שתף

נמשך השגשוג בענף קרנות הנאמנות

במחצית הראשונה של השנה נרשמו גיוסים מרשימים בקרנות, עם העדפה לקרנות הכספיות וחולשה בקרנות אג"ח מדינה

16.07.2013

החצי הראשון של 2013 הסתיים עם גיוסי שיא של כל הזמנים בקרנות הנאמנות - 31.5 מיליארד שקל.

מי שמובילות את הענף הן הקרנות הכספיות שגייסו לא פחות מ-16.6 מיליארד שקלים בחודשים ינואר עד יוני. קרנות אג"ח כללי מובילות את הקרנות המסורתיות – והן גייסו כ-10 מיליארד שקלים. הלהיט של שנת 2012 קרנות אג"ח מדינה איבד מזוהרו – וקרנות אלו איבדו בסיכום חצי שנתי כ-1.45 מיליארד שקל.

הקרנות המסורתיות רשמו בסך הכל במחצית השנה הראשונה גיוס של כ-15 מיליארד שקלים – פי 2 מאשר בתקופה המקבילה בשנת 2012.

נמשך הביקוש לקרנות אג"ח קונצרני ומתחילת השנה הן גייסו כ-6.7 מיליארד שקל. קרנות אג"ח חו"ל לעומת זאת איבדו כ-670 מיליון שקל, בעיקר בשל התחזקות השקל ועליית התשואות באגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות בעולם. הנה כמה נתונים על הנעשה בענף בחודשים האחרונים:

יולי מבטיח

המחצית השנייה של השנה נפתחה בקצב דומה - ובשבועיים הראשונים של חודש יולי גויסו כ-4.5 מיליארד שקלים ב-9 ימי מסחר בלבד. היקף הנכסים טיפס לכ-209 מיליארד שקלים (גידול של 39 מיליארד מתחילת השנה). היקף הנכסים בקרנות הכספיות הוא כ-60.9 מיליארד שקלים, כמעט כפול מאשר בתחילתה של השנה. היקף הנכסים בקרנות המחקות הוא כ-12.05 מיליארדי שקלים.

יוני סוער

במהלך חודש יוני נרשמו גיוסים של כ-5.7 מיליארד שקל בענף קרנות הנאמנות, מתוכם, כ-4.25 מיליארד בקרנות הכספיות וכ-1.4 מיליארד בלבד בקרנות המסורתיות, צניחה של 60% לעומת חודש מאי.

החשש בשווקים מהפסקת ההרחבה הכמותית בארה"ב, בשל רמז ששיגר נגיד הנבק המרכזי בן ברננקי בנאום שנשא, הוביל לצניחה בגיוסים לקרנות אג"ח כללי וקונצרני לעומת חודש מאי. במסחר - אגרות חוב קונצרניות התאפיינו במגמה מעורבת (מדדי תל-בונד 20,40,60 רשמו תשואה שלילית קלה). בעקבות המסחר התנודתי והתשואות השליליות ספגו קרנות אג"ח קונצרני ירידה חדה של כ-45% בקצב הגיוסים לעומת החודש הקודם וגייסו כ-430 מיליון שקל.

בגזרת שוק ההון מדד ת"א 25 ירד בחודש יוני ב-3.4% ות"א 100 ב-3.3%. המשקיעים הורידו בתגובה את קצב ההשקעה בתחום וכך נרשמה ירידה של כ-50% בקצב הגיוסים לקרנות המנייתיות1 לכ-200 מיליון שקל.

מאי מנייתי

במהלך חודש מאי נרשמו שיאים מרשימים בגיוסים לקרנות אג"ח כללי ולקרנות המנייתיות. לעומת זאת, נרשמה ירידה חדה בקצב הגיוסים של הקרנות הכספיות, ביחס לאפריל. במהלך חודש מאי גייסו הקרנות בסך הכל 4.4 מיליארד שקלים.

זה היה חודש חזק במיוחד לקרנות אג"ח כללי שהיו הבולטות בקרב הקרנות המסורתיות, עם גיוס של 2.5 מיליארד שקלים - זינוק בשיעור של 70 אחוזים ביחס לחודש אפריל. קרנות אג"ח כללי, ובעיקר קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית, קרנות 10/90 וכו`, גייסו סכום גבוה יותר מבכל החודשים מאז ינואר 2012.

גם הקרנות המנייתיות הציגו חודש שיא – הטוב ביותר מאז חודש מאי 2009, והן גייסו 400 מיליון שקל. זאת במקביל לעליות במדדים. זה היה זינוק חד בשיעור של יותר מ-120% בקצב הגיוסים לעומת החודש שקדם לו. הובילו את הגיוסים קרנות מניות בישראל וגמישות שגייסו בחודש זה כ-260 מיליון שקל לעומת 120 מיליון שקל במהלך חודש אפריל.

לעומת זאת נרשמה בחודש מאי ירידה של כ-25% בגיוסים לקרנות אג"ח קונצרני – לסכום של 760 מיליון. הירידה בגיוסים בחודש זה הגיעה למרות שאגרות החוב הקונצרניות התאפיינו במגמה חיובית בסך הכל במהלך חודש מאי. באפיק השקלי נרשמו בחודש מאי גיוסים של מעל למיליארד שקל בקרנות הכספיות, כאשר לעומת זאת הקרנות השקליות רשמו פדיונות בשיעור של כ-70 מיליון שקלים.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש