שתף

קרנות הנאמנות יתחייבו: נעלה את דמי הניהול אחת לשנה

מטרת המהלך שיצא מטעם הרשות לניירות ערך היא שכל קרן נאמנות תעלה את דמי הניהול רק פעם בשנה ובמועד קבוע

01.03.2016

דמי הניהול, עמלה שגובה כל קרן נאמנות עבור ניהול התיק של הלקוח באופן שוטף, נחשבים לאחת ההוצאות המשמעותיות ביותר מבחינת המשקיע. כעת, נראה כי הרשות לניירות ערך "עושה סדר" בעניינים, כשהמטרה: להבטיח שכל קרן נאמנות תעלה את דמי הניהול רק פעם בשנה ובמועד קבוע.

השוואת עמלות מסחר

דמי ניהול: העלאה אחת שווה מעל 30 מיליון שקלים

עבור האדם הממוצע, אשר אינו מנוסה ומעורה במתרחש בשוק ההון, דמי הניהול נשמעים כמו עניין זניח ביותר. דמי ניהול של שני אחוזים, של אחוז ואף של פחות מאחוז (שיעור שנתי, מתוך סך כל הנכסים שמחזיק המשקיע בקרן) נראים לכאורה כמו סכום זעום.

בפועל, אין דבר רחוק יותר מהמציאות: עבור המשקיע עצמו, דמי ניהול של אחוזים בודדים יכולים להגיע לאלפי שקלים. עבור החברות המנהלות את קרנות הנאמנות, מדובר בסכומים משמעותיים עוד יותר: ההעלאה האחרונה שביצעו 100 קרנות (פברואר 2016) שווה לכולן יחד 31 מיליון שקלים. סכומים אדירים.

לחתור לשקיפות

עוד בדצמבר 2014 החלה הרשות לניירות ערך, הגוף המפקח בין היתר על כל קרנות הנאמנות, במהלך שנועד ליצור סדר ושקיפות בכל הנוגע לדמי הניהול של הקרנות: חקיקת חוק אשר מחייב את הקרנות להעלות את דמי הניהול רק פעם בשנה, ובמועד קבוע.

נכון להיום, החוק מתקדם בעצלתיים, ולכן במקום להמתין להשלמת החקיקה החליטה הרשות לנקוט בצעד מקדים - פרסום באתר שלה, לעיני כול, המפרט מי הן הקרנות שהעלו את דמי הניהול. המהלך הזה כבר נשא פרי: 100 הקרנות שהוזכרו קודם הודיעו מיוזמתן על העלאת דמי הניהול.

הבשורה הזו היא צעד ראשון בדרך ליישום החוק. עם כניסתו לתוקף יפרסמו הקרנות אחת לשנה, בחודש פברואר, את שיעור העלאת דמי הניהול שלהן. הרווח עבור המשקיע ברור: כשהכול מוצג לפניו, זמין וברור, כל השקעה תיעשה בצורה חכמה ואחראית יותר.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש