שתף

ניהול תיקי השקעות - כלים לביצוע השוואה נבונה

במהלך השנים קמו בישראל חברות רבות העוסקות בהשקעות, כיצד תדעו היכן להשקיע את כספכם ומי ינהל אותו?

19.09.2017

בישראל קיימים עשרות רבות של בתי השקעות, רובם שייכים לחברות גדולות בתחום הפיננסים וכאלו לא חסרות בישראל.

 

חלקן חברות-בת של בית השקעות גדול, שאינו מעוניין להוריד את מכסת הסכום המינימלי להשקעה באמצעותו, ולכן הוא פותח מחלקה / חברה נוספת, המטפלת בלקוחות קטנים.

רבים מהמשקיעים אינם יודעים כלל מי ה"אבא" וה"אמא" של אותה חברה קטנה.

 

שוק ההשקעות בישראל אומנם קטן בהיקפו בהשוואה למדינות אחרות, בהשוואה לגודל שטחן הפיזי, גודל אוכלוסייתן וכדומה.

 

יחד עם זאת, במהלך השנים קמו בישראל חברות רבות העוסקות בהשקעות, ממש כמו "פטריות אחר הגשם".

 

חשוב לציין כי רוב השוק בתחום זה נחשב לאיכותי ולמקצועי, ומסוגל לספק שירות טוב ואמין ללקוחותיו, אך חשוב מאוד לזכור כי הבעיה אינה מצוייה במקצועיות או באיכות הברוקר המטפל בכם, אלא בתפיסה שלהם את המציאות מבחינת תיק השקעות שלכם.

 

כך, לדוגמה, רוב בתי ההשקעות בישראל מצהירים כי הם מטפלים בתיקים מסכום של 300,000 ש"ח ומעלה. קרי: אם אין בידיך את הסכום הזה כשהוא זמין להשקעה, אינך יכול להיות לקוח שלהם.

על פניו אין כל בעיה בדרישה זו, שהרי כל בית השקעות יכול לקבוע את "רף המינימום" שלו לקבלת לקוח.

 

הבעיה נעוצה בכך שלמרבית המשקיעים בישראל אין את הסכום הזה כשהוא זמין / פנוי להשקעה.

 

במקביל, שמענו טענות כי אם בית ההשקעות לוקח תיקים בסך של מינימום 300,000 ש"ח, אזי הוא מחפש רק להרוויח על חשבון לקוחותיו, ולא למקסם עבורם את הכסף כפי שהוא אמור לעשות במקור.

בכל מקרה, מדובר ברף יחסית גבוה לציבור הרחב המבקש להשקיע.

 

אז לפני שתחליטו היכן להשקיע את הכסף ועם מי.

אנו כאן, באתר "בנקרייט", פורטל המידע הפינסי המוביל בישראל, נשתדל לצייד אתכם במרבית הפרטים והאפשרויות בדרך להשקעה נבונה יותר:

 

ראשית, הרי שלא כל בית השקעות יתאים לכם, שכן גם סכום המינימום אותו הם מפרסמים, אינו בגדר רף פתיחה אמיתי מבחינתם, קרי: אם אתם עומדים ב"רף המינימום" להשקעה שהם דורשים, הרי שברוב המקרים יטפל בתיק שלכם סטאז'ר חסר ניסיון, ולא בטוח כי לכך שאפתם שהשקעתם שם את כספכם.

 

לכן, בחירת בית ההשקעות חשובה מאוד, וראוי שתיעשה בחשיבה מעמיקה והבנה של הצרכים שלכם תוך שיקול שייקח טוב טוב בחשבון מי יוכל לתת לכם מענה מלא ואיכותי.

 

משום כך, לעתים, בחירת בית השקעות קטן, יכולה להיות הבחירה הנכונה יותר עבורכם בטרם תעברו להשקיע בבתי ההשקעות של "השחקנים הגדולים".

 

שנית: מה חשוב להשוות כשבאים לבחור בין בתי ההשקעות?

 

1. בהשוואת בתי השקעות, חפשו מידע מוקדם.

בתי השקעות גדולים הם בעלי מוניטין ופרסום. לגבי כל בית השקעות ניתן למצוא שפע כתבות בעיתונות הכלכלה ובמסגרתם תוכלו לקרוא חוות דעת של לקוחות, הכוללות, בין היתר: מידע על השקעות שבוצעו עבור לקוחות, תפקוד בית ההשקעות בתקופות של שפל ושל הצלחה בהשוואה לשוק.

 

2. בידקו את מדיניות ההשקעה של בית ההשקעות.  בדקו האם מדיניות ההשקעה של בית ההשקעות הנבחן מתאימה לכם כמשקיעים, וכיצד תשפיע מדיניות זו על בחירת תיק השקעות שלכם על ידו?

 

השוואת בתי השקעות נעשית גם על פי הוותק של חברות ההשקעה הללו וביצועיהן לאורך תקופה שאינה פחותה משלוש שנים.

 

כמו כן, חפשו אחר חברות השקעות הפועלות גם בשווקים עולמיים, ושהן בעלות הידע והניסיון המקצועי עבור בחירת תיק השקעות במטבע זר.

 

3. בידקו את רמת השקיפות של בית ההשקעות. בידקו האם בית ההשקעות משתף את לקוחותיו בהחלטות האסטרטגיות שלו, ומנמק אותן? האם הוא מאפשר ללקוחותיו גישה חופשית אל חשבונותיהם בכל עת?

 

4. השוואת בתי השקעות בתקופת משבר. בידקו מהם הכלים העומדים בפני חברות ההשקעות להגנה על תיקי ההשקעות של לקוחותיהן בתקופות ירידה של השוק? בידקו ו-וודאו כי אתם יודעים שכספכם מוגן בפני הפסדים גבוהים בתקופה זו.

 

5. גובה דמי הניהול. השוואת בתי השקעות מתבססת במידה רבה גם על דמי הניהול שהם יגבו מכם. כל זאת, בהתייחס לגובה דמי הניהול השוטפים, גובה דמי המכירה והקניה של ניירות ערך וגובה דמי השמירה. חשוב מאוד לזכור, אפילו מעט קריטי, לזכור כי דמי הניהול הם גבוהים יותר בעת בחירת תיק השקעות בסכום קטן יותר. במקרה כזה, גם חשוב לדעת ולבדוק כי מנהל תיק ההשקעות שלכם לא "מייצר" עבורכם פעולות רבות, ולו רק על מנת "לנפח" את שורת העמלות אותן הוא גובה מכם.

 

6. בשורה התחתונה: האמינו לאינטואיציות ולתחושות הבטן שלכם, היוועצו באנשי המקצוע המתאימים לאורך הדרך, והיעזרו בחברים בעלי ניסיון בתחום ההשקעות לצורך בחירת תיק השקעות והשוואת בתי השקעות

זכרו כי לא כל המלצה היא בגדר המלצה כנה, וכי לא כל חבר הוא באמת חבר אמיתי.

 

זכרו תמיד כי מדובר בכסף שלכם.

 

* במידה וברצונכם שנציג מטעמנו יחזור אליכם בנוגע לבחירת מנהל תיקים, השאירו פרטים:

האם הסכום נזיל:

שדה חובה


שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש