שתף

ניירות ערך

27.07.2000
 1. אג``ח צמוד מט``ח – אגרות חוב ממשלתיות, או אג``ח של חברות ישראליות (אג``ח קונצרניות) או של חברות זרות (אג``ח חו``ל).
  אג``ח מבטיחה את הקרן במלואה במועד הפדיון בתוספת הצמדה למט``ח וריבית. אג``ח הנה מכשיר סחיר ומחירה מושפע משינויים בריבית של המטבע הרלוונטי לטובה או לרעה. עלות רכישה של אג``ח חו``ל גבוהה בדר``כ.
  ממשלת ישראל הנפיקה אג``ח צמודת מט``ח ממשלתית הנקראת גלבוע (שאינה מומלצת עקב תשואתה הנמוכה שהופכת אותה גם לפחות סחירה).
  ישנן גם אג``ח קונצרניות של הדס, גזית, אקסלנס וכו`.

   
 2. תעודות פיקדון סחירות / תעודות סל – תעודת סל זהו נייר ערך העוקב מדדים של קבוצת מניות (כמו מדד ת``א 25 המודד את השינויים ב- 25 המניות המובילות בבורסת ת``א), או קבוצות אג``חים או מטבעות מובילים.
  במקרה של השקעה במט``ח, ישנן תעודות סל על מדדי חו``ל ותעודות סל על מדדי אג``ח חו``ל. תעודות אלו מהוות התחייבות המבטיחה הצמדה מלאה למדד אליו היא מוצמדת, ואשר צוברת ריבית גבוהה יחסית.
  תעודת סל מתנהגת כמו פיקדון יומי, לכן בעל התעודה ייהנה מכל עלייה של הריבית הדולרית (בניגוד לפצ``מ בו הריבית נקבעת באופן חד פעמי).
  רכישת תעודת סל כרוכה בעמלת קניה ומכירה בבנק ודמי שמירה בגובה 0.5% לשנה. אם כן, תעודת סל נחשבת לכלי השקעה זול, נוח, וסחיר.
  תעודות סל ישראליות על הדולר הנסחרות כיום בשוק הן: הדס (של גאון בית השקעות), תאלי (של פסגות מקבוצת לאומי), ותכלית (של דיסקונט).

   
 3. קרנות נאמנות מט``חיות – קרן נאמנות המשקיעה לפחות 50% מנכסיה במט``ח. השקעה בקרן נאמנות מאפשרת פיזור ההשקעה בני``ע צמודי מט``ח שונים.
  קרנות נאמנות מאפשרות נזילות ברמה היומיומית וחיסכון של עלויות המרה למט``ח כיוון שההשקעה מתבצעת בשקלים.
  מצד שני, יש עלויות דמי ניהול של הקרן בשיעור של 0.5% - 1% לשנה ודמי שמירה לבנק בגובה של 0.5% לשנה.
  ישנן קרנות נאמנות המתמחות בפצ``מ נזיל, ואז הן מהוות תחליף להפקדה בפצ``מ. קרנות אלו מחקות באופן מלא את המטבע בו הן מתמחות, ולכן מבטיחות הצמדה מלאה למטבע.
  עלויות ההמרה, כאמור, נחסכות במקרה זה. אמנם קרן נאמנות אינה מבטיחה ריבית אך בגלל אופי ההשקעה שדומה לתעודות סל הריבית גבוהה יחסית לפצ``מים ופיקדונות דולריים. יש כמובן גם דמי ניהול.

   
 4. אופציות מט``חיות .

   
 5. עסקת ספוט (spot) ועסקת פורוורד (forward ) .

 

המשך למכשירי השקעה במט``ח - הערה לסיכום

 

כיצד בנקרייט יכול לסייע לסוחר במט"ח

 

מדריך מסחר במט"ח - תוכן העניינים

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש