שתף

עוסק מורשה? כך תשלם פחות מיסים

עצמאים? כל מה שרציתם לדעת על הוצאות מוכרות – שיוכלו לעזור לכם להפחית את תשלומי המס

14.05.2012

עצמאים רבים רשומים ברשויות המס בתור "עוסק מורשה", אך אינם מנצלים עד תום את זכותם ליהנות מתשלום מס מופחת בשל הוצאות לצרכי עבודה. בעוד שבחברות גדולות הנושא מטופל באופן מסודר אצל הנהלת החשבונות, לעצמאים אין לעתים קרובות ידע וזמן להתעסק בנושא – והם מחמיצים הזדמנות לצמצם בצורה משמעותית את תשלומי המס שלהם.

כמו בחברה, המס אותו משלמים עוסקים מורשים נקבע בהתאם לרווח שלהם – כלומר ההכנסות פחות ההוצאות. כלומר – ככל שההוצאות יהיו גבוהות יותר, כך המס שתשלמו יהיה נמוך יותר.

העיקרון על פיו מכירים ברשויות המס בהוצאות לצורך חישוב הרווח הוא שהן היו הכרחיות לצורך הגדלת ההכנסה. כלומר – לא כל הוצאה ניתן לרשום כמוכרת לצרכי חישוב מס, אלא רק הוצאות שבלעדיהן העסק אינו יכול לתפקד. השאלה אלו הוצאות הכרחיות לייצור ההכנסה תלויה באופיו של העסק. הדבר משתנה בצורה מהותית מעוסק לעוסק וההוצאות שיוכרו למורה ליוגה יהיו שונות מאוד מההוצאות שיוכרו ליועץ עסקי או לשרברב.

בנוסף, מכיוון שאצל עצמאים רבים ההפרדה בין הוצאות אישיות להוצאות שקשורות לעסק, אינה ברורה – התשובה הסופית תלויה בכל מקרה ומקרה - ויש להתייעץ עם רואה חשבון מוסמך. הדבר מורכב במיוחד בקרב עצמאים שעובדים מהבית – מה שיוצר ערבוב גדול בין הוצאות אישיות לבין הוצאות שקשורות לעסק.

למרות השוני הרב ממקרה למקרה - ישנם מספר עקרונות כלליים שרצוי להכיר:

 1. ההגדרה הרשמית של הוצאה מוכרת היא הוצאה הכרחית לצורך ייצור הכנסה, הנובעת או מהוצאה שוטפת או מפחת בגין רכוש קבוע. ישנן גם הוצאות נוספות המקטינות את ההכנסה החייבת במס – ההוצאות לצורך חיסכון פנסיוני - כמו הפקדות בקרן פנסיה, קרן השתלמות וביטוח אובדן כושר עבודה.
   
 2. חלק מסוגי ההוצאות מוכרות רק בחלקן גם אם הן היו לצורך יצירת הכנסה לעסק. ביחס לכל סוג הוצאה שכזו נקבע בתקנות המס מהו החלק המוכר. בין ההוצאות הללו ניתן לציין בין השאר: אחזקת רכב, טלפון נייח בעבודה מהבית, טלפון נייד, נסיעות לחו"ל, אש"ל, כיבודים וביגוד מקצועי.
   
 3. כאשר ההוצאה משמשת הן לצורך ייצור הכנסה והן לצורך פרטי – מוטלת על העוסק המורשה החובה לבצע הפרדה ברורה בין החלק העסקי לחלק הפרטי. אם לא ניתן לבצע הפרדה שכזו, ההוצאה אינה מוכרת. אם אתם עובדים מהבית חשוב מאוד לנסות ולייצר הפרדה בין ההוצאות. ניתן למשל להשתמש באזור מוגדר בבית כמשרד, ולקבל הכרה בהוצאות הקשורות אליו, או לפצל בין קווי הטלפון הביתיים והעסקיים.
   
 4. קיימת אבחנה בין הוצאה שוטפת לבין הוצאה הונית (רכוש קבוע) - הוצאה שוטפת היא כזו שנעשית לצורך שמירה על הקיים או לתפעול השוטף של העסק. הוצאה הונית נועדה לשמש אותנו למשך מספר שנים (קניית מחשב לדוגמה). ההכרה בהוצאות הוניות היא מדורגת על פי הפחת בערך הציוד. לכל סוג של רכוש קבוע נקבע בתקנות המס אחוז הפחת (למחשב הוא33% וריהוט משרדי הוא 6%.
   
 5. למס הכנסה מותר לא להכיר בחלק מההוצאות אם הן נראות לו מופרזות. זאת, על מנת למנוע הונאות ושימוש לרעה במנגנון על מנת לנפח הוצאות ולהימנע מתשלום מס כדין.
   
 6. אחוז המע"מ שניתן לקזז תלוי בסוג ההוצאה - מ-100% (אחזקת משרד, אחזקת מחשב, יחסי ציבור ייעוץ מקצועי ועוד), דרך אחוז משתנה בהתאם לשימוש הפרטי (אחזקת רכב, אינטרנט) ועד לאפס (הוצאות ללא חשבונית מס כמו למשל ליסינג, ארוחות עסקיות, ארנונה).
   

בשורה התחתונה:

על מנת לחסוך כמה שיותר כסף בתשלום המס, מומלץ לתעד יום-יום את כל ההוצאות שלכם אשר קשורות למשרד, וכמובן להקפיד לאסוף את החשבוניות עבורן.

במקביל, כדאי לייצר הפרדה ככל האפשר בין ההוצאות הפרטיות לעסקיות – כדי לקבל הכרה בכמה שיותר הוצאות שמשמשות אתכם לצרכי המשרד.

בהחלט ניתן להיעזר בשירותי רואה חשבון על מנת לבדוק אלו הוצאות מוכרות בענף שבו אתם עוסקים – ולראות אלו הוצאות אתם יכולים לרשום תחת העסק על פי החוק.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש