיהם בתשואה שלילית הם מיטב תגמולים, אנליסט גמל, פריזמה צור, פריזמה קרן אור, ופריזמה שיאון, אנליסט השתלמות, מיטב השתלמות, ופריזמה כינרת. גל הפדיונות בעקבות תשואות האיומות היה מתון יחסית, וההערכות הן שבמהלך השנה נפדו מהתעשייה כ10 - מיליארד שקל. בנוסף עקב השפעת התשואות איבדה התעשייה עוד כ-55 מיליארד שקל. עם זאת, גל משיכות בגלל "הפאניקה" של הציבור אולי היה נמוך, אולם כעת, לאחר הסערה, נתחיל לראות את מה שמכונה בתעשייה "פדיונות האמת". כל אותם חוסכים שפוטרו מעבודתם, או שקוצץ שכרם, והם זקוקים למזומנים יחלו להשתמש בחסכונותיהם בחודשים הקרובים, ומדובר באלפי עמיתים.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש