שתף

ניכוי הוצאות מטפלת – איך ניתן להכיר בהוצאות טיפול על ילדים?

בעקבות פסקי הדין בעניינה של עו"ד ורד פרי, נקבעו תקדימים מהפכניים שמדינת ישראל. לראשונה: הוצאות בגין השגחה על ילדים יהיו הוצאות מותרות בניכוי למס

21.05.2009

בית המשפט העליון קיבל בחודש אפריל 2009 את עמדת בית המשפט המחוזי, וקבע כי אלמלא היו הילדים תחת השגחה, לא היה ניתן להפיק הכנסה ולכן – ההוצאות הן הכרח להפקת ההכנסות. עמדת המחוזי הייתה שהוצאות ההשגחה על הילדים שונות מהוצאות על ילדים, כגון: מזון ותרופות היות והוצאות אלה היו נצרכות בכל מקרה. 

הוצאות השגחה על ילדים מותרות בניכוי במדינות רבות בעולם.

יחד עם זאת, חלוקות הדעות בדבר ההשלכות הכלכליות של ההחלטה על המשק: רשות המיסים טוענת שעלות יישום פסק הדין היא של כ-16 מיליארד ש"ח, שדולת הנשים טוענת שהתוספת לתוצר המקומי בגין יציאה לעבודה של נשים מוערכת ב-3-5 מיליארד ש"ח בשנה לעומת אובדן הכנסה ממיסים בכ-2 מיליארד ש"ח בלבד.

ראוי לציין שחלק גדול מהנשים אינן מגיעות ל"סף המס" ולכן הכרה בהוצאות אלה אינה משפרת את מצבן.

להלן מספר נקודות לשם הבהרת פסק הדין והשלכותיו:

1. הוצאות הטיפול בילדים יוכרו החל משנת 2010.

2. ההוצאות חייבות להיות מגובות באישורים מתאימים (שוברי קבלה או שוברי דיווח לביטוח לאומי).

3. ההוצאות יוכרו באמצעות הגשת דוחות שנתיים (הן לעצמאים והן לשכירים).

4. ההוצאות יוכרו בגין ילדים עד גיל 14.

5. ההכרה בהוצאות הינה בתנאי ששני ההורים עובדים.

6. בית המשפט הפריד בין הוצאות שהן השגחה מלאה להוצאות מעורבות הכוללות גם העשרה: א. הוצאות עבור שמרטף/פית או מטפל/ת יותרו במלואן. ב. במעון (הכולל מתן ארוחות) יוכרו מחצית ההוצאות. באם לא נכללו ארוחות – יוכרו 2/3 מההוצאות. במועדונית בשעות אחר הצהריים – יוכרו 2/3 מההוצאה.

7. מטפל/ת אשר מבצע/ת גם עבודות משק בית – יוכרו ההוצאות באופן יחסי.

8. ככל הנראה, ההוצאות יחולקו בין שני ההורים באופן שווה.

חשוב לזכור! בית המשפט נתן אפשרות למחוקק לקבוע הוראות חקיקה חדשות. סביר להניח שרשות המיסים תפעיל לחצים על מנת לבטל את ההכרה בהוצאות הטיפול בילדים!

כתבה זו נכתבה ע"י רואה חשבון אלעד גריזים מנתניה ממשרד רואי חשבון גריזים ושות`

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש