שתף

קרנות הנאמנות הזרות מגיעות לישראל

חוק חדש יקל את הנגישות להשקעה בקרנות זרות – ויאפשר למשקיע הישראלי לגוון את תיק ההשקעות שלו

06.08.2014

חדשות חשובות למשקיעים הישראלים: ועדת הכספים אישרה באחרונה הצעת חוק שמאפשרת למשקיעים להשקיע כספים באמצעות קרנות השקעה בחו"ל בקלות רבה יותר, דבר שצפוי להגביר את התחרות על כספם של המשקיעים בישראל. כיום תעשיית קרנות הנאמנות בישראל מוערכת ב-260 מיליארד שקל, כאשר רק 5% מהסכום מיועד לקרנות בחו"ל.

החוק אמור לייצר תחרות גדולה יותר בשוק הקרנות ולהגדיל את אפשרות הבחירה שעומדת בפני המשקיעים בישראל. ברשות ניירות הערך שקידמה את ההצעה, מבטיחים כי זוהי מהפכה צרכנית שגם תפחית את דמי הניהול בצורה משמעותית. הצעת החוק כוללת מספר רב של סעיפים שמאפשרים לבצע את ההשקעה ביתר קלות מבחינה משפטית ופרוצדורלית.

כיום, קרנות זרות כמעט ואינן מוצעות לציבור הישראלי והעלויות שאפיינו את ההשקעה דרכן גבוהות מאוד. הצעת החוק החדשה אמורה להנגיש לציבור הישראלי את מוצרי ההשקעה הזרים בעלויות נמוכות ולאפשר לו לגוון את תיקי ההשקעה באמצעות השקעות בחו"ל – דבר שמפזר את הסיכון.

לקרנות זרות יש יתרון ברור על פי קרנות ישראליות, יתרון הגודל, והן מנהלות נכסים בהיקף עצום, דבר שמאפשר להן לפזר סיכונים, לקבל תנאים טובים יותר ולייצר במקרים רבים תשואות עודפות. כדי שהציבור הישראלי יוכל ליהנות מכך, נקבע כי הקרנות שיוכלו להציע את שירותיהן לישראל הן כאלו שמנהלות נכסים בגובה של לפחות 20 מיליארד דולר.

הצעת החוק קובעת כי הפיקוח על הקרנות יהיה באמצעות חוקי ההשקעות של ארה"ב והאיחוד האירופי - ורק קרנות שיעמדו בקריטריונים של הרגולטורים שם, יוכלו להציע את שירותיהן לישראלים. החשיפה והשיווק של הקרנות הללו תבוצע באמצעות יועצי ההשקעות בבנקים, והם אלו שיהיו אחראיים על השיווק.

במקרה שיהיו בעיות משפטיות יוכלו המשקיעים לפנות לערכאות משפטיות בישראל כדי לבצע את הבירור והקרנות יתחייבו לעשות זאת.

מנהל מחלקת השקעות ברשות ניירות ערך, דודו לביא, הסביר כי "זהו מהלך בעל אופי צרכני מובהק; לפתוח את השוק לתחרות. העלויות שמאפיינות את המוצרים הללו עד היום גבוהות יחסית ועתה, המטרה היא להנגיש לציבור הישראלי מוצרים איכותיים בעלויות אטרקטיביות".

אז מה עושים?

אם אתם רוצים לגוון את תיק ההשקעות שלכם באמצעות קרנות נאמנות שפועלות בחו"ל, אתם יכולים לבקש פרטים והמלצות מיועצי ההשקעות שלכם בבנקים - או מנציגים בבתי השקעות ישראלים שיוכלו לספק לכם מידע נוסף.

תעודות הסל מתנגדות

לחוק, יש לציין, מתנגדים עדיין נציגי תעודות סל בישראל והם מנסים לבצע בו שינויים. הם טענו כי החוק יוצר תחרות לא הוגנת ואפליה לטובת הקרנות הזרות, שכן הן מקבלות פטור ממסים ופטור מאגרות, דבר שקרנות המקומיות לא יכולות לקבל.

יו"ר איגוד תעודות הסל, בועז נגר: "אנחנו שמחים על הגברת התחרות אבל לא ייתכן שהדבר לא ייעשה בתנאים שווים. במדינות אחרות מערימים לא מעט קשיים על קרנות זרות ויש אפס סובלנות לפטורים לגופים זרים. אם למנהל קרן זרה מותר להציג מוצר א` כשלמקומיות אסור זו לא תחרות הוגנת, אם רשות ניירות ערך דורשת ממני אגרה X ומקרן זרה חצי X זו לא תחרות הוגנת וכן בנושא פטור ממיסים וכד`. אם מוצדק לטובת הצרכן לתת פטורים, אזי שייתנו הקלות גם לקרנות המקומיות. או שישיתו גזירות גם על הקרנות הזרות".

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש