שתף

פוליסת חיסכון או קרן נאמנות? במה עדיף להשקיע

מתלבטים איך להשקיע את הכסף שלכם? בואו להכיר את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאופציות

25.09.2017

שניים ממסלולי ההשקעה האטרקטיביים ביותר שבהם ניתן לחסוך הם פוליסת חיסכון וקרן נאמנות.

אך מהם ההבדלים ביניהם ומה היתרונות והחסכונות של כל מסלול?

 

הנה כמה דברים שחשוב לדעת:

 

1. לא רק ביטוח - פוליסת חיסכון היא תוכנית השקעה מנוהלת שמשווקות חברת הביטוח. בישראל פועלות מספר חברות ביטוח גדולות, שמתפקדות לא רק כמשווקות של תוכניות ביטוח (רכב, חיים, בריאות וכו'), אלא גם כחברות פיננסים שמנהלות בעבור הציבור חסכונות לטווח הרחוק והשקעות אחרות. חשוב להבין כי למרות שהן מתנהלות בחברות ביטוח - פוליסות חיסכון, אינן מבטיחות מראש בהתחייבות את גובה החיסכון שיצטבר למשקיע.

 

2. השוואת תשואות - טווח התשואה הממוצע שניתן להשיג בפוליסות ובקרנות על פי ההשוואות של השנים האחרונות דומה, ונע בין 5% ל-10 אחוז בשנה. זאת, בהתאם כמובן לביצועי השוק, המנהלים במסלול שנבחר ומידת הסיכון שבמסלול.

 

3. פשטות מול מורכבות - פוליסת חיסכון היא מוצר פיננסי פשוט יחסית, וכוללת כעשרה מסלולי השקעה עם תמהילים שונים של חשיפה למניות.

לעומת זאת, יש בשוק יותר מאלף קרנות נאמנות ברמות סיכון שונות.

המגוון הגדול מאפשר כמובן יותר התאמה אישית, אבל כדי לבחור היטב יש צורך בייעוץ של מומחה, ואילו בפוליסת חיסכון קל יותר לבחור לבד את המסלול המתאים.

 

4. גמישות במעבר - לחיסכון בפוליסה יש יתרון מבחינת הגמישות – וניתן לעבור ממסלול למסלול, ללא תשלום מס על הרווחים וללא עמלות, בקלות ובמהירות. לעומת זאת מעבר של קרן נאמנות מצריך תשלום עמלות קניה ומכירה ותשלום מס על הרווחים.

 

5. כמה זה עולה - בקרנות נאמנות משלמים דמי ניהול שגובהם נע על טווח רחב מאוד, קרי: מ-0.1% לקרנות כספיות פשוטות ועד ל-3% ומעלה לקרנות מנייתיות מורכבות.

 

רוצים לקבל הצעה אטרקטיבית במהירות?     לחצו כאן להשארת פרטים וההצעה בדרך

זאת, מאחר שמדובר למעשה בחוזה בין הצדדים.

 

דמי הניהול הממוצעים בקרנות נאמנות מנייתיות עומדים כיום על כשניים וחצי אחוזים, אבל יש קרנות נאמנות רבות, בעיקר אלו המשקיעות באג"ח מדינה, שבהן העלות נמוכה מאוד.

 

דמי הניהול בפוליסות חיסכון מהווים את העלות היחידה למשקיע, בעוד שבקרנות נאמנות יש עמלות נלוות אחרות כמו שיעור הוספה, עמלות קנייה ומכירה או דמי נאמן.

 

כמו כן, מאחר שהכספים אינם מנוהלים בבנק, פטור המשקיע מהעמלה של דמי שמירת ניירות ערך, שיכולה להגיע לכאחוז בשנה.בפוליסת חיסכון דמי הניהול נעים בדרך כלל סביב גובה של אחוז וחצי, אך ניתן להפחיתם במהלך של מו"מ ובהתאם לגובה ההפקדות.

 

6. מידת הנזילות – הן בקרנות נאמנות והן בפוליסות חיסכון אפשר להפסיק את ההשקעה בכל רגע נתון ולממש אותה, ללא קנסות יציאה ועמלות פירעון מוקדם.

 

7. מידת הפופולריות - ענף קרנות הנאמנות הוא אמצעי ההשקעה המנוהל הפופולרי ביותר בישראל, ומנוהלים בו כ-230 מיליארד ש"ח נכון לתחילת 2015 – סכום גדול לאין שיעור מזה שבפוליסות החיסכון של חברות, כגון: "מגדל", "הראל", "הפניקס", "כלל" ו"מנורה". בהתאם, גם כמות הניסיון הייחודי שנצברה בענף זה גדולה יותר.

 

8. הבדלים בהפסד – הבדל חשוב נוסף קשור לתחום המיסוי, כלומר: משקיע בפוליסות חיסכון לא יכול להשתמש בהפסדים שעשויים להצטבר בהן במקרה של ירידות בשוק, לצורך קיזוז הפסדי הון, בשל הגדרתן כפוליסות ביטוח. כל זאת,  בניגוד להפסדים בהשקעות בקרנות נאמנות.

 

 

* לבדיקת מהירה וקבלת הצעה לחיסכון, מלאו את הטופס המצורף

 

האם הסכום נזיל:*

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש