שתף

עצמאים? בואו לגלות כמה עובדות על החיסכון לפנסיה

עצמאים? בואו לגלות כמה עובדות על החיסכון לפנסיה

27.07.2015

עצמאים ובעלי עסקים נוטים לעתים קרובות להזניח את הדאגה לטווח הרחוק ועלולים להפסיד הטבות מס משמעותיות

 

השכירים במשק הישראלי חייבים לחסוך לפנסיה, וגובה החיסכון המינימלי נקבע על ידי הממשלה. עצמאים ובעלי עסקים, לעומת זאת, צריכים לדאוג לעצמם. מטבע הדברים, לחצי היום יום והקושי בהתמודדות עם ניהול התזרים, עלול לגרום לרבים מהם להזניח את הדאגה לטווח הרחוק. התוצאה – במקרים רבים, כאשר הם פורשים לפנסיה, רמת החיים שלהם יורדת משמעותית. ההזנחה עלולה גם לעלות להם בכסף רב – בשל אי ניצול הטבות המס המגיעות להם.

 

החוסכים לפנסיה מקבלים בין השאר הטבות כגון זיכוי מס על הכנסות בשיעור אחיד של 35% מהסכום שהופקד לתוכניות הפנסיוניות, הקטנת ההכנסה החייבת במס ותשלום דמי ביטוח לאומי (בין 5% ל-16%). ההטבה גדלה ככל שהכנסה ושיעור המס השולי גבוה יותר. ניתן לרכוש כיסוי ביטוחי למקרה אובדן כושר עבודה (נכות) וליהנות מניכוי נוסף בשיעור של 3.5% מההכנסה ועד לתקרה של 4 פעמים שכר ממוצע במשק בחודש.

 

כמו כן, הפקדה לקרן השתלמות כוללת הטבה משמעותית בתשלום מס הכנסה, בשלב ההפקדה ובשלב המשיכה. ההפקדה לעצמאים לצורך ניצול הטבות המס (נכון לשנת 2015) היא בשיעור 7% מההכנסה עד לתקרה של 263,000 שקל, כלומר הפקדה שנתית מוכרת של 18,410. מתוכה - 2.5% (6,575) הראשונים, אינם מזכים בהטבות מס, 4.5% הבאים (11,835) מוכרים כניכוי הבא לידי ביטוי בהפחתת ההכנסה החייבת במס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות. שיעור ההטבה במס הוא רגרסיבי בהתאם למס השולי.

 

במועד המשיכה ניתן פטור ממס רווח הון על הכספים עד לתקרת ההפקדה השנתית המוטבת. הפקדה מעבר לתקרה המוטבת תחויב במס במועד המשיכה בשיעור 25% בגין הרווח הריאלי. ניתן למשוך את הכסף כאשר חלפו 6 שנים ממועד ההפקדה הראשון לקרן השתלמות (3 שנים למי שהגיע לגיל פרישה), או כאשר חלפו 3 שנים ממועד ההפקדה והמשיכה נעשית לצורך השתלמות או במקרה פטירה.

 

למידע נוסף על קופות גמל

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש