שתף

קופות גמל - מיפוי סוגי קופות גמל

18.07.2009

ללכת על כל הקופה
קופות גמל היו בעבר מכשיר חיסכון לטווח ארוך או בינוני. החיסכון היה מסוג הוני – משיכת סכום אחד חד פעמי לאחר תקופת הפקדות מינימלית של 15 שנה. תיקון 3 לחוק קופות גמל הביא עימו שינוי גדול והפך את קופות הגמל למכשיר חיסכון פנסיוני, המצטרף אל ביטוח מנהלים וכן קרן פנסיה. כיום קופות גמל נקראות קופות גמל לקצבה לא משלמות.

לכל עמית של קופות גמל חשבון משלו ודמי הניהול נגבים מחשבונו. התשואה מתחלקת בין כל עמיתי אותה קופת גמל באופן יחסי לחלקם בכספי הקבוצה. הבעלות על קופות גמל נמצאת כיום בידי חברות ביטוח ובתי השקעות בעקבות השינויים שנעשו לאחר וועדת בכר, שקבעה כי הבנקים מחויבים למכור את קופות הגמל. ניהול קופת גמל מתבצע ע"י חברת ניהול בעלת רישיון מטעם משרד האוצר. מעבר לניהול ההשקעות, אחראית חברת הניהול על תפעול, גבייה והתאמת התשואה לכל חוסך וביצוע התשלום לכל החוסכים בבוא העת.

קופות גמל - קבלו את הסוגים השונים
קיימים מספר סוגי קופות גמל שהן מסוג קופות גמל לתשלומים, קופות אישיות לפיצויים וקופות נוספות אחרות. לפניכם הסוגים השונים:
1. קופת גמל לתגמולים: קופת גמל מסוג זה היא חיסכון לתגמולים. בקופה זו מצטברים כספי כל העמיתים, שישולמו לכל עמית במועד הפרישה מהעבודה. קופות גמל לתגמולים מתחלקות לשני מסלולים: קופות גמל לשכירים וקופות גמל לעצמאיים. ההבדל המרכזי הוא שבקופות גמל לשכירים מתקבלות הפרשות הן מהעובד והן מהמעביד. קופות גמל לעצמאים כוללות רק תשלומים שמעביר החוסך עצמו. שני סוגי המסלולים מזכים בהטבות מס שונות מהמדינה, המעודדת חיסכון פנסיוני.
2. קופות גמל לפיצויים: קופות גמל לפיצויים מתחלקות לשני סוגים: האחד – קופת גמל אישית לפיצויים, והשנייה – קופת גמל מרכזית לפיצויים. א. קופת גמל אישית לפיצויים היא חיסכון בו מצטברות הפקדות המעביד לצורך תשלום פיצויי פיטורין במידת הצורך. כספים אלו רשומים על שם העובד בלבד ושייכים רק לו. ב. קופת גמל מרכזית לפיצויים היא חיסכון ע"ש המעביד, והכספים בקופה שייכים לו. כספים אלו נועדו להוות מקור לתשלום פיצויי פיטורין לעובדיו של המעביד ומזכים אותו בהטבות מס שונות.
3. קופות גמל לפנסיה תקציבית – אלו קופות גמל מרכזיות לקצבה לצורך השתתפות בפנסיה תקציבית. קופות אלו נוגעות רק לעובדי מדינה, רשויות מקומיות, חברות ומוסדות גדולים המעניקים פנסיה תקציבית (חברת חשמל, רשות הנמלים וכד`). קופות אלו מתחלקות לשני סוגים: קופות גמל לקצבה וקופות גמל מרכזיות להשתתפות בפנסיה תקציבית. קופת גמל לקצבה נועדה לתשלום פנסיה תקציבית, שמנוהלת ע"י קופת גמל נפרדת מהמעביד. זוהי מעין קרן פנסיה.

קופות גמל מרכזיות להשתתפות בפנסיה תקציבית בנויות גם מהפרשה של 2% ע"י העובד למימון חלקי של הפנסיה שלו בעתיד.

קופות גמל נוספות שהולכות ונכחדות מהנוף הן קופות גמל לדמי מחלה, קופות גמל לחופשה וקופות גמל למטרה אחרת כמו תשלום דמי חגים, דמי הבראה וכד

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש