שתף

סיכום השנה בקרנות הנאמנות

גיוסי שיא, הצלחה לקרנות הכספיות והיחלשות באג"ח מדינה. 10 עובדות של השנה שחלפה על תעשיית הקרנות

13.02.2014

שנת 2013 הייתה שנה טובה למשקיעים בשוק ההון. באופן טבעי, גם תעשיית קרנות הנאמנות מסכמת שנה מוצלחת במהלכה היא רשמה שיאים. 

הנה 10 עובדות על השנה שחלפה:

 1. תעשיית קרנות הנאמנות גייסה ב-2013 יותר מ-55 מיליארד שקלים, שליש מסך הנכסים שנוהלו בתעשייה בתחילת השנה, כ-170 מיליארד שקל. מדובר בשיא היסטורי ששבר את השיא הקודם, שהיה פחות ממחצית - 21 מיליארד שקלים - בשנת 2009. לשם השוואה היקף הנכסים שמנוהלים באופן פסיבי במוצרים עוקבי מדד כמו תעודות סל וקרנות מחקות הוא 100 מיליארד שקלים נכון להיום. בסך הכל תעשיית הקרנות הניבה תשואה ממוצעת ב-2013 של 7.5%, מה שצפוי להמשיך ולהזרים אליה כספים.
   
 2. הקרנות המסורתיות רשמו גיוסים של כ-33 מיליארד כשקרנות אג"ח כללי גייסו כ-22 מיליארד שקל מתוך סכום זה.
   
 3. חלק גדול מזרימת הכספים הייתה אל קרנות כספיות. ב-2013 נרשמה צמיחה של כ-70% בנכסי הקרנות הכספיות שגייסו 18.7 מיליארד שקל שמנהלות כעת נכסים בסך של 61 מיליארד. הסיבה: לאחר ביטול דמי המשמרת על הקרנות הכספיות מתחילת השנה הן הפכו להיות אלטרנטיבה עדיפה על פיקדונות בבנקים. הרפורמה הוסיפה תשואה ממוצאת של 0.4% בשנה למשקיעים בגזרה זו. כאשר בנק ישראל החל להפחית את הריבית לאורך השנה, עד שהגיע לשיעור של 1%, החל להצטמצם שיעור הכספים המוזרם לקרנות הכספיות, כאשר ברבע האחרון של שנה התהפכה המגמה ו-3 מיליארד שקלים נפדו מאפיק זה.
   
 4. ההצלחה ב-2013 מהווה המשך המגמה שהחלה שנה לפני כן ובסך הכל בשנתיים האחרונות, היקף הנכסים עלה ב-90 מיליארד. לשם השוואה - בשנת 2008 היקף הנכסים היה 98 מיליארד שקלים בלבד.
   
 5. מאחר שכ-500 מיליארד שקלים נמצאים עדיין בפיקדונות שבהן הריבית היא כמעט אפס, סביר להניח שבשנים הקרובות, בהתאם למגמות הריבית, תמשיך זרימת הכספים לקרנות הכספיות. כדאי לציין בהקשר זה שבמהלך השנה הקרובה יושקו קרנות חדשות שיקודמו על ידי הרשות לניירות ערך, שיקראו קרנות פיקדון. מדובר בקרנות סולידיות שניתן יהיה להחזיק בהן מק"מ ופקדונות בלבד, ומשך החיים הממוצע המקסימלי יהיה 60 יום בלבד.
   
 6. אג"ח בארץ מדינה הניבו תשואה ממוצעת נמוכה יחסית, של פחות מ-4%. המשקיעים לא התלהבו ושני מיליארד שקל נפדו מהן. קרנות בארץ שקליות השיגו תשואה נמוכה עוד יותר של 3.2%, אבל הן דווקא גייסו סכום של כ-2 מיליארד שקלים.
   
 7. נכסי קרנות אג"ח קונצרני צמחו השנה ב-45% לכ-34.5 מיליארד שקל - קבוצת הקרנות השנייה בגודלה מבין הקרנות המסורתיות. הגיוסים בקרנות הקונצרניות הסתכמו השנה בכ-8.5 מיליארד שקל, כחצי מיליארד שקל יותר מאשר בשנת 2012.
   
 8.  קרנות נאמנות מנייתיות בארץ ובחו"ל גייסו כ-4.6 מיליארד שקלים והתשואות היו 22.7 ו- 12.5 אחוזים בהתאמה. שיעור החשיפה לקרנות מנייתיות בציבור עדיין נמוך ועומד על 3%, התשואה הגבוהה והפחתת דמי הניהול בתחום צפויה להמשיך ולהזרים להן כספים נוספים בהמשך שנת 2014. המשקיעים העדיפו את קרנות מניות בישראל שהובילו את הגיוסים עם 2.6 מיליארד שקל, כאשר נכסי קרנות מניות חו"ל גייסו השנה 2 מיליארד שקל.
   
 9. עוד מגמה שבלטה בשנה שעברה הייתה שילוב של קרנות אג"ח כללי, בהן יש מניות לצד אגרות חוב, והן גיוסו 22 מיליארד שקלים במהלך השנה.
   
 10. עוד עולה מהסיכום השנתי כי קרנות אג"ח חו"ל שהתנהלו בסימן עליית תשואות לפדיון של אגרות החוב הממשלתיות בארה"ב וייסוף השקל, רשמו השנה פדיונות כבדים של 1.2 מיליארד שקל. נכסיהן התכווצו בכ-50% ל-3.8 מיליארד שקל.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש