שתף

"ספינה בים רוגש" - איך לנהל את תיק ההשקעות שלכם בתקופה הקרובה?

איך כדאי לנהל את תיק ההשקעות בתקופה הקרובה כש-2016 מסתיימת ו-2017 מתחילה

16.08.2016

אנחנו נמצאים, לכל הדעות, בתקופה לא יציבה בשוק ההון.

יש שיגידו שמדובר בספיחי המשבר הכלכלי הגדול של 2008, יש שיגידו שמדובר בתנודות שגרתיות, אך מה שבטוח הוא שהמשקיע הפשוט לא כל כך יודע לאן עליו לפנות, כשאנחנו כבר עומדים לפני הישורת האחרונה של 2016, בואכה 2017.

אם כן, איך כדאי לנהל את תיק ההשקעות בתקופה הקרובה?

בזהירות, עם ראש פתוח - ובשילוב בין כמה אפיקים יחד. 

קשה להצהיר כיום על אפיק אחד שאפשר להגדירו כיציב ובעל תשואה ראויה מספיק: חסכונות הבנקים מציעים תשואה נמוכה בשל הריבית האפסית, "ירושה" עולמית משנת 2015; שוק המניות מקרטע, ובורסות רבות בעולם אף מציגות ביצועים שליליים (הבורסה של תל אביב, לדוגמה, סגרה את השליש הראשון של 2016 בתשואה שלילית); הפנסיות הן סיפור מורכב בפני עצמן, וגם קרנות ההשתלמות לא מציעות ביצועים זוהרים מדי; שוק הנדל"ן אומנם יציב, אך מאז 2015 - לפחות כאן בישראל - התשואה שהוא מציע אינה מרשימה במיוחד.

אם כן, מה על המשקיע לעשות כיום, לקראת סוף קיץ 2016?

רוב המומחים טוענים שהבורסה תמשיך לדשדש עוד זמן רב, ולא תציג עלייה משמעותית (אגב, לפי רבים מהם, גם ב-2017). מצד שני, היא לא צפויה לקרוס, כך שמבחינת משקיעים רבים זהו אפיק יציב וראוי.

דווקא ענף הנדל"ן עשוי להציג קפיצה משמעותית במדינות רבות, כדוגמת ספרד וארה"ב, אך אין לדעת אם מגמה זו תימשך בשיא עוצמתה בשנת 2017.

ההמלצה של רוב המומחים היא להיכנס בזהירות לשוק ההון, ולבחון כל השקעה לעומק.

העצה הידועה, "לא לשים את כל הביצים בסל אחד", הופכת רלוונטית עוד יותר בזמן ששוק ההון רוגש ורועש כמו ים סוער, ולכן כדאי להשקיע בכמה אפיקים - ולהותיר נתח לא קטן באזור הסולידי, כדי להפחית את הנזק במקרה של הפתעה לא צפויה.

בסך הכל, יתרת 2016, כמו גם שנת 2017, לא צפויות להביא עמן בשורות מרחיקות לכת, הן מבחינה שלילית, אך גם לא מבחינה חיובית.

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לבחירת מנהל תיקים, אנא השאירו את הסעיפים הקצרים הבאים:

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש