שתף

ניתוח מגמות בשוק קרנות הנאמנות - הקרנות המסורתיות מרימות ראש

ברבעון הראשון של 2012 נרשמו גיוסים מרשימים לקרנות המסורתיות – מה שמצביע על עלייה מסויימת בתיאבון לסיכון של ציבור המשקיעים. הקרנות של אלטשולר שחם בלטו במיוחד

14.05.2012

שנת 2012 נפתחה במגמה חיובית בקרנות הנאמנות המסורתיות. אחרי תקופה ארוכה של רבעונים שלילים, ברבעון הראשון של השנה נרשמו גיוסים של כ-4.2 מיליארד שקל בקרנות אלו. זה היה הרבעון החיובי הראשון לאחר 3 רבעונים שליליים רצופים בשנה הקודמת. כמו כן, זו הפעם הראשונה מאז סוף שנת 2010 שבה נרשמו 3 חודשים רצופים של גיוסים חיוביים בקרנות אלו.

השינויים מצביעים על עלייה מסוימת בתיאבון לסיכון של הציבור ומנהלי ההשקעות שמייצגים אותו, שכן קרנות הנאמנות המסורתיות הן בעלות סיכון גבוה יותר מקרנות אחרות שסבלו מפדיונות. הנתונים מלמדים שהכספים שהגיעו לקרנות הללו עברו בעיקר מקרנות נאמנות סולידיות יותר – כמו קרנות כספיות ושקליות. הקרנות שנהנו מהן הן אג"ח חברות, אג"ח מדינה וצמוד מדד וכן קרנות מנייתיות. עם זאת, הקרנות שערכו את עיקר הגיוסים הן הקרנות שפועלות בסיכון נמוך יחסית מבין הקרנות המסורתיות, כך שלא מדובר במהלך שמשמעותו גדולה מאוד.

ענף קרנות הנאמנות הישראלי כולל כיום מעל ל-1,000 קרנות שונות, שרובן פועלות בתחומים שגרתיים, אך כמה מהן מציעות אופציות השקעה ייחודיות וחדשניות.

שוכחים מ-2011

הגיוסים בחודשים האלה שינו את המגמה שנרשמה בשנה הקודמת. בסיכום שנת 2011 תעשיית קרנות הנאמנות ירדה ב-10% להיקף נכסים בסך 142.3 מיליארד שקל. הגוף המוסדי שהוביל את התעשייה בסוף 2011 הוא "פסגות", עם היקף כספים בסך של 24.7 מיליארד שקל (17.4% מהשוק), הגוף השני בגודלו היה

עיקר הירידה ב-2011 יוחסה לחולשה המתמשכת בשוק ההון ולמעבר של כספים לתעשיית תעודות הסל, שמאפשרת מעקב אחרי מדדים שונים בעלויות נמוכות יותר.

במהלך השנה נרשמו פדיונות ענק של כ-26.6 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות המסורתיות. בכך נמחקו גיוסים של כשנה וחצי, שהגיעו לאחר המשבר ב-2008. קבוצת הקרנות שסבלה מהפדיונות הגבוהים ביותר היא קרנות אג"ח חברות וכללי וקרנות מנייתיות.

למרות שהאפיק הממשלתי סיפק את התשואות הגבוהות ביותר עם עלייה של כ-5% במדד אג"ח ממשלתי כללי, קרנות אג"ח מדינה כללי וצמוד מדד סבלו גם הן מפדיונות גבוהים של כ-31% מסך נכסיהן.

המק"מ היה מפלטם העיקרי של המשקיעים, כאשר המרוויחות הגדולות מכך הן הקרנות הכספיות שנהנו מגיוסים גבוהים של כ-15.8 מיליארד שקל בסיכום שנתי. קרנות מק"מ יחיד ושער מיועד גייסו מעל 7 מיליארד שקל.

כמה נתונים בולטים מהרבעון האחרון:

  1. בית ההשקעות "אלטשולר שחם" גייס ברבעון לא פחות מ-1.4 מיליארד שקל, בעיקר בזכות הימור מוצלח על השווקים המפותחים בחו"ל שהשיאו תשואות טובות.
  2. כמו כן בלטו בגיוסים לקרנות המסורתיות "מגדל שוקי הון" ו"מנורה מבטחים פיננסים" (יש לציין כי "מגדל שוקי הון" איבד בקרנות הכספיות כמיליארד שקל מתחילת השנה).
  3. שינוי מגמה נרשם במרץ בפסגות שפדה כ-34 מיליון שקל בקרנות המסורתיות. הקרנות הכספיות שלו גייסו כ-500 מיליון שקל, רובם לקרן חדשה ששמה "פסגות מטרה: תחליף לפיקדון בריבית בנק ישראל".
  4. הקרנות שנהנו ממירב הגיוסים (במהלך חודש מרץ) היו קרנות אג"ח קונצרני שבלטו במיוחד - וגייסו כ-720 מיליון שקל, עלייה של כ-75% בקצב הגיוסים לעומת פברואר. הקרנות הללו היו האפיק המגייס ביותר בחודש זה. במרץ נרשמה ירידה חדה של כ-40% בגיוסים לקרנות אג"ח מדינה לעומת פברואר, אבל גם כך אלו גייסו סכום של כ-550 מיליון שקל.
  5. מגמה מעניינת נוספת נרשמה בקרנות המנייתיות – מעבר להשקעות בחו"ל. כך למשל בחודש מרץ הקרנות המתמחות במניות בארץ איבדו כ-140 מיליון שקל, ולעומת זאת גייסו הקרנות שמתמחות במניות חו"ל כ-185 מיליון שקלים. זאת, על רקע מגמה כללית של דשדוש בשוק המניות המקומי ומעבר גדול של כספים להשקעות בחו"ל, בשל כללי רגולציה חדשים ובשל ההערכה כי השוק המקומי נושא פחות תקווה לתשואה ביחס לשווקים בחו"ל. מעניין לציין בהקשר זה כי שווי האחזקה הכולל של מניות ישראליות בכלל קרנות הנאמנות בישראל מהווה כיום כ־5.7% בלבד מנכסי תעשיית הקרנות.
שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש