שתף

עוסק מורשה או עוסק פטור - איך לקבל את ההחלטה הנכונה?

ההבדלים המהותיים בין עוסקים מורשים לעוסקים פטורים הוא שהעוסקים הפטורים אינם גובים מע"מ על העסקאות ואינם מזדכים במע"מ על התשומות. אך מה ההבדלים הנוספים? כל הפרטים בכתבה שלפניכם

06.09.2010

בפני עסק קטן עומדת סוגייה – האם להתאגד כעוסק מורשה (יחיד) או כעוסק פטור?

כתבה זו מעלה את השיקולים העיקריים שיש להתחשב בהם כדי לקבל החלטה נבונה בסוגייה זו: ההבדלים המהותיים בין עוסקים מורשים לעוסקים פטורים הוא שהעוסקים הפטורים אינם גובים מע"מ על העסקאות ואינם מזדכים במע"מ על התשומות ולכן אינם חייבים בדיווח חודשי/ דו חודשי למס ערך מוסף.

כמו כן, העוסק הפטור מוציא קבלות בלבד עבור תקבוליו ואינו נדרש בהוצאת חשבוניות.

בכל הנוגע לדיווח למס הכנסה ולביטוח לאומי,  הרי שאין כל הבדל בין העוסקים.

עוסק פטור לצורך מע"מ יכול להיות רק עסק שמחזור עסקאותיו (הכנסותיו) אינו עולה על 73,300 ₪ בשנת 2010.

כמו כן, קיימת רשימת עוסקים שאינם יכולים להיות עוסקים פטורים ובהם אדריכלים, סוכני ביטוח, רופאים, עורכי דין, מהנדסים, רואי חשבון, פסיכולוגים וכו'.

בהתאם לכך, לעוסקים שיכולים להתאגד כעוסק פטור ישנם כמה שיקולים:

1. ברוב המקרים, עוסק פטור יכול להציג מחירים זולים יותר מאשר מתחריו, העוסקים המורשים.

לדוגמא: אם מורה פרטי שהוא עוסק מורשה ומעוניין לגבות על שעת הוראה 100 ₪ - הוא מחוייב לגבות מהלקוח גם 16% מע"מ ועלותו ללקוח היא 116 ₪. 

כל זאת, בעוד שעוסק פטור יגבה 100 ₪ בלבד או לחלופין יגבה 116 ₪ שכולם יישארו בכיסו.

2. כעוסק מורשה - דיווח תקופתי למס ערך מוסף יכול להיות כרוך בעלויות של מאות ₪ חודשיים ליועצי מס או לרואי חשבון. עלויות אלה נחסכות לעוסק הפטור. לעוסקים מורשים ישנה אפשרות לבצע את ניהול החשבונות והדיווחים בעצמם וכך לחסוך שכר טירחה זה. עם זאת – דיווח זה דורש מקצועיות, זמן וטירחה.

3. מנגד, לעוסק מורשה ישנה אפשרות לדרוש תשומות בגין הוצאותיו השונות, להבדיל מהעוסק הפטור וכך הוא יוכל לקזז או לדרוש משלטונות המע"מ סכומי כסף עבור רכישות דלק, טלפון, ציוד משרדי וכו'.

4. לעיתים ישנם שיקולים מנהליים - כאשר לקוחות דורשים מהעסק להיות עוסק מורשה ולהוציא חשבונית (ולא קבלה בלבד) או פסיכולוגיים – כאשר העסק מאמין שיצליח לשווק ולמתג את עצמו טוב יותר בתור עוסק מורשה. שיקולים אלה יהיו בדרך כלל "לטובת" העוסק המורשה.

לסיכום:

נראה שבמרבית המקרים (כאשר ישנה אפשרות לכך), שיקולי החסכון ומניעת הבירוקרטיה המובאים בסעיפים 1 ו-2 הינם משמעותיים יותר עבור בעל עסק קטן.

יחדעם זאת, יש לבחון את חשיבות השיקולים 3 ו-4 ולהגיע להחלטה מושכלת.

כתבה זו נכתבה על ידי רואה חשבון אלעד גריזים – שותף במשרד רואי חשבון גריזים ושות`.

לאתר שרד רואי החשבון גריזים

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש