שתף

סערה בשוק ההון - מה עושים?

כבר מזמן לא שמענו את המשפט: "חשש מהתפרצות אינפלציונית", אולם חשש זה שב ועלה בעקבות שני פרסומי המדד האחרונים. החשש מהרמת הראש של האינפלציה מחזק את הסבירות להעלאת הריבית המוניטרית בישראל ביום שני הבא

18.12.2007

שוק ההון עבר אתמול יום קשה. כל זאת, על רקע פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר, שעלה ב- 0.4%, הרבה מעל המצופה.

התווספו לכך החשש מהתרחבות משבר האשראי בעולם, עליית מחיר הנפט והירידות בוול סטריט בסוף השבוע.

כבר מזמן לא שמענו את המשפט: "חשש מהתפרצות אינפלציונית", אולם חשש זה שב ועלה בעקבות שני פרסומי המדד האחרונים.

החשש מהרמת הראש של האינפלציה מחזק את הסבירות להעלאת הריבית המוניטרית בישראל ביום שני הבא.

כפי שכולכם ראיתם, שוק ההון הגיב בחריפות ובאגרסיביות ולא רק במניות. אומנם מדדי המניות המובילים ירדו בשיעורים חדים של למעלה מ- 3% ומדד היתר ביותר מ- 5%, אבל הדרמה הגדולה באמת הייתה בשוק איגרות החוב ובעיקר בשחר.

בסיכומו של יום המסחר אתמול, השחר הארוך ביותר, זה שנפדה בעוד 19 שנה, ירד ב- 3.5%, יותר ממניות ת"א 100.

השחר ל- 9 שנים ירד ב- 2.5% וגם אגרות החוב הצמודות למדד הארוכות, אשר תאורטית נותנות הגנה מפני אינפלציה, ירדו בכ- 2% על רקע החשש מעליית ריבית.

אז מה עושים היום, כשהדולר כבר פתח את הבוקר בשער בין-בנקאי של מעל 4 ש"ח לדולר? וכשהבורסות במזרח ירדו (אם כי לא היו שם התרסקויות) וכשהדיווחים בעיתונים הכלכליים קודרים מתמיד וכוללים דיווח של מעל 250 מליון ש"ח פדיונות מקרנות הנאמנות אתמול?

קודם כל בלי פאניקה.

הדרך הבטוחה ביותר להפסיד היא לפעול בהסטריה ולא לבדוק היטב את הנתונים הכלכליים. יש לבדוק, האם באמת התערער הבסיס הכלכלי של מדינת ישראל? האם יש לנו כאן יציאה מהבקבוק של השד האינפלציוני?

הרי רק לפני שנה, כשהאינפלציה הייתה שלילית טענו כל הכלכלנים (ובצד)ק שזה מצב לא בריא למשק.

תזכרו גם שרק לפני כמה שבועות בכו כל היצואנים על הנזק הגדול שנגרם להם כתוצאה מהדולר הנמוך.

לכל מי שיש היום תיק השקעות ולא יודע מה לעשות איתו, אני מציעה קודם כל לקחת נשימה עמוקה ולתת לשווקים להתנהל בימים הקרובים בלי לנקוט בצעדים דרסטים בתיקי ההשקעות.

בסיכומו של דבר:

בחלקים הסולידיים שמרו רוב המשקיעים, או לפחות הזהירים מביניהם, על מח"מ שקלי וצמוד קצר עד בינוני, שבאופן תאורטי מסוכן פחות ועל כן יורד פחות מהנכסים בעלי המח"מ הארוך יותר.

גם במניות, מרבית הציבור מושקע במניות תל אביב 25 או תל אביב 100, שמייצגות חברות גדולות ויציבות. אבל לצערנו כשיורד גשם כולם נרטבים - כל שוק אגרות החוב נפגע וכל המניות נפגעות. לעומת זאת על פני זמן ההיסטוריה לפחות הוכיחה שמי שלא עושה כלום - מועיל לתשואה של תיק ההשקעות.

מספיק להיזכר בתקופת הירידות האחרונה שהייתה בחודשי הקיץ האחרון, והפדיונות הגדולים שבאו לאחר מכן. כמה הצטערו כל המוכרים בפאניקה, שפיספסו את התיקון באוקטובר. 

הכתבה מאת: תמי זנד, מנהלת תחום הפעילות בניירות ערך בבנק ירושלים.

אין לראות בכתבה זו משום חוות דעת, ייעוץ או המלצה. האמור בכתבה זו הינו על דעת הכותבת בלבד.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש