שתף

נהיגה ללא ביטוח חובה – אתם בטוחים שאתם רוצים לעשות את זה ?

עומדים לנהוג ברכב ללא ביטוח חובה? רכשתם רכב חדש ואתם משתהים בחתימה על מסמכי הביטוח? ואולי אתם שואלים רכב מחבר, אולם לא שאלתם אותו אם יש לו את הביטוחים הדרושים ? בכל אחד מהמקרים שהוזכרו לעיל ורבים אחרים, נהיגה ברכב ללא ביטוח חובה היא עבירה פלילית חמורה.

ומה אם בכל זאת מצאתם עצמכם מעורבים בתאונה ונהגתם ללא ביטוח חובה ? כל זאת במאמר שלפניכם:

עמדתו של החוק בנוגע לנהיגה ללא ביטוח חובה

לגבי ביטוח חובה – עמדת החוק פקודת רכב מנועי משנת 1970 קובעת כי כל בעל רכב במדינת ישראל חייב להחזיק בפוליסת ביטוח חובה המתחדשת מדי שנה. פוליסה זו נועדה לכסות נזקי גוף של הנוהג ברכב ושל נוסעיו, כמו גם לכסות את נזקי הגוף של הולכי רגל שנפגעו מהרכב במקרה של תאונה. תחת הכיסוי הביטוחי מצויות כל ההוצאות הרפואיות שנגרמו לנפגעים, הוצאות בעקבות אובדן כושר עבודה בעקבות התאונה (עד לתקרה שהיא פי שלוש מהשכר הממוצע במשק), וכן פיצויים לכיסוי סבל וכאב שנגרמו למי מהנפגעים בתאונה. מטרתו של ביטוח החובה היא לכסות את כל שנדרש על מנת להחזיר את הנפגעים בתאונה לתפקוד מלא מכל בחינה שהיא (וכמובן לפצות במקרה של פגיעה קשה). השורה התחתונה, לפיכך, היא ברורה וחד משמעית בעיני החוק:


• אסור לנהוג ללא ביטוח זה בתוקף בכל סוגי הרכבים (כולל אופנועים)
• אין לאפשר לנהג אחר לנסוע ברכב ללא ביטוח זה, וכל נהג הנוהג ברכב שאינו שלו, נדרש לבדוק עם בעליו של הרכב את תוקפו של ביטוח החובה.
• נהיגה ללא ביטוח חובה תקף מהווה עבירה פלילית חמורה, שהעונשים עליה יכולים להגיע גם למאסר של מספר חודשים, פסילת רישיון לתקופה מינימאלית של שנה וכמובן – קנס כספי גבוה.

 

נהיגה ללא ביטוח חובה

 

האם פסילת רישיון היא הכרחית במקרה של אדם שנהג ללא ביטוח החובה?

 

התשובה לשאלה זו היא שלילית, וההחלטה על פסילת רישיון נהיגה מצויה בידיו של בית המשפט. עם זאת, יש לדעת כי בתי המשפט מתייחסים לעבירה זו כעבירה כלכלית, ונוהגים לחייב את הנהג "העבריין" בקנס גבוה מהרגיל. ההיגיון הוא, כי נהג שחושב שבכך שהוא לא רוכש את ביטוחי החובה הוא חוסך כסף, יאלץ בסופו של דבר לשלם סכומים גבוהים משמעותית, ולפיכך – מעשה זה אינו כדאי עבורו. עם זאת, במקרים בהם מדובר בנהג אשר כבר ביצע עבירה כזו בעבר, עולה הסיכוי שבתי המשפט יגזרו עליו פסילה בפועל. בכל מקרה של נהיגה ללא ביטוח חובה תקף, יוזמן הנהג להופיע בפני בית המשפט. כמו בכל הזמנה לדין בעניין תעבורה, הנהג יכול שלא להתייצב ובכך הוא בעצם מודה בביצוע העבירה, ועונשו ייגזר בהיעדרו. כדאי לזכור שתמיד רצוי להגיע לבית המשפט, על אחת כמה וכמה כאשר האישום אינו מוצדק והיתה בידי הנהג תעודת ביטוח תקפה. אולם גם אם לא הייתה בידו תעודת ביטוח תקפה, עדיין יש סיכוי סביר שאם יגיע לבית המשפט הנהג או עורך דינו, ויטען טענות ענייניות, אזי העונש שייגזר יהיה קל יותר.
ומה לגבי ביטוח חובה חלקי ?

בעת החתימה על פוליסת ביטוח החובה, יכול בעל הרכב לקבוע את היקף הביטוח:
האם מדובר בביטוח לכל נהג או רק לבעל הרכב, האם הביטוח כולל נהגים צעירים (שגילם עד 24) או נהגים חדשים ועוד. פרמטרים אלה משנים את מחירה של הפוליסה כמובן, אבל קובעים גם מי מורשה לנסוע ברכב ומי אינו יכול לעשות כן. לפיכך, גם קיומו של ביטוח חובה ברכב אינו מבטיח בצורה אוטומטית, כי כל אדם יכול לנהוג בו, ויש לבדוק היטב את מאפייני הביטוח בטרם תבחרו לנהוג ברכב שאינו שלכם כדי להימנע ממצב של נהיגה ללא ביטוח חובה. זאת ועוד – במידה ואכן תקרה תאונה לנהג שאינו מכוסה ביטוחית, הרי שיישא באשמה הפלילית בדיוק כמו בעל הרכב, ואף יהיה חשוף לתביעות של כל הנפגעים באירוע. יש לדעת, כי חוק הפיצויים מתיר לנפגעי תאונות דרכים את הזכות לתבוע את הנוהג ברכב בתביעה רגילה לפי חוק הנזיקין.

 

כיצד מנוהלת תביעת פיצויים כלפי אדם שנהג ללא ביטוח החובה?

 

אדם שנפגע מרכב ללא ביטוח חובה יתבע בראש ובראשונה את פיצויי הנזק שנגרם לו מחברת קרנית, הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. עם זאת, לאחר ששילמה קרנית את הפיצויים לנוסעים שנפגעו, היא יכולה לדרוש כספים אלה מהנהג הפוגע. במידה ונפגע נהג הרכב עצמו, הרי שאינו יכול לתבוע פיצויים גם עבור הנזקים שנגרמו לו מפני שביצע עבירה של נהיגה ללא ביטוח חובה, אלא במקרה ויצליח להוכיח כי לא יכול היה לדעת, כי אותו רכב לא מבוטח או שהוליכו אותו שולל בנושא זה.

פנו אלינו לקבלת הצעה עבור ביטוח חובה 

נהגים יקרים, הימנעו ממצב של נהיגה ללא ביטוח חובה. במידה ורכבכם לא מבוטח פנו אלינו עוד היום לקבלת הצעה ומידע אודות ביטוחי רכב מאת חברות הביטוח המובילות בשוק. 

לקבלת הצעה מלאו את השדות בטופס ונציג יצור עמכם קשר

שדה חובה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader