שתף

סיכום שנת 2010 בשוק קופות הגמל – מתיקון 3 לתיקון 5, ולקראת שינוי גדול בשנה הקרובה

14.12.2010
השנה האחרונה לא הייתה פשוטה עבור קופות הגמל. עליות בתחילת השנה וירידות חדות בהמשך, תחושת נטישה ולחץ מצד משקיעים לנוכח הירידות ותיקון 5, שהועבר בימים האחרונים (שבא לתקן למעשה את תיקון 3 של משרד האוצר ומהותו תוסבר בהמשך המאמר), ועומד לעשות מהפכה בשוק קופות הגמל הפנסיוניות ב-2011. הפעם ננסה לבדוק מה עשו קופות הגמל בשנה האחרונה, ומהו הצפי לגבי ביצועיהן בשנה הקרובה.
כמובן שקופות גמל הן מכשיר חסכון לטווח ארוך (ואף מוגדר כחסכון פנסיוני), לפיכך, אין להסתמך על שנה אחת בלבד, בכדי להכריע אודות איכותן של קופות גמל לאורך שנים. יתכן, כי קופת גמל כזו או אחרת סבלה משנה גרועה. כמובן שאין לשכוח, כי המשבר הכלכלי פגע בכל תחומי הכלכלה ובהחלט פגע גם בקופות הגמל, כך שאם מטרתכם היא לבצע השוואה בין קופות הגמל, עשו זאת לאורך שלוש שנים אחורה לכל הפחות ורצוי לחמש שנים.

סיכום שוק קופות הגמל – זו הייתה שנת 2010 שהייתה
בתחילת השנה נרשמה תשואה חיובית בשוק קופות הגמל, בעיקר לנוכח עליית שוק המניות ועליות האג"ח הממשלתיות והקונצרניות. שוק המניות הניב תשואות חיוביות לנוכח עליית מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 (בשיעור ממוצע של כ-8%), אג"ח קונצרניות עלו ביותר מ-11% (בעיקר אג"ח תל בונד לסוגיהן) ואג"ח קונצרניות ללא מדד עלו בכ-20%. בנוסף, עבר שער הדולר תיסוף בסך 2.4% מתחילת השנה וערכי מק"מ עלו אף הם.
עם זאת, בחודשים אוקטובר ונובמבר 2010 הראו קופות הגמל הגדולות (תמר, קה"ל, עוצמה, גדיש, כנרת) תשואה נומינלית שלילית. קופות גמל אלה מהוות שליש משוק קופות הגמל בישראל, ולפיכך השפעתן על תשואת קופות הגמל הכללית היא גדולה. מאין נבעו הירידות? מאותו מקום של העליות בתחילת השנה – ירידות בשוק המניות ובשוק האג"ח הממשלתיות והקונצרניות.

 

 

להלן דירוג קופות הגמל לשנת 2010


תשואה נומינלית ל-12 חודשים (%)

שם הגוף המנהל

שם קופת הגמל

26.66

ילין לפידות קופות גמל בע"מ

ילין לפידות מנייתית

23.26

אינפיניטי ניהול השתלמות וגמל בע"מ

אינפיניטי גמל פ סל מנייתי

22.94

אינפיניטי

אינפיניטי גמל ב סל מנייתי

22.66

פסגות קופות גמל בע"מ

פסגות שיא גמל מניות

22.65

אנליסט קופות גמל בע"מ

אנליסט גמל מניות

22.29

מיטב גמל ופנסיה בע"מ

מיטב תגמולים מניות

21.90

מיטב גמל ופנסיה בע"מ

ישיר דינאמית גמל מניות

21.82

מיטב גמל ופנסיה בע"מ

מיטב גמל מניות

21.14

הלמן אלדובי קופות גמל ופנסיה בע"מ

תגב מנייתי

20.97

אנליסט קופות גמל בע"מ

אנליסט גמל כללי ב`

 

בשנת 2010 המשיכה גם העלייה בדמי הניהול של קופות הגמל
עוד מאפיין שהחל כבר לפני כשלוש שנים והמשיך גם השנה – דמי הניהול של קופות הגמל ממשיכים לעלות ובדיקה קצרה מגלה, כי הם עלו באחוז שלם כמעט מאז 2006. המשמעות? התשואות של משקיעי קופות הגמל ירדו לנוכח גריעת דמי הניהול מהרווחים, ועושה רושם כי למרות שמשרד האוצר מגביל את דמי הניהול ל-2% בלבד, הרי שחברות ההשקעות מתקרבות יותר ויותר אל הגבול העליון על חשבון המשקיעים.
ומה צפוי בשנת 2011 בתחום דמי הניהול? כחלק מתיקון 5 שיוסבר להלן, הרי שכוונת משרד האוצר להגביל עוד יותר את דמי הניהול המותרים לגביה בעבור ניהול קופות הגמל, מה שיגביר את התחרות בין קופות הגמל השונות.
זכרו, כי בעת הצטרפות לקופת גמל או בעת מעבר מקופה לקופה מומלץ, ונדרש להתמקח עם בית ההשקעות אודות דמי הניהול שיגבו מכם, התמקחות שמשמעויותיה הגדלת הרווחים עבור המשקיעים בסופו של דבר.

ומה צפוי ב 2011? קודם כל, תיקון 5
בחודש האחרון פרסם משרד האוצר את התוכנית להגברת התחרות בשוק הפנסיוני, הקרויה "תיקון 5", מטרתו העיקרית של תיקון 5 היא להפסיק את ההגמוניה של חמשת השחקנים המרכזיים בשוק החיסכון הפנסיוני כיום (שהם חמש קבוצות הביטוח הגדולות בישראל – כלל ביטוח, מגדל, הפניקס, הראל ומנורה מבטחים), ולאפשר את חזרתן למשחק של קופות הגמל, שנפגעו מאוד מתיקון 3 שהועבר בשנת 2005. במסגרת תיקון 5, תוכלנה קופות הגמל למכור מוצרים פנסיונים נוספים, דוגמת ביטוח חיים וביטוח אובדן כושר עבודה, שהיו עד כה בלעדיים לקרנות הפנסיה, שהיו בשל כך אטרקטיביות יותר. כאמור – לא עוד. באמצעות תיקון 5, תוכלנה גם קרנות הגמל למכור מוצרים אלה, ולספק פתרון פנסיוני מלא ללקוחותיהם. סעיף נוסף הכלול בתיקון 5 הוא שינוי אופן התגמול על ייעוץ לקופות גמל, הניתן על ידי גופים פיננסיים. כך ניתן יהיה להגביר את תפוצתן בקרב המשקיעים. במילים אחרות – הבנקים יתוגמלו באופן מועדף על יעוץ לביטוחי חיים, שמרגע שיכללו בתוך קופות גמל , הצפי הוא כי תפוצתן תעלה. מטרתו של תיקון 5 היא בסופו של דבר ליצור מנגנון השוואה פשוט בין החסכונות הפנסיוניים השונים, וליצור שוויון במוצרים המוצעים במסגרתם וכן בדמי הניהול.
אז מה מנסה האוצר לעשות היום על מנת לתקן את המצב? ראשית, מנסה האוצר להרחיב את קופות הגמל, על מנת שתשובנה להיות אטרקטיביות לציבור המשקיעים, ושנית לשנות את אופן התגמול על ייעוץ לקופות גמל הניתן על ידי גופים פיננסיים, ובכך להגביר את תפוצתן בקרב המשקיעים.

ורגע, מה לגבי יוזמת צ`ילה?
יוזמת צ`ילה הועברה בשנת 2008 ויישומה אמור להתחיל בתחילת 2012, מה שהופך את השנה הקרובה לשנה האחרונה, בה נוכל להמשיך להפקיד בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות, כפי שעשינו עד כה. עקרונותיה של תוכנית צ`ילה פשוטים – במקום להציע קופות גמל במסלולי השקעה שונים, יוכל כל בית השקעות להציע מוצר אחד בלבד עבור כל רמת סיכון, שנקבעה מראש, וכל אזרח יוכל להפקיד את כספו לקופת גמל המתאימה ברמת הסיכון שלה לגילו.
במילים אחרות – על מנת לדחוף צעירים להשקיע בקופות גמל בעלות סיכון גבוה יותר, וליצור עבורם תשואות גבוהות יותר (בשאיפה), ישקיעו אלה את כספם בקופות מנייתיות בעיקרן, לעומת בני הגיל המבוגר שיוכלו להשקיע בקופות גמל סולידיות בלבד.
אופן יישומה של תוכנית צ`ילה בישראל עדיין לא ברור, עדיין אין מידע, האם המעבר יהיה הדרגתי או מיידי, עבור בני הגילאים כולם או עבור פלחי שוק ממוקדים, וכיצד יראו קופות הגמל שלנו בעוד כשנה, אולם מה שברור הוא שהשנה הזו תהיה שנת מפנה בשוק של קופות גמל בישראל.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש