שתף

מתלבטים איפה לנהל קרן נאמנות? קבלו את הדירוג המעודכן שלהן

דירוג "גלובס מעלות" המעודכן לשנה זו קובע כי חל מהפך בצמרת דירוג מנהלי קרנות הנאמנות הגדולות. הפרטים המלאים בכתבה שלפניכם

09.03.2015

קרנות הנאמנות זכו ב-2014 לעדנה חסרת תקדים ובסיכום שנתי הן גייסו 33.5 מיליארד שקל, שיא מאז שנת 2009 והגיעו לסכום כולל של 261 מיליארד שקל. זאת, למרות סיום שנה חלש עם פדיונות גבוהים.

דירוג "גלובס מעלות" המעודכן לשנה זו קובע כי חל מהפך בצמרת דירוג מנהלי קרנות הנאמנות הגדולות. בית ההשקעות ילין לפידות עלה למקום הראשון עם ציון ממוצע של 4.2 כוכבים ועקף את המוביל הקודם, בית ההשקעות אלטשולר שחם.

ילין לפידות מוביל בפסגה בקטגוריית מניות בארץ וגם בקטגוריית הקרנות הגמישות. כמו כן הוא מדורג בצמרת בקטגוריות רבות ובתוכן אג"ח מדינה, אג"ח בארץ חברות והמרה וגם בקטגוריית אג"ח כללי בארץ.

הדירוג של אלטשולר-שחם שבמקום השני ירד מ-4.1 ל-3.625 כוכבים. בית ההשקעות ניצב בראש קטגוריית אג"ח מדינה, אג"ח בארץ חברות והמרה, אג"ח בארץ כללי, ובמקום השני בקטגוריות אג"ח שקליות ומניות בארץ.

בית ההשקעות פסגות רשם השנה שיפור ניכר, ודירוגו עלה מ-2.9 ל-3.25 כוכבים. פסגות ניצב כעת במקום השלישי מבין המנהלים הגדולים. בית ההשקעות נמצא בראש הטבלה בקטגוריית קרנות אג"ח בחו"ל וכן בקטגוריית מניות בחו"ל.

לאחר פסגות מדורגים מיטב דש ומגדל שוקי הון, שציונם ירד מעט, מ-3.2 ל-3.125 כוכבים. מיטב דש במקום הראשון בקטגוריית הקרנות הכספיות, אבל בתחתית הקטגוריה של קרנות מניות בחו"ל ובקטגוריית מניות בארץ. מגדל שוקי הון בולט בצמרת בקטגוריות אג"ח שקליות ומניות בחו"ל, ולעומת זאת תופס את המקום האחרון בקטגוריית אג"ח מדינה.

בית ההשקעות אקסלנס נשואה זכה לדירוג 2 בלבד ונמצא במקום האחרון בטבלה, כשהוא סוגר את הקטגוריות אג"ח שקליות, אג"ח חברות והמרה, ומניות בארץ, ונמצא בתחתית גם בקטגוריות נוספות. מעל אקסלנס ממוקם הראל-פיא, עם דירוג של 2.75 כוכבים, שיפור ביחס לדירוג קודם של 2.6.

אצל מנהלי הקרנות הבינוניים, הרי שהצמרת נכבשה על-ידי בית ההשקעות אלומות-ספרינט שהצליח לשפר את הציון המשוקלל שלו מ-3.5 ל-4.4 כוכבים, ועלה למקום הראשון, לעומת מקום 3 בדירוג הקודם. אלומות-ספרינט מוביל בקטגוריות אג"ח מדינה ואג"ח כללי. אחריו מדורג בית ההשקעות מור, שדירוגו ירד מ-5 כוכבים ל-4.2.

מור מוביל בקטגוריות אג"ח בארץ חברות והמרה ומניות בארץ. אחרי מור נמצא בית ההשקעות תמיר פישמן שרשם עלייה מהמקום ה-6 בדירוג הקודם. הציון הממוצע שלו עלה מ-3.1 כוכבים ל-3.3.

לאחר תמיר פישמן ממוקמים בתי ההשקעות אילים ואי.בי.אי, עם ציון ממוצע של 3 כוכבים כל אחד. לאחר מכן מדורג אנליסט עם ציון ממוצע של 2.83 כוכבים, לעומת 3.8 בדירוג הקודם, ירידה חדה מהמקום השני למקום השישי. אחריו עם ממוצע של 2.6 כוכבים מנורה מבטחים. בתחתית דירוגי המנהלים הבינוניים נמצאים איילון ואפסילון, עם ציון ממוצע של 2 כוכבים.

שיטת המחקר

S&P מעלות עוקבת אחר כל קרנות הנאמנות המנוהלות בארץ, ומדרגת אותן בהתבסס על מידע פומבי. הדירוג ניתן בהתבסס על ביצועי הקרנות על פני תקופות זמן שונות של ביצועים, בהתאם למדיניות הקרן, תוך בחינות של 24, 36, 48 ו-60 חודשים.

כמו כן, התבסס הדירוג על מספר נתונים איכותיים ניתנים לכימות בהסתמך על מידע ציבורי, הנוגעים למנהל ההשקעות. לדוגמה, ותק וניסיון של המנהל, ביצועי המנהל בעבר, העומס הניהולי למנהל ההשקעות בהתייחס לשווי ולמספר הנכסים המנוהלים וגם פרמטרים הנוגעים לגוף המנהל, כמו מדיניות הגוף לגבי ריבוי קרנות ושינויי מדיניות. תוצאות הדירוג מוצגות באמצעות כוכבים.

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש