שתף

עצות לבחירה נבונה של קרן נאמנות

מה עושים כשההיצע של קרנות הנאמנות בארץ הולך וגדל? "בנקרייט" מסייעת לכם "למצוא את הידיים ואת הרגליים" בעולם המאתגר הזה

26.07.2017

 

ההיצע של קרנות הנאמנות בישראל כל כך רחב, והוא ממשיך להתרחב ללא הרף.

העיתונים עמוסים במידע על מגוון קרנות נאמנות המתמחות בתחומים שונים, כגון: קרנות גמישות, קרנות מניות כללי, ת"א 25, מניות יתר, אופציות, מניות ישראליות בחו"ל, אג"ח כללי, אג"ח מדינה, אג"ח חברות, אג"ח להמרה, מט"ח מקומי, חו"ל מנייתי, חו"ל אג"ח, שקליות כספים, שקליות מגן ועוד, והבלבול, אם שאלתם.... הוא רק הולך וגדל.

 

כדי לעשות קצת סדר ניצור חלוקה של כל סוגי הקרנות לקבוצות עיקריות, והן: מנייתיות, אג"חיות ושקליות.

ראשית, נציין כי גם בתוך קבוצות אלו יש מסלולים הנבדלים באופן מהותי בפרופיל התשואה–סיכון שלהם.

 

כך, למשל, בדרך כלל אג"ח (אגרת חוב) קונצרנית לטווח ארוך תהיינה מסוכנת יותר מאג"ח ממשלתית שהריבית עליה חסרת סיכון, בדרך כלל.

 

רמת הסיכון של השקעה באג"ח קונצרנית מושפעת מרמת הוודאות של עמידת החברה המנפיקה בתשלומי הכספים המובטחים במועד שנקבע ומפרופילה העסקי.

 

כך למשל, חברת סטארט-אפ תהיה מסוכנת מאוד יחסית לחברה ותיקה וגדולה.

 

פרמטרים אלו לרוב באים לידי ביטוי בדירוג האשראי של החברה.

 

כמו כן, מניות של שווקים מתעוררים כמו הודו וסין, לרוב מסוכנות בהרבה לעומת מניות של שווקים מפותחים כמו ארה"ב וכמו שווקים במערב אירופה.

 

על מנת לבחור קרן נאמנות, על המשקיע להגדיר, בראש ובראשונה, את טווח הזמן להשקעה את מטרות ההשקעה ואת מידת הסיכון המועדפת עליו.

 

לכתבה כיצד לקבוע את מרכיב הסיכון בתיק הנכסים שלי לחץ כאן

 

לפרמטרים אלו יש השפעה על סוג הקרן שתיבחר:

כך למשל, לא יהיה כדאי לרכוש קרן מנייתית לטווח זמן קצר, כיוון שהסיכון להפסד גבוה מדי וכן העמלות על קרן זו גבוהות יותר.

 

  • פרמטרים לבחירת קרן:

1. ביצועים - על מנת לקבל אינדיקציה טובה לביצועי הקרן יש למדוד את שיעור התשואה על פני זמן, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. 

כמו כן, יש לבדוק אם במהלך התקופה התחלף מנהל הקרן, ולשייך בהתאם את הביצועים הרלוונטיים למנהל הנוכחי. בנוסף, יש לבחון את מדדי הסיכון של הקרן.

ישנם מדדי סיכון שונים, כגון: סטיית תקן, מדד שארפ ומדד בטא. לכל מדד סיכון, יתרונות וחסרונות, ולכן שילוב נתוני המדדים השונים ייתן לרוב תמונה טובה יותר.

 

2. עלויות - דמי הניהול בקרנות מסוכנות גבוהים יותר, אולם לכם כמשקיעים חשובה התשואה נטו, לכן: יש להשוות בין תשואות הנטו של הקרנות.

כלומר: יש להפחית מתשואת הקרן את דמי הניהול והעלויות הנוספות, קרי: דמי קניה ומכירה, דמי משמורת ושיעור הוספה.

 

3. בית ההשקעות בו מתנהלת הקרן – לאחר שבחרתם את סוג הקרן המתאימה לכם מומלץ לרכוש קרן השייכת לבית השקעות המתמחה בקרנות מסוג זה. 

כמו כן, הקרנות הטובות יותר בדרך כלל יהיו שייכות לבתי השקעות גדולים, בהם יש מחלקת מחקר המספקת ניתוחים מקצועיים למנהלי הקרן. ניתן ללמוד על בית ההשקעות מאתר האינטרנט שלו ומפרסומים שונים לגביו בכלי התקשורת השונים.

 

4. מנהל הקרן – מנהל הקרן הוא גורם מהותי ומרכזי ברווחיות הקרן. כך, מנהל קרן ובעל וותק רב וניסיון עשיר יתמודד טוב יותר עם שוק בירידות.

 

5. תשקיף והרכב נכסים – יש לבדוק התאמה בין תמהיל נכסי הקרן ובין התשקיף המתאר את אופי ההשקעה בקרן ואת רמת הסיכון בה.

 

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש